ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
БОНАВІТ
(BONAVIT)
Загальна характеристика:
основні фізико-хімічні властивості: таблетки круглі, з двоопуклою поверхнею,вкриті оболонкою, від світло-жовтого до темно-жовтого кольору, з характернимзапахом. На поверхні таблеток допускаються вкраплення;
діючі речовини: 1 таблетка містить: вітаміну С (кислоти аскорбінової) –75 мг, вітаміну Е (a-токоферолу ацетату) – 10 мг, вітаміну В1 (тіаміну)– 2 мг, вітаміну В2 (рибофлавіну) – 2 мг, вітаміну В6(піридоксину гідрохлориду) – 3 мг, вітаміну В12 (ціанокобаламіну) –0,002 мг, кислоти фолієвої – 0,7 мг, кальцію пантотенату – 3 мг, бета-каротину– 4 мг, цинку (Zn++) – 15 мг;
допоміжні речовини: сорбіт, цукор молочний, целюлоза мікрокристалічна,кислота стеаринова, полівінілпіролідон низькомолекулярний, крохмаль картоплянийабо кукурудзяний, твін-80, желатин харчовий, поліетиленгліколь – 6000,гіпромелоза, титану діоксид, тальк, тартразин або тропеолін 0, гліцерин, шелак.
Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.
Фармакотерапевтична група. Полівітаміни з мікроелементами. Код АТС А11А А04.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Препарат знижує негативний впливстресу на організм. Вітаміни групи В беруть участь в обміні жирів, білків тавуглеводів, забезпечують енергетичну підтримку нервової системи.
Вітамін В1 необхідний кофермент у метаболізмі вуглеводів іпередачі нервового імпульсу.
Вітамін В2 є частиною ФМН і ФАО (флавін мононуклеотид іфлавін аденін-динуклеотид), які беруть участь в окисно-відновних процесах ускладі дегідрогеназ та оксидаз.
Вітамін В6 підсилює скорочувальну функцію міокарда йуповільнює ритм серцевих скорочень, посилює дію серцевих глікозидів, поліпшуєжовчоутворення, вуглеводний обмін та дизінтоксикаційну функцію печінки.
Вітамін В12 в організмі дітей сприяє синтезу жирів, а вдорослому – їх утилізації. Він необхідний для процесу кровотворення, дляутворення епітеліальних клітин, для функціонування нервової системи, росту іпроцесів регенерації.
Вітамін Снеобхідний для росту і нормального стану кісток, шкіри, зубів, капілярногоендотелію та імунної системи, прискорює засвоєння заліза, бере участь убагатьох окисно-відновних процесах в організмі.
Вітаміни Е та бета-каротин захищають клітини, тканини та органи відпошкоджуючої дії екологічно несприятливих чинників. Фолієва кислота бере участьу синтезі пуринів та піримідинів, необхідна для утворення ДНК. Цинк стимулюєферментні системи організму. Кальцію пантотенат бере участь в усіх обміннихпроцесах, синтезі ацетилхоліну, стероїдів, покращує скоротливість міокарда.Підвищує розумову працездатність, покращує пам''ять.
Фармакокінетика. Бета-каротин всмоктується в кишечнику, виводиться ізжовчю і сечею.
Вітамін В1 всмоктується активно і шляхом пасивної дифузії. Ворганізмі не зберігається в значній кількості. Перетворюється в активну пірофосфатнуформу за допомогою ферментів у печінці і в головному мозку. Виводиться з сечею.
Вітамін В2 всмоктується активно, не депонується в організмі,виводиться в незміненому стані або із сечею у вигляді метаболітів.
Вітамін В12 з їжі всмоктується за участю гастромукопротеїду.У крові зв’язується з білками (93%). Депонується в печінці (запас 2 роки).
Вітамін С після всмоктування розподіляється рівномірно в клітинах ітканинах організму. Із організму виводиться з сечею у вигляді метаболіту інеметаболізованого продукту.
Вітамін Е всмоктується в травному тракті, після чого більша йогочастина потрапляє в лімфу. Швидко розподіляється у всіх тканинах, повільновиводиться із жовчю та у вигляді метаболітів - з сечею.
Кислота фолієва після прийому всередину через 30 хв надходить до плазмикрові і з неї протягом 3 хв 95% вітаміну потрапляє в тканини. Елімінаціяздійснюється переважно нирками в незміненому вигляді.
Цинквсмоктується в 12-палій та тонкій кишці. Виводиться головним чином із калом(85%), сечею та потом.
Показання для застосування. Профілактика і лікування станів, щосупроводжуються підвищеною потребою у вітамінах: стрес, період підвищенихрозумових та психоемоційних навантажень, неповноцінне та незбалансованехарчування, період реконвалесценції після різних захворювань.
Спосіб застосування та дози. Дорослим та дітям старше 5 років препаратпризначають всередину. З профілактичною метою по – 1 таблетці на добу протягомодного місяця; з лікувальною метою – по 2 таблетки на добу протягом 20-30 днів.Таблетку не розжовують. Приймати під час або відразу після їди.
Побічна дія. Рекомендовані дози звичайно добрепереносяться. У разі підвищеної чутливості до компонентів препарату можливіалергічні реакції (ушкодження шкіри і слизових оболонок, кропивниця, свербіж,набряк Квінке), дискомфорт у шлунково-кишковому тракті.
Протипоказання. Гіперчутливість до інгредієнтів препарату.Гіпервітаміноз А. Застосування вітамінів протипоказане у разі підвищеноїчутливості на будь-який із компонентів та дітям віком до 5 років.
Передозування. При передозуванні, довготривалому прийомі,індивідуальній чутливість компонентів препарату можуть спостерігатисядиспептичні явища, алергічні реакції, порушення функції печінки, зміни зісторони шкіри та волосся. У таких випадках прийом препарату припиняють.
Особливості застосування. Не перевищувати рекомендованої дози. Не прийматиразом з лікарськими засобами, що містять вітаміни та цинк. З обережністюпризначають при важких ураженнях печінки, виразковій хворобі шлунка тадванадцятипалої кишки. При дотриманні рекомендованої схеми дозування препаратможна застосовувати в період вагітності і годування груддю.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Вітамін В1, впливаючи на процесиполяризації в дільниці нервово-м’язових синапсів, може послаблюватикурареподібну дію. Вітамін В6 послаблює дію леводопи і підсилює діюдіуретиків, він попереджає або зменшує токсичні явища, які мають місце призастосуванні ізоніазиду та інших протитуберкульозних засобів. Вітамін Спідсилює дію та токсичність сульфаніламідів (можливість кристалурії). Абсорбціявітаміну С знижується при одночасному застосуванні пероральних контрацептивнихзасобів, вживанні свіжих фруктів або овочевих соків, лужних напоїв. Вітамін Еможе підвищувати ефективність протисудомних засобів. Кальцію пантотенат зменшуєтоксичну дію стрептоміцину та інших протитуберкульозних препаратів. Цинкгальмує абсорбцію тетрациклінів у травному тракті, не сумісний з інгібіторамисинтезу простагландинів (нестероїдними протизапальними препаратами), тіазиднимидіуретиками, комплексоутворюючими з’єднаннями (пеніциламін),глюкокортикостероїдами (ГКС), препаратами кальцію.
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей, сухому,захищеному від світла місці, при температурі від 15 оС до 25 оС.Термін придатності – 2 роки.