IНСТРУКЦIЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ВІТРУМ®
(VITRUM®)
Загальна характеристика:
основнi фiзико-хiмiчнi властивостi: капсулоподібні двоопуклі таблетки, вкритіоболонкою персикового кольору, з рискою на одному боці таблетки і вибитимнаписом VITRUM – на іншому;
склад: 1 таблетка містить вітаміну А (у вигляді ретинолу ацетату ібета-каротину) 5000 МО (1,72 мг); вітаміну D3 400 МО (10 мкг);вітаміну Е 30 МО (30 мг); вітаміну К1 25 мкг; вітаміну С 60 мг;фолієвої кислоти 400 мкг; вітаміну В1 1,5 мг; вітаміну В21,7 мг; вітаміну В6 2 мг; вітаміну В12 6 мкг;нікотинаміду 20 мг; біотину 30 мкг; пантотенової кислоти 10 мг; магнію 100 мг;кальцію 162 мг; фосфору 125 мг; заліза 18 мг; йоду 150 мкг; міді 2 мг; цинку 15мг; марганцю 2,5 мг; хлориду 36,3 мг; хрому 25 мкг; молібдену 25 мкг; селену 25мкг; нікелю 5 мкг; калію 40 мг; олова 10 мкг; кремнію 10 мкг; ванадію 10 мкг;
допомiжнi речовини: магнiю стеарат, натрiю кроскармелоза, целюлозамiкрокристалiчна, кислота стеаринова, гiдроксипропілметилцелюлоза, титанудіоксид, триацетин, барвники жовтий, червоний.
Форма випуску. Таблетки, вкритi оболонкою.
Фармакотерапевтична група. Полівітаміни з мікроелементами. Код АТС А11АА04.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Комплексний препарат, однатаблетка якого містить повну добову потребу дорослого організму у необхіднихвітамінах і мікроелементах. Властивості препарату визначаються синергічнимвпливом на різні ланки обміну речовин наявних у його складі вітамінів імінералів. Поєднання цих компонентів сприяє корекції метаболічних процесів ворганізмі, збільшує енергетичні ресурси при розумових і фізичних навантаженнях,підвищує опірність несприятливим факторам зовнішнього середовища, поліпшуєзагальний стан.
Антиоксидантний комплекс, що складається з вітамінів А, С,Е, бета-каротину, цинку, селену, міді та марганцю, захищає організм на рівніклітин від ушкоджуючої дії вільних радикалів. Це не тільки збільшує здатністьлюдини протидіяти шкідливим факторам навколишнього середовища, але й сприяєшвидшій компенсації енергетичних витрат організму.
Вітамін А головним чином забезпечує рівень імунітету,диференціацію і проліферацію клітин відповідно до імунних стимулів.Бета-каротин є джерелом для синтезу вітаміну А, захищає клітинні мембрани відпродуктів окислення ліпідів.
Вітамін С – водорозчинний антиоксидант з потужною відновлюючою дією.Підвищує неспецифічну резистентність організму.
Вітамін Е в першу чергу запобігає перекисному окисленню ліпідів. Вінпотрібен для біосинтезу гему та білків, процесів тканинного дихання, впливає натонус і проникність судин.
Селен здійснює свою функцію через селенопротеїни, основнимз яких є глутатіонпероксидаза. Цей ензим захищає тканини від продуктів розпадуН2О2 і органічних гідропероксидів. Вітамін Е і селенвзаємодіють у захисних процесах.
Вітаміни групи В підвищують ефективність ферментних системвуглеводного, ліпідного і білкового обміну, тканинного дихання. Входячи доскладу флавінових ферментів, вони беруть участь у транспорті водню (тканинномудиханні) і утворенні АТФ у мітохондріях, численних окисно-відновних процесах.Забезпечують нормальне функціонування нервової системи, серцевої діяльності таендокринних залоз. Відіграють важливу роль у процесах регенерації ендотелію іметаболізму жирних кислот.
Вітамін К1 є необхідним для профілактики остеопорозу, маєантисклеротичний та протизапальний ефект.
Вітамін D, кальцій, магній, цинк, мідь,марганець, бор і кремній запобігають розвитку та ускладненням остеопорозу,забезпечують функцію кістково-м’язового апарату, серцево-судинної системи.
