ІНСТРУКЦІЯ
для медичногозастосування препарату
МОТИЛІУМ®
(MOTILIUM®)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: домперидон;
основні фізико-хімічні властивості: білого або майже білого кольору, круглі,двоопуклі таблетки вкриті оболонкою, з написом “М/10” на одному боці та“Janssen”- на іншому;
склад: 1 таблетка містить 10 мг домперидону;
допоміжні речовини: лактози моногідрат, крохмалькукурудзяний, целюлоза мікрокристалічна, крохмаль картоплянийпрежелатинізований, повідон К 90, магнію стеарат, олія рослинна гідрогенізованатипу 1, натрію лаурилсульфат, гіпромелоза.
Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.
Фармакотерапевтична група. Стимулятор перистальтики. Код АТС АО3F А03.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.Домперидон – антагоніст дофаміну, який має протиблювотні властивості подібно дометоклопраміду та деяких нейролептиків. Однак на відміну від цих лікарськихзасобів, домперидон має незначну проникність через гематоенцефалічний бар’єр.Застосування домперидону рідко супроводжується екстрапірамідними побічнимидіями, особливо у дорослих, але домперидон стимулює виділення пролактину згіпофіза. Його протиблювотна дія, можливо, обумовлена поєднанням периферичної(гастрокінетичної) дії та антагонізму до рецепторів дофаміну у тригерній зоніхеморецепторів, яка знаходиться поза гематоенцефалічним бар’єром у зонігастрема. Дослідження на тваринах, а також низькі концентрації, що визначалисьу мозку, вказують на переважну периферичну дію домперидону на рецепторидофаміну.
Дослідження на людях показали, що при внутрішньомузастосуванні домперидон збільшує тривалість антральних та дуоденальнихскорочень, прискорює
випорожнення шлунка – вихід рідких та напівтвердихфракцій у здорових людей та твердих фракцій у хворих, у яких цей процес бувуповільнений, та підвищує тиск сфінктера нижнього відділу стравоходу у здоровихлюдей. Домперидон не впливає на шлункову секрецію.
Фармакокінетика.
Домперидон швидко абсорбується при пероральномуприйомі натще, максимальна концентрація в плазмі досягається приблизно через 30– 60 хв. Низька абсолютна біологічна доступність пероральногодомперидону (приблизно 15 %) обумовлена екстенсивним метаболізмом у стінцікишечнику та печінки.
Хоча у здорових людей біологічна доступністьдомперидону зростає при прийомі після їди, хворим зі скаргамишлунково-кишкового характеру слід приймати домперидон за 15 - 30 хв до їжі.Знижена кислотність шлунка зменшує абсорбцію домперидону. Біологічнадоступність при пероральному прийомі препарату зменшується після попередньогоприйому циметидину або натрію бікарбонату. При пероральному прийомі препаратупісля їди максимальна абсорбція дещо уповільнюється, а площа під кривою (AUC)дещо збільшується.
При пероральному прийомі домперидон не акумулюєтьсяі не індукує власний обмін; максимальний рівень у плазмі через 90хв (21 нг/мл)після двотижневого перорального прийому по 30 мг на день був майже таким же, якпісля прийому першої дози (18 нг/мл). Домперидон на 91 – 93 % зв’язується збілками плазми. Дослідження розподілу домперидону, що були проведені натваринах за допомогою препарату, міченого радіоактивним ізотопом, показали йогозначний розподіл у тканинах, але низьку концентрацію у мозку. У щурів невеликікількості препарату потрапляють крізь плаценту. Концентрації домперидону умолоці матері, яка годує груддю у 4 рази нижчі, ніж відповідні концентрації уплазмі.
Шляхом гідроксилювання та N-деалкілування відбувається швидкий таекстенсивний обмін домперидону в печінці.
Дослідження метаболізму in vitro з діагностичнимінгібітором показали, що CYP3A4 є головною формою цитохромів Р450, які залученідо N-деалкілування, беручи до уваги, що CYP3A4 та CYP2Е1 залучені доароматичного гідроксилювання домперидону. Виведення з сечею та калом становитьвідповідно 31 та 66 відсотків від пероральної дози. Виділення препарату внезміненому виглядіі становить невеликий відсоток (10 % з калом та приблизно 1% з сечею). Період напіввиведення з плазми після прийому разової дози становить7 - 9 год у здорових людей, але подовжений у хворих з тяжкою нирковоюнедостатністю.
Показання для застосування.
