ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ЛЕВОМІЦЕТИН-ДАРНИЦЯ
(Levomіcetin-Darnitsa)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: chloramphenicol;
2,2-дихлоро-N-[(1R,2R)-2-гідрокси-1-гідроксиметил-2-(4-нітрофеніл)етил]ацетамід;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого або білого зі злегкажовтуватим відтінком кольору;
склад: 1 таблетка містить 250 мг або 500 мг хлорамфеніколу (у перерахуванніна 100 % суху речовину);
допоміжні речовини: крохмаль картопляний, гідроксипропілцелюлоза,кальцію стеарат або кислота стеаринова.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Антибактеріальні засоби для системногозастосування. Код АТС J01B A01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Хлорамфенікол – бактеріостатичний антибіотик широкогоспектра дії. Дія пов’язана з порушенням процесу синтезу білка в мікробнійклітині на стадії переносу амінокислот т-рнк на рибосоми. Ефективний відносноштамів бактерій, стійких до пеніциліну, тетрациклінів, сульфаніламідів.Активний відносно багатьох грампозитивних і грамнегативних бактерій, збудниківгнійних, кишкових інфекцій, менінгококовій інфекції: Escherichia coli, Shigelladysenteria, Shigella flexneri spp., Shigella boydii spp., Shigella sonnei,Salmonella spp. (у т. ч. Salmonella typhi, Salmonella paratyphi),Staphylococcus spp., Streptococcus spp. (у т. ч. Streptococcus pneumoniae),Neisseria meningitidis, Neisseria gonorrhoeae, ряду штамів Proteus spp.,Burkholderia pseudomallei, Rickettsia spp., Treponema spp., Leptospira spp.,Chlamydia spp. (у т. ч. Chlamydia trachomatis), Coxiella burnetii, Ehrlichiacanis, Bacteroides fragilis, Klebsiella pneumoniae, Haemophilus influenzae. Недіє на кислотостійкі бактерії (у т. ч. Mycobacterium tuberculosis), анаероби,стійкі до метициліну штами стафілококів, Acinetobacter, Enterobacter, Serratiamarcescens, індолпозитивні штами Proteus spp., Pseudomonas aeruginosa spp.,найпростіші та гриби. Стійкість мікроорганізмів розвивається повільно.
Фармакокінетика. Абсорбція – 90 % (швидка та майже повна).Біодоступність – 80 % після прийому внутрішньо. Зв’язок з білками плазми –50-60 %, час досягнення максимальної концентрації в плазмі крові (TСmax)після перорального прийому – 1-3 год. Об’єм розподілу – 0,6-1,0 л/кг.Терапевтична концентрація в крові зберігається протягом 4-5 год після прийому.Добре проникає в рідини та тканини організму. Найбільші концентрації йогостворюються в печінці та нирках. У жовчі виявляється до 30 % від прийнятоїдози. Максимальна концентрація в спинномозковій рідині визначається через 4-5год після разового прийому внутрішньо та може досягати при незапалених мозковихоболонках 21-50 % від Cmax у плазмі та 45-89 % – при запаленихмозкових оболонках. Проникає крізь плацентарний бар’єр, концентрації всироватці крові плода можуть становити 30-80 % від концентрації в крові матері.Проникає в грудне молоко. Основна кількість (90 %) метаболізується в печінці. Укишечнику під дією кишкових бактерій гідролізується з утворенням неактивних метаболітів.Виводиться протягом 24 год нирками – 90 % (шляхом клубочкової фільтрації – 5-10% у незміненому вигляді, шляхом канальцевої секреції у вигляді неактивнихметаболітів – 80 %), кишечником – 1-3 %. Період напіввиведення (T1/2)у дорослих – 1,5-3,5 год, при порушенні функції нирок – 3-11 год, T1/2у дітей – від 1 міс до 16 років – 3-6,5 год, у новонароджених – 24 год і більше(варіює особливо в дітей з малою масою тіла при народженні). Слабко піддаєтьсягемодіалізу.
Показання для застосування. Абсцес мозку, черевний тиф, паратиф, сальмонельоз,шигельоз, бруцельоз, туляремія, менінгококова інфекція, рикетсіози (у т. ч.висипний тиф, трахома, плямиста пропасниця Скелястих гір), паховалімфогранульома, хламідіози, іерсиніози, ерліхіоз, інфекції сечовивіднихшляхів, гнійна ранова інфекція, пневмонія, гнійний перитоніт, інфекціїжовчовивідних шляхів, гнійний отит.
Спосіб застосування та дози. Левоміцетин-Дарниця застосовують внутрішньоза 30 хвилин до їди.
Дорослі препарат приймають по 0,25-0,5 г 3-4 рази на день. Добова доза– 2 г. В особливо тяжких випадках Левоміцетин-Дарниця можна застосовуватиперорально в дозі до 4 г (максимальна добова доза для дорослих) на добу підсуворим контролем стану крові та функції печінки та нирок. Добову дозу втаблетках призначають у 3-4 прийоми.
