ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
КАПОТЕН
(CAPOTEN(R))
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: каптоприл(1-[(2S)-3-меркапто-2-метил-пропіоніл]-L-пролін);
основні фізико-хімічні властивості: квадратні таблетки ззакругленими кутами, двоопуклі, білого або майже білого кольору зхрестоподібною насічкою з одного боку та гравіруванням “SQIBB” та “452” - зіншого, з легким запахом сульфіду;
склад: 1 таблетка містить 25 мг каптоприлу;
допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, крохмаль кукурудзяний,лактоза, кислота стеаринова.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група.
Інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ). Код АТС С09А А01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
КАПОТЕН пригнічує активність АПФ, у результаті чого ангіотензин-I неперетворюється в ангіотензин-II – речовину, що має сильну судинозвужувальнудію. КАПОТЕН зменшує секрецію альдостерону в корі надниркових залоз, при цьомузменшується затримка натрію і води в організмі. КАПОТЕН гальмує процесруйнування брадикініну і сприяє збільшенню вмісту простагландину Е2,а також оксиду азоту, що спричиняє судинорозширювальну дію. Завдяки цим ефектамзнижується підвищений артеріальний тиск, зменшується загальний периферичнийопір, знижується тиск у правому передсерді, в малому колі кровообігу,збільшується серцевий викид.
Фармакокінетика.
При пероральному прийомі препарату “КАПОТЕН” піковаконцентрація в крові досягається приблизно через 1 годину. Наявність їжі в шлунково-кишковомутракті знижує абсорбцію приблизно на 30 - 40%, щоб уникнути цього, КАПОТЕН слідприймати за 1 годину до їжі. У середньому мінімальна абсорбція каптоприлустановить приблизно 75%. Протягом 24 годин більше 95% від абсорбованої дозививодиться з сечею; від 40% до 50% каптоприлу виводиться у незмінному стані, арешта виводиться у вигляді димерів дисульфіду каптоприлу та дисульфідукаптоприл-цистеїну.
Від 25% до 30% циркулюючого каптоприлу зв’язано зпротеїнами плазми. Період напіввиведення з крові становить приблизно 3 годин. Упацієнтів із нирковою недостатністю може мати місце затримка виведеннякаптоприлу. Біотрансформація препарату відбувається у печінці, препаратпроходить через гістогематичний бар’єри включаючи гематоенцефалічний бар’єр, плаценту.У жінок у періоді лактації каптоприл проникає у грудне молоко. Видаляється пригемодіалізі.
Показання для застосування.
Артеріальна гіпертензія.
Хронічна серцева недостатність.
Інфаркт міокарда з порушенням функціїлівого шлуночка (фракція викиду<=40%).
Діабетична нефропатія.
Спосіб застосування та дози.
Артеріальна гіпертензія.
КАПОТЕН слід застосовувати в найменшій ефективній дозі, що добираєтьсяіндивідуально для кожного хворого.
Легка та помірні артеріальна гіпертензія.
Початкова доза становить 12,5 мг 2 рази на день. Звичайна підтримуючадоза становить 25 мг 2 рази на день, причому її можна поетапно збільшувати зінтервалами в 2 - 4 тижні для досягнення задовільних результатів лікування,найчастіше це становить 50 мг 2 рази на день.
Тяжка артеріальна гіпертензія.
При тяжкому перебігу гіпертензії, коли стандартна терапія виявляєтьсянеефективною або неприйнятною внаслідок побічних реакцій, початкова дозапрепарату “КАПОТЕН” становить 12,5 мг 2 рази на день. Дозу можна збільшуватипоетапно до 50 мг 3 рази на день. КАПОТЕН доцільно використовувати разом зіншими антигіпертензивними засобами, однак дозу цих препаратів треба підбиратиіндивідуально.
Для більшості пацієнтів стабільний терапевтичний ефект можливоотримати, не перевищуючи добової дози у 150 мг, але максимальнодопустима добовадоза препарату “КАПОТЕН” становить 450 мг.
Серцева недостатність.
Лікування препаратом “КАПОТЕН” необхідно починати в умовах ретельногомедичного нагляду. При початковій дозі 6,25 мг 3 рази на день можна максимальнопослабити ефект транзиторної гіпотензії. Звичайна підтримуюча доза становить 25мг 2 або 3 рази на день, причому дозу можна збільшувати поетапно принаймні разу два тижні до одержання задовільних результатів. Максимальна добова дозастановить 150 мг.
Інфаркт міокарда.
