ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ЕДНІТ
(EDNYT)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: еналаприлу малеат,1-[N-[S]-1-карбокси-3-фенілпропіл]-L-аланіл]-L-пролін-1΄-етиловий ефірмалеат;
основні фізико-хімічні властивості: круглі плоскі таблетки білого кольорудіаметром
ED ED ED ED
близько 8мм із фаскою і рискою для розламу на одному боці і написами2,5; 5; 10; 20
на іншому;
склад: 1 таблетка містить 2,5 мг, 5 мг, 10 мг або 20 мг еналаприлу малеатувідповідно;
допоміжні речовини: кремнію діоксид колоїдний безводний, магніюстеарат, натрію гідроксид, повідон, тальк, кросповідон, целюлозамікрокристалічна, лактози моногідрат.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту.
Код ATC: C09A A02.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. При пероральномузастосуванні еналаприл малеат за допомогою гідролізу перетворюється в печінці вактивний метаболіт еналаприлат. Препарат впливає наренін-ангіотензин-альдостеронову систему шляхом інгібуванняангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ), у результаті чого знижується рівеньциркулюючого ангіотензина II. Під дією препарату знижується опір периферичнихартерій і артеріальний тиск, особливо у хворих з підвищеним рівнем ангіотензинув сироватці.
При серцевій недостатності препарат зменшує перед- і постнавантаженняна серце, хвилинний об’єм при цьому може збільшуватися без значущої зміничастоти серцевих скорочень.
Тривале застосування еналаприлу призводить до регресії гіпертрофіїміокарда, зменшення ознак і ступеня тяжкості серцевої недостатності, а також дозбільшення толерантності до фізичного навантаження.
При припиненні терапії еналаприлом різке підвищення артеріального тискуне виникає – синдром відміни не виникає.
Фармакокінетика. Препарат швидко всмоктується, прийом їжі на абсорбціюзначного впливу не має.
Діюча речовина, еналаприлат, досягає максимальної концентрації в плазмікрові через 3-4 години. Еналаприлат в незначній мірі зв’язується з білкамиплазми, за винятком АПФ.
Еналаприлат в організмі не метаболізується і виділяється нирками шляхомклубочкової фільтрації і канальцевой секреції; період напіввиведення - 11годин.
Гіпотензивний ефект виявляється через годину після прийому Едніту ізберігається, як правило, протягом 24 годин. Одноразовий прийом Едніту дозволяєдосягти рівномірного ефекту протягом доби.
Показання до застосування.
Есенціальна гіпертензія будь-якого ступеня тяжкості. Хронічна серцеванедостатність. Безсимптомна дисфункція лівого шлуночка (фракція викиду ≤35%), тобто профілактика симптоматичної серцевої недостатності.
Спосіб застосування та дози.
Оскільки прийом їжі не впливає на всмоктуваність препарату, препаратможна приймати незалежно від прийому їжі.
Звичайна добова доза дорослим: 10-20 мг на один або два прийоми (ранкомі ввечері). Максимальна добова доза - 40 мг. З огляду на можливість розвиткугіпотензії від першої дози, доцільно починати терапію Еднітом з низьких доз.
Артеріальна гіпертензія
Початкова доза дорослим - 5 мг. При необхідностізазначену дозу можна збільшити. Корекцію дози Едіту варто проводити через 2-4тижні лікування.
Якщо хворий попередньо отримував діуретичну терапію, прийом діуретиківнеобхідно припинити за 2-3 дня до призначення Едніту. Якщо це неможливо, торекомендується починати з дози 2,5 мг під наглядом лікаря.
Хронічна серцева недостатність та безсимптомна дисфункція лівогошлуночка.
Початкова рекомендована доза, Едніту - 2,5 мг, знаступним поступовим підвищенням до підтримуючої дози залежно відіндивідуальної реакції хворого. Підтримуюча доза становить 10-20 мг на добу.Для кращої переносимості цю дозу можна розділити на два прийоми. Перевищуватидобову дозу 20 мг не можна.
При серцевій недостатності Едніт частозастосовується разом із препаратами наперстянки та діуретиками. У такихвипадках пацієнт має знаходитися під наглядом лікаря, а також необхіднопопередньо зменшити дозу діуретика.
Гіпотензія на початку лікування не являєтьсяпротипоказанням до застосування препарату надалі в адекватних дозах.