Разова доза препарату для дітей віком від 3 до 8 років становить 10-15мг/кг маси тіла, старше 8 років – по 0,2-0,3 г. Кратність прийому – 3-4 рази надобу. Курс лікування Левоміцетином-Дарниця становить 7-10 днів. За показаннямиза умови доброї переносимості та відсутності змін у кровотворній системіможливе подовження курсу лікування до 2-х тижнів.
Побічна дія. З боку системи травлення: диспепсія, нудота,блювання (імовірність розвитку знижується при прийманні через 1 год після їди),діарея, подразнення слизової оболонки порожнини рота та зіва, дерматит (у т. ч.періанальний дерматит), дисбактеріоз.
З боку органів кровотворення: ретикулоцитопенія, лейкопенія,гранулоцитопенія, тромбоцитопенія, еритроцитопенія; рідко – апластична анемія,агранулоцитоз.
З боку нервової системи: психомоторні розлади, депресія, сплутаністьсвідомості, периферичний неврит, неврит зорового нерва, зорові та слуховігалюцинації, зниження гостроти зору та слуху, головний біль.
Алергічні реакції: шкірний висип, ангіоневротичний набряк.
Інші: вторинна грибкова інфекція, колапс (у дітей до 1 року).
Протипоказання. Гіперчутливість до компонентів препарату,пригнічення кровотворення, захворювання шкіри (псоріаз, екзема, грибковіураження), вагітність та годування груддю, гострі респіраторні захворювання,ангіна.
Недопустиме безконтрольне застосування Левоміцетину-Дарниця тазастосування його з профілактичною метою при легких формах інфекційнихпроцесів, особливо в дитячій практиці.
Передозування. Симптомами передозування є “сірий синдром”(кардіоваскулярний синдром у дітей раннього віку), при відносному передозуванні(причиною розвитку є накопичення левоміцетину, обумовлене незрілістю ферментівпечінки, і його пряма токсична дія на міокард) – блакитно-сірий колір шкіри,знижена температура тіла, неритмічне дихання, зниження нервових реакцій,серцево-судинна недостатність.
Лікування. Промивання шлунка, прийом сольового проносного, активованоговугілля, висока очисна клізма. У тяжких випадках симптоматична терапія,гемосорбція.
Особливості застосування. З обережністю застосовувати при серцево-судиннихзахворюваннях та схильності до алергічних реакцій. Застосування левоміцетинупризводить до збільшення частоти мікробних інфекцій порожнини рота,уповільнення процесів загоєння та кровоточивості ясен, що може бути проявоммієлотоксичності. Стоматологічні втручання треба по змозі завершити до початкулікування левоміцетином.
Для підвищення безпеки лікування препаратом треба по змозі проводитимоніторинг його концентрації в сироватці крові. Терапевтичний діапазонстановить 10-25 мкг/мл. Моніторинг особливо необхідний у пацієнтів іззахворюваннями печінки.
Попереднє лікування цитостатиками або променева терапія можуть призводитидо накопичення левоміцетину в організмі та розвитку токсичних реакцій у виглядіпригнічення кісткового мозку, порушення функції печінки.
При застосуванні необхідно проводити контроль картини крові.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Одночасне застосування препарату злікарськими засобами, що пригнічують кровотворення (сульфаніламідами,цитостатиками), що впливають на обмін речовин у печінці, збільшує ризикрозвитку побічної дії. При застосуванні Левоміцетину-Дарниця з пероральнимигіпоглікемічними препаратами відзначається посилення їхньої дії (за рахунокпригнічення метаболізму в печінці та підвищення їхньої концентрації в плазмі).При одночасному застосуванні препарату з еритроміцином, кліндаміцином,лінкоміцином відзначається взаємне ослаблення дії за рахунок того, щолевоміцетин може витісняти ці препарати зі зв’язаного стану або перешкоджатиїхньому зв’язуванню із субодиницею 50S бактеріальних рибосом. Левоміцетинзнижує антибактеріальний ефект пеніцилінів і цефалоспоринів, пригнічує ферментнусистему цитохрому Р450, тому при одночасному його застосуванні зфенобарбіталом, фенітоіном, непрямими антикоагулянтами відзначається ослабленняметаболізму цих препаратів, уповільнення виведення та підвищення їхньоїконцентрації в плазмі.
Циклосерин підсилює нейро-, ристоміцин – гематотоксичність препарату.Левоміцетин пригнічує метаболізм толбутаміду, хлорпропаміду, похіднихоксикумарину (збільшує гіпоглікемічні та антикоагуляційні властивості).Еритроміцин, олеандоміцин, ністатин, леворин підвищують антибактеріальнуактивність препарату, солі бензилпеніциліну її знижують. Левоміцетин-Дарницянесумісний із похідними піразолону, діфеніном, барбітуратами, алкоголем.
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей місці, воригінальній упаковці, при температурі не вище 25 °С.
Термін придатності – 5 років.