Лікування можна починати вже через 3 дні після перенесеного інфарктуміокарда. Після початкової дози, що становить 6,25 мг 3 рази на добу, дозупрепарату слід поступово збільшувати протягом декількох наступних тижнів до 25мг 3 раз на день, при необхідності дозу можна поступово збільшувати аж домаксимальної добової дози, що становить 150 мг (50 мг 3 рази на день).
При появі симптоматичної гіпотензії потрібно знизити дозу.
КАПОТЕН можна призначати хворим, що одержують лікування іншимипрепаратами в період після перенесеного інфаркту міокарда, зокрематромболітичними, аспірином і бета-адреноблокаторами.
Діабетична нефропатія.
Рекомендована добова доза препарату становить від 75 до 100 мг у 2 - 3прийоми. При інсулінзалежному діабеті з мікроальбумінурією (виведення альбуміну30-300 мг на день) доза препарату становить 50 мг 2 рази на день. Призагальному кліренсі білка понад 500 мг на день препарат слід призначати у дозі25 мг 3 рази на день.
При необхідності подальшого зниження артеріального тиску додатково допрепарату “КАПОТЕН” можна призначати інші антигіпертензивні препарати:діуретики, бета-блокатори, препарати центральної дії або вазодилататори.
Хворі з порушеною функцією нирок.
КАПОТЕН у добовій дозі від 75 до 100 мг на день у декілька прийомівдобре переносили хворі з діабетичною нефропатією і легким/помірним ступенемпорушення функції нирок (креатиніновий кліренс не менше 30 мл/хв./1,73 м2).
Відповідно, у хворих із тяжкими порушеннями функції нирок(креатиніновий кліренс менше 30 мл/хв./1,73 м2) початкова добовадоза не повинна перевищувати 6,25 мг 2 рази на день. Надалі дозу можнапідбирати залежно від результатів лікування, однак з великими інтервалами часуміж змінами дози, звичайно кожні 1 – 2 тижні, але не більше 75 мг на день.
Хворі похилого віку.
Дозу потрібно підбирати залежно від зниження артеріального тиску іпідтримувати на мінімальному рівні, що необхідний для досягнення очікуваногорезультату. Оскільки у хворих похилого віку порушення функції нирок, а такождисфункції інших органів зустрічаються частіше, на початку лікування слідзастосовувати малу дозу препарату.
Діти.
Безпечність та ефективність препарату “КАПОТЕН” удітей вивчені недостатньо.
Побічна дія.
Серцево-судинна система.
Можлива короткочасна артеріальна гіпотензія (“ефектпершої дози”). У більшості випадків напад припиняється, якщо хворий приймаєположення лежаче. Розвиток гіпотензії після прийому першої дози не єпротипоказанням для подальшого застосування препарату “КАПОТЕН”.
У хворих із важкими формами ренін-залежної гіпертонії (наприклад,реноваскулярна гіпертонія) або з важкою застійною серцевою недостатністю, щоодержують великі дози діуретику, надлишкові гіпотензивні реакції звичайновідзначалися в межах однієї години після прийому вихідної дози препарату“КАПОТЕН”. Припинення лікування діуретиком або значне зниження дози діуретикуза 4-7 днів до початку лікування зазначеним препаратом знижує ймовірністьрозвитку артеріальної гіпотонії. Якщо починати лікування з малих доз (6,25 мгабо 12,5 мг), тривалість можливого гіпотензивного ефекту зменшується. У деякиххворих вливання фізіологічного розчину може призвести до позитивного ефекту. Ухворих, що застосовували КАПОТЕН, відзначалося декілька випадків гіпотензії,яка розвилася на фоні гострої гіповолемії внаслідок блювання і проносу.
Дихальна система.
Можливий сухий кашель, рідко - бронхоспазм.
Нирки.
Можлива поява протеїнурії, підвищення вмісту азоту сечовини в крові, атакож креатиніну.
Алергічні реакції.
Можливі шкірні висипи, почервоніння шкіри обличчя, у поодинокихвипадках – ангіоневротичний набряк обличчя, вій, язика, периферичні набряки.
Система крові.
Повідомлялося про нейтропенії, анемії,агранулоцитоз, тромбоцитопенії. У хворих з нормальною функцією нирокнейтропенія спостерігалась рідко.
Водно-електролітні порушення.
Гіперкаліємія (найбільш вірогідна при нирковійнедостатності), гіпонатріємія (найчастіше спостерігається у хворих, щодотримуються безсольової дієти з одночасним прийомом діуретиків), ацидоз.
Шлунково-кишковий тракт.
Можливі оборотні порушення відчуття смаку, які зникають самі по собі,сухість у роті. Стоматит, що нагадує афтозні виразки. Іноді відзначалосяпідвищення активності ферментів печінки. Можуть мати місце явища подразненняшлунка та абдомінальний біль.