Ниркованедостатність
При нирковій недостатності потрібне зменшення дози та/або подовженняінтервалів між прийомами препарату.
При кліренсі креатиніну 30-80 мл/хв початкова доза складає 2,5 мг.Звичайна підтримуюча доза – 5-10 мг на добу. Добова доза не повиннаперевищувати 20 мг.
При кліренсі креатиніну 30 мл/хв і нижче (рівень креатиніна сироватки>3 мг/дл) терапію необхідно починати з 2,5 мг Едніту. Звичайна підтримуючадоза – 5 мг на добу. Добова доза не повинна перевищувати 10 мг.
Гемодіаліз
У хворих, що перебувають на гемодіалізі, звичайна доза складає 2,5 мг,але треба мати на увазі, що еналаприл проникає через діалізуючі мембрани.
Побічна дія. Побічні явища, що виникають є легкими й оборотними,і як правило не вимагають припинення курсу лікування.
Інколи зустрічаються ускладнення: запаморочення, головний біль,стомлюваність і слабість, зниження артеріального тиску, ортостатична гіпотонія,непритомність, кашель, нудота, діарея, м’язові судоми, а також шкірнівисипання. Дуже рідко виникає ниркова недостатність, олігурія.
Іноді може мати місце реакція гіперчутливості до препарату у виглядіангіоневротичного набряку, що локалізується в області обличчя, губ, язика,гортані, кінцівок. У цьому випадку необхідно припинити прийом Едніту і початилікування ускладнень.
Зміна лабораторних параметрів: може мати місцепідвищення рівня печінкових ферментів та/або білірубіна в сироватці,гіперкаліємія, гіпонатріємія, підвищення рівня креатиніна і залишкового азоту(оборотнє), зниження показників гематокриту і гемоглобіну.
В окремих випадках можливі
Серцево-судинна система. У результаті надмірного зниження артеріальноготиску: тахікардія, відчуття серцебиття, аритмії, стенокардія, інфаркт міокарда,цереброваскулярний інсульт.
Дихальна система. Кашель, бронхіт, бронхіальний спазм, задишка,пневмонія, захриплість голосу.
Травна система. Сухість у роті, відсутність апетиту, блювання, понос,запор, глосит, панкреатит, ілеус (поодинокі випадки).
Розладу функції печінки. Гепатит, жовтяниця (поодинокі випадки).
Нервова система. Депресія, сплутаність свідомості, безсоння.
Шкіра. Псоріазоформні висипання, кропивниця, свербіж, шкірні висипання,наприклад мультиформна ексудативна еритема (симптоми реакції гіперчутливості),підвищена фоточутливість, випадання волосся, підвищене потовиділення.
Кровотворна система. Зміна картини крові: тромбоцитопенія, нейтропенія,пригнічення кровотворення, в окремих випадках агранулоцитоз.
Сечостатева система. В окремих випадках протеїнурія.
Реакції гіперчутливості. Пропасниця, м’язові, суглобні болі, васкуліт,позитивна проба на антиядерні антитіла, еозинофілія, шкірні реакції.
Інші: Погіршення гостроти зору, порушення рівноваги, шум у вухах, імпотенція,зміна смаку.
Протипоказання. Підвищена чутливість до компонентів препарату.
Ангіоневротичний набряк, викликаний інгібітором АПФ. Стеноз нирковихартерій (з обох боків або єдиної нирки), стан після трансплантації нирки,первинний гіперальдостеронізм, гіпертрофічна кардіоміопатія, первиннізахворювання печінки або печінкова недостатність.
Вагітність.
Лактація (невелика кількість препарату виділяється з материнськиммолоком).
Дитячий вік (через відсутність досвіду).
Передозування.
Симптоми: виражена артеріальна гіпотензія, брадикардія, колапс,порушення електролітного балансу, печінкова недостатність. У такому випадкурекомендується укласти хворого горизонтально і проводити внутрішньовеннуінфузію фізіологічного розчину. Відразу після появи симптомів передозуваннянеобхідно викликати блювання.
Еналаприлат може бути видалений із системного кровотоку за допомогоюгемодіалізу.
Особливості застосування.
У хворих, що попередньо отримували лікуваннядіуретиками або піддавалися іншій дії, що викликає втрату рідини (наприклад,сильне потовиділення, тривале блювання, понос, втрата солі), а також присерцевій недостатності і гіпертензії, що супроводжується підвищеним рівнемреніну, при прийомі Едніту може розвитися симптоматична гіпотензія.