Без достатнього споживання йоду порушується синтез тиреоїдних гормоніві регуляція ними багатьох метаболічних процесів, а надто синтезу протеїнів іензиматичної активності. Органами - мішенями для тиреоїдних гормонів є мозок, м’язи,серце, гіпофіз і нирки. Дослідження показують участь йоду в процесахінактивації бактерій лейкоцитами. Нестача йоду розглядається як факторпорушення імунної відповіді і збільшення ризику раку шлунка.
Залізо входить до складу численних ферментів, що відповідають затранспорт кисню до тканин (гемоглобіну, міоглобіну, цитохромів та ін.).Достатнє надходження заліза забезпечує доставку кисню до тканин іфункціонування дихального ланцюга, підвищує енергетичні можливості клітин,покращує апетит, сприяє більш швидкому видужанню.
Молібден виконуєроль кофактора для ферментів катаболізму сірковмісних амінокислот і пуринів,піримідинів. Порушення цього процесу спричинює серйозні неврологічні наслідки.
Хром потенціюєдію інсуліну, є фактором толерантності глюкози. За даними останніх досліджень,здатність низькомолекулярної хромзв’язуючої субстанції активувати інсуліновірецептори тирозинкінази залежить від рівня хрому в крові.
Нікель є кофактором всмоктування заліза. Дієта з його відсутністюспричинює в дослідних тварин затримку росту, зниження гемоглобіну і порушенняметаболізму глюкози. Нікель взаємодіє з вітаміном В12 і фолієвоюкислотою в синтезі метіоніну з гомоцистеїну.
Фармакокінетика препарату не досліджувалася.
Показання для застосування.
Профілактика та лікування гіповітамінозів, авітамінозів, нестачімінеральних речовин і мікроелементів;
корекція станів, пов’язаних з підвищеною потребою у вітамінах (періодінтенсивного росту, реконвалесценції, підвищені фізичні та нервово-психічнінавантаження);
знижена опірність до інфекційних і застудних хвороб;
неповноцінне та незбалансоване харчування, порушення травлення ізасвоєння вітамінів (втрата апетиту, нудота, діарея тощо);
покращення загального стану при хронічних захворюваннях, упісляопераційний період, після інтенсивної терапії антибіотиками іхіміотерапевтичними препаратами тощо.
Спосіб застосування та дози. Дорослим і дітям від 12 років по 1 таблетціна добу, під час або після їди, протягом 1 - 2 місяців.
Побічна дія. Препарат звичайно добре сприймається, але можливіалергічні реакції внаслідок гіперчутливості до компонентів препарату.
Протипоказання. Індивідуальна непереносимість будь-якого компонентапрепарату. Не призначається дітям до 12 років.
Передозування. При випадковому гострому передозуванні можливі більу животі, нудота, блювання, алергічні висипання на шкірі, головний біль. Першадопомога: спровокувати блювання, промити шлунок. Подальше лікування -симптоматичне.
Всi випадки передозування вимагають лiкарського нагляду.
Особливостi застосування. Не перебiльшувати рекомендовану дозу. Незастосовувати Вітрум(R) разом з іншими полівітамінними препаратами,особливо якщо до їх складу входять вiтамини А, D і залізо. Це збільшує ризик їхпередозування.
Вітрум(R) не є спеціалізованим комплексом, призначеним длязастосування під час вагітності та лактації.
Немає обмежень відносно керування автотранспортом і складнимимеханізмами під час застосування препарату.
Взаємодiя з iншими лiкарськими засобами. Через наявність у препараті заліза приодночасному прийомі затримується всмоктування в травному каналі тетрациклiнiв іфторхiнолонiв. Вiтамін С пiдсилює дiю та побiчнi явища сульфанiламiдiв.Антациднi препарати, що мiстять алюмiнiй, магнiй, кальцiй, а такожхолестирамін, зменшують всмоктування залiза.
Одночасний прийом препарату з будь-якими лікарськими засобами можеспричинювати порушення засвоєння вітамінів або лікарських препаратів інепередбачувану взаємодію.
Умови та термін зберігання.
Зберігати умісці, недоступному для дітей, при температурі до 30°С, у щільно закритійоригінальній упаковці. Термін придатності - 3 роки.