Відомі поодинокі випадки розвитку холестатичної жовтяниці, а такожгепатонекрозу в осіб, що застосовували інгібітори АПФ, механізм розвитку цихявищ досі невивчений.
Існують одиничні повідомлення про розвиток панкреатиту серед хворих, щоодержували лікування інгібіторами АПФ.
Центральна нервова система.
Можливі головний біль, запаморочення, атаксія, парестезії, сонливість.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до каптоприлу в анамнезі або випадокангіоневротичного набряку при прийомі інших інгібіторів АПФ.
Двобічний стеноз ниркових артерій або стеноз артерії єдиної нирки зпрогресуючою азотемією.
Вагітність і лактація.
Передозування.
Симптоми: виражена артеріальна гіпотонія, брадикардія,порушення водно-електролітного балансу.
Лікування: заходи, що спрямовані на підвищення рівняАТ шляхом збільшення ОЦК (внутрішньовенне введення фізіологічного розчину таплазмозамінників. Препарат видаляється з організму за допомогою гемодіалізу
Особливості застосування.
Обстеження хворого повинно включати оцінку функції нирок до початку іпротягом лікування.
КАПОТЕН не варто призначати хворим на стеноз устя аорти або принаявності інших обструктивних явищ на шляху відтоку крові від серця.
Оскільки КАПОТЕН знижує продукцію альдостерону в організмі, звичайно ухворих, що одержують діуретики, концентрація калію в сироватці залишаєтьсянезмінною. Тому не варто регулярно застосовувати калійзберігаючі діуретики абовводити калій. У хворих із вираженим порушенням функції нирок можеспостерігатися помітне збільшення концентрації калію в сироватці.
КАПОТЕН може викликати хибно-позитивну реакцію в аналізі сечі наацетон.
КАПОТЕН не слід призначати пацієнтам з реноваскулярною гіпертензієюпісля трансплантації нирки.
КАПОТЕН не слід призначати пацієнтам з аутоімунними захворюваннями, щосупроводжуються порушенням кровотворення (нейтропенія, тромбоцитопенія).
У пацієнтів що отримували КАПОТЕН, яким планується проведенняхірургічного втручання з загальною анестезією, слід передбачати можливістьрозвитку артеріальної гіпертензії під впливом анестетиків, яку може корегувативведення додаткового об’єму рідини (плазмозамінників).
КАПОТЕН не слід призначати пацієнтам з тяжкими проявами печінковоїнедостатності.
При застосуванні препарату “КАПОТЕН” слід пам’ятати, що між препаратамигрупи інгібіторів АПФ існує перехресна гіперчутливість.
В період лікування препаратом “КАПОТЕН” слід уникати вживання алкоголю.
Необхідно бути обережним при керуванні транспортними засобами, а такожпри виконанні роботи, що потребує підвищеної уваги, оскільки можливезапаморочення, здебільшого після прийому першої дози.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Діуретики, вазодилататори, гангліоблокатори,адреноблокатори посилюють гіпотензивну дію препарату “КАПОТЕН”.
Препарати, що підвищуютьконцентрацію калію у сироватці крові, калійзберігаючі діуретики (триамтерен,амілорид і спіронолактон) або введення калію можуть призводити до помітного збільшенняконцентрації калію в сироватці.
Індометацин та інші нестероїдніпротизапальні засоби можуть знижувати антигіпертензивну дію препарату“КАПОТЕН”.
Клонідин може посилювати атигіпертензивнудію препарату “КАПОТЕН”.
Алопуринол і прокаїнамід у комбінації зпрепаратом “КАПОТЕН” може викликати нейтропенію і/або синдром Стівенса‑Джонсона,причинний зв’язок нез’ясований.
Імунодепресанти (азатіоприн іциклофосфамід) одночасно з препаратом “КАПОТЕН” збільшує ризик розвиткугематологічних порушень.
Пробенецид. Виведення препарату“КАПОТЕН” нирками знижується в присутності пробенециду.
Літій. Одночасне використаннясолей літію та інгібіторів АПФ може призвести до збільшення концентрації літіюв сироватці.
Препарати для анестезії при одночасному застосуванні з препаратом“КАПОТЕН” можуть посилювати гіпотензивний ефект.
Етанол при одночасному застосуванні з препаратом “КАПОТЕН” можепосилювати гіпотензивний ефект.
Антацидні препарати зменшують біодоступність препарату “КАПОТЕН”.
Умови та термін зберігання.
ЗБЕРІГАТИ В НЕДОСТУПНОМУ ДЛЯ ДІТЕЙ МІСЦІ.
Зберігати при температурі 15-25 °С.
Термін придатності - 3 роки.