ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
АМПІЦИЛІН
(AMPICILLIN)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: аmpicillin;
(2S,5R,6R)-6-[(2R)-аміно-2-фенілацетамідо]-3,3-диметил-7-оксо-4-тіа-1-азабіцикло[3.2.0]гептан-2-карбоновакислота;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого кольору, круглої форми зплоскою поверхнею, з фаскою і рискою;
склад: 1 таблетка містить ампіциліну тригідрату у перерахуванні на ампіцилін0,25 г;
допоміжні речовини: крохмаль картопляний, тальк, кальцію стеарат.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Антибактеріальні засоби для системного застосування.Бета-лактамні антибіотики, пеніциліни. Код АТС J01C A01.
Фармакологічні властивості. Ампіциліну тригідрат має широкий спектрантимікробної дії. Фармакодинаміка. Активний відносно грампозитивнихмікроорганізмів (Streptococcus spp., у тому числі S. pneumoniae, Enterococcusspp., Listeria monocytogenes та ін.) і ряду грамнегативних мікроорганізмів(Neisseria meningitidis, N. gonorrhoeae, Еscherichia coli, Shigella spp.,Salmonella spp., Proteus spp., Bordetella pertussis, деяких штамів Haemophilusinfluenzae та ін.). Препарат руйнується пеніциліназою і тому не діє напеніциліназоутворюючі штами мікробів (наприклад, Staphylococcus spp.).
Фармакокінетика. Добре всмоктується при прийомі внутрішньо,проникаючи у тканини і біологічні рідини організму. Препарат не руйнується вкислому середовищі шлунка. При прийомі внутрішньо максимальна концентраціяпрепарату в крові визначається через 1,5–2 години. Час зниження концентраціїпрепарату в крові наполовину становить 60–120 хвилин. Виводиться переважнонирками, причому в сечі утворюються високі концентрації незміненогоантибіотика, у великій кількості надходить також у жовч. Протягом 6–8 годинвиводиться приблизно 30% введеної дози, за 24 години – близько 60%. Ампіцилінутригідрат при повторних введеннях не кумулює, що дає змогу застосовувати йоготривало у великих дозах.
Показання для застосування. Пневмонії, бронхіти, бронхопневмонії,ангіна, інфекції сечо- та жовчовивідних шляхів (пієліт, пієлонефрит, цистит,холангіт, холецистит), кишкового тракту (в тому числі сальмонельоз), м’якихтканин, гонорея та інші захворювання, що спричинені чутливими до діїантибіотика мікроорганізмами.
Спосіб застосування та дози. Ампіцилін застосовують внутрішньо, незалежновід прийому їжі. Разова доза для дорослих становить 0,5 г, добова – 2–3 г.Дітям, починаючи з 6-річного віку, препарат призначають у добовій дозі 100мг/кг. Добову дозу розподіляють на 4–6 прийомів.
Тривалість лікування Ампіциліном встановлюється індивідуально, залежновід тяжкості захворювання та ефективності терапії (від 5 днів до 3 тижнів ібільше).
Побічна дія. При застосуванні Ампіциліну можливі алергічніреакції (шкірний висип, кропив’янка, риніт, кон’юнктивіт, набряк Квінке, дужерідко – анафілактичний шок та ін.), диспептичні розлади (нудота, блювання,діарея). При перших ознаках алергії препарат відміняють і проводятьдесенсибілізуючу терапію, а при появі ознак анафілактичного шоку вживаютьневідкладних заходів щодо його усунення.
В ослаблених хворих при тривалому лікуванні може розвинутисясуперінфекція, спричинена стійкими до препарату мікроорганізмами(дріжджоподібні гриби, грамнегативні мікроорганізми). Таким хворим прилікуванні препаратом доцільно одночасно призначати вітаміни групи В та вітамінС, за необхідності – ністатин або леворин.
Протипоказання. Застосування Ампіциліну протипоказано при підвищенійчутливості до препаратів групи пеніциліну, в періоди вагітності та годуваннягруддю. При бронхіальній астмі, сінній пропасниці та інших алергічнихзахворюваннях у виняткових випадках одночасно призначають десенсибілізуючізасоби.
При печінковій недостатності Ампіцилін застосовують під контролемфункціонального стану печінки.
Передозування. При передозуванні можливий токсичний вплив нацентральну нервову систему (запаморочення, головний біль), диспептичні явища(нудота, блювання, рідкі випорожнення), алергічні реакції у вигляді шкірнихвисипань. У випадку виникнення симптомів передозування препарат слід негайновідмінити і за необхідності провести симптоматичне лікування. При алергіїпоказані антигістамінні та десенсибілізуючі засоби.
Особливості застосування. У процесі лікування необхідний систематичнийконтроль функції нирок, печінки і периферійної крові. Пацієнтам з порушеннямфункції нирок потребується корекція режиму дозування відповідно до значень кліренсукреатиніну.
Пацієнтам, які керують автомобілем, препарат рекомендуєтьсязастосовувати з обережністю.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Ампіцилін посилює ефект пероральних антикоагулянтів.Антибактеріальна дія препарату посилюється при одночасному застосуванні заміноглікозидами.
Умови та термін зберігання. Зберігати у сухому, захищеному від світла місці притемпературі від 15°С до 25 °С.
Термін придатності– 3 роки.
Зберігати в недоступному для дітей місці.