Під час аферезу з декстрасульфатом, а також при проведеннідесенсибілізації до отрути бджіл і ос, у випадку одночасного застосуванняінгібітору АПФ, можуть розвиватися небезпечні для життя анафілактичні реакції.У такій ситуації необхідно тимчасово замінити інгібітор АПФ гіпотензивнимпрепаратом іншої групи. Едніт, з обережністю, за умови проведення регулярногоконтролю показників клінічних і лабораторних досліджень, застосовують притяжких порушеннях функції нирок (кліренс креатиніну менше 30 мл/хв); у пацієнтів,що знаходяться на діалізі, при клінічно значимій протеїнурії (більше 1 г/добу),клінічно значимих порушеннях електролітного балансу, аутоіммунних захворюванняхабо коллагенозах, при одночасній терапії глюкокортикостероїдами, цитостатиками,антиметаболітами, прокаїнамідом або солями літію. При одночасному застосуванніпрепарату Едніт і поліакрилнітрилметалілсульфонатних мембран для діалізу, існуєнебезпека розвитку анафілактичних реакцій. Такої комбінації варто уникати,застосовуючи інші засоби або інші мембрани для проведення діалізу. При розвиткужовтяниці або у випадку значного підвищення активності печінкових ферментівтерапію препаратом варто припинити.
Можливераптове зниження артеріального тиску може призвести до втрати свідомості,особлива обережність необхідна при наявності ішемічної хвороби серця іцереброваскулярної патології (може розвинутися стенокардія, інфаркт міокарда,зупинка серця, цереброваскулярний інсульт).
У хворих серцевою недостатністю необхідно контролювати артеріальнийтиск і ниркову функцію до і під час лікування.
Особлива обережність потрібна при призначенні Еднітухворим, у яких в анамнезі маютьс місце вказівки на перенесений ангіоневротичнийнабряк.
Хоча еналаприл не погіршує функцію нирок, зниженняартеріального тиску під дією інгібітору АПФ може збільшувати нирковунедостатність, яка вже має місце. У таких хворих може розвинутися навіть гостраниркова недостатність, яка у більшості випадків є оборотною. У деяких хворих наартеріальну гіпертензією без ураження нирок відзначене помірне підвищення рівнякреатиніну і сечовини в сироватці, особливо при одночасному застосуваннідіуретиків.
Прихірургічних втручаннях, а також при проведенні анестезії препаратами, щовикликають гіпотензію, еналаприл попереджає вторинне утворення ангіотензину IIпісля компенсаторного звільнення реніну. У таких випадках при зниженніартеріального тиску рекомендується введення рідини.
Після виявлення вагітності застосування Еднітунеобхідно припинити якомога швидше.
Застосування препарату при годуванні груддю протипоказане, оскількиневелика кількість еналаприлу виділяється з материнським молоком.
Препарат може вплинути на активну участь у русі іпри виконанні робіт, пов’язаних з небезпекою аварії, особливо на початкулікування. Тому лікар залежно від дози і кратності прийому має визначитиіндивідуально ступінь обмеження або заборони вищевказаних видів діяльності.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Едніт необхідно застосовувати з обережністю:
з іншими гіпотензивними препаратами (синергізм), особливо у відношеннітіазидних діуретиків;
з літієм (знижується кліренс літію, потрібен частий контроль йогорівня);
з наркотичними засобами, снодійними, анестезуючими засобами, щовикликають гіпотензію (посилюється гіпотензивний ефект);
аллопурінол, цитостатики, іммунодепресанти, глюкокортикоїди длясистемного застосування, прокаїнамід – при одночасному застосуванні зеналаприлом можуть викликати лейкопенію;
з алкоголем (одночасне застосування підсилює гіпотензивний ефект).
Уникатиспільного застосування
з препаратами, які містять калій та калійсберігаючими діуретиками(тріамтерен, амілорид) (оскільки рівень калію в сироватці може значнопідвищуватися, особливо при нирковій недостатності). Поєднання зіспіронолактоном допускається лише при частому контролі рівня калію в сироватці.
По деяким даним, нестероїдні протизапальні препарати, особливоіндометацин, можуть зменшувати ефект еналаприлу.
Умови і термін зберігання. Зберігати при температурі 15 – 30 0С, унедоступному для дітей місці.
Термін придатності – 3 роки.