Комплекс диспептичних симптомів, що частоасоціюються з уповільненим випорожненням шлунка, шлунково-стравохіднимрефлюксом, езофагітом:
епігастральне відчуття переповнення, відчуття здуттяшлунка, біль у верхній частині черева;
відрижка, метеоризм;
нудота, блювання;
печія із закидом вмісту шлунка до рота або безтакого.
Нудота і блювання функціонального, органічного, походження внаслідокприйому їжі, а також спричинені променевою або лікарською терапією. Специфічнимпоказанням є нудота і блювання, спричинені агоністами дофаміну у випадкузастосування при хворобі Паркінсона (такими, як L-допа, бромокриптин).
Спосібзастосування та дози.
Рекомендується Мотиліум® приймати перорально до їди.При прийомі препарату після їжі абсорбція дещо уповільнюється.
Хронічна диспепсія.
Дорослі: 10 мг (1 таблетка) 3 рази на добу за 15 –30 хв. до їди і, у разі необхід-ності, перед сном.
При необхідності зазначену дозу можна подвоїти.Максимальна добова доза домперидону - 2,4 мг на кг маси тіла, але не більше 80мг.
Гострий та підгострий стани ( нудота та блювання).
Дорослі: 20 мг (2 таблетки) 3 – 4 рази на добу доїди та перед сном. .
Діти старше 12 років: по 1 або 2таблетки по 10 мг 3 - 4 рази на добу за 15 - 30 хв. до їди, у разінеобхідності, перед сном але не більше 80 мг на добу.
Діти з 3 до 12 років: по0,25-0,5 мг/кг 3 - 4 рази на добу за 15 - 30 хв. до їди. Максимальна добовадоза 2,4 мг/кг (але не більше 80 мг на добу).
Немовлятам та дітям з масою тіламенше 35 кг рекомендується суспензія.
При нирковій недостатності рекомендується зменшеннячастоти приймання препарату.
Побічна дія.
Побічна дія зустрічається у поодиноких випадках;спостерігались окремі випадки спазмів кишечнику. Екстрапірамідні явища рідкоспостерігаються у дітей і є винятком для дорослих; їх спонтанна та повнаоборотність настає відразу після припинення лікування.
Мотиліум® може індукувати підвищення рівняпролактину в плазмі. У поодиноких випадках ця гіперпролактинемія можестимулювати такі нейроендокринні явища, як галакторея та гінекомастія тааменорея.
При недорозвиненому гематоенцефалічному бар’єрі(наприклад у дітей) або його порушеннях не можна повністю виключити можливістьвиникнення неврологічних побічних дій.
Вкрай рідко спостерігались алергічні реакції :шкірні висипання, свербіж шкіри.
Протипоказання.
Мотиліум® протипоказаний хворим з встановленоюпідвищеною чутливістю до препарату та його компонентів.
Не слід застосовувати Мотиліум®, якщо стимуляціярухової функції шлунка може бути небезпечною, наприклад при шлунково-кишковій кровотечі,механічній непрохідності або перфорації кишечнику.
Мотиліум® протипоказаний також хворим зпролактин-секреторною пухлиною гіпофіза (пролактиномою).
Мотиліум® протипоказаний при одночасному прийоміпероральних форм кетоконазолу.
Передозування.
Симптоми: симптомами передозування можуть бутисонливість, дезорієнтація та екстрапірамідні реакції, особливо у дітей.
Лікування: у випадку передозування рекомендуєтьсязастосування активованого вугілля та пильне спостереження за пацієнтом.
Антихолінергічні препарати, препарати для лікуванняпаркінсонізму або антигістамінні препарати з антихолінергічними властивостямиможуть бути ефективні для контролю за екстрапірамідними реакціями.
Особливості застосування.
При спільному прийомі антацидних або антисекреторнихпрепаратів їх слід приймати після їжі, а не до їжі, тобто їх не слід прийматиодночасно з Мотиліумом®.
Таблетки Мотиліум® містять лактозцієнтами знепереносимістю лактози, галактоземією та порушеннями всмоктуванняглюкози/галактози.
Застосування при хворобах печінки: беручи до увагивисокий рівень метаболізму домперидону в печінці, слід з обережністю призначатиМотиліум® хворим з печінковою недостатністю.
Застосування при захворюваннях нирок: у хворих зтяжкою нирковою недостатністю (сироватковий креатинін > 6 мг/100 мл, тобто> 0,6 ммоль/л) період напіввиведення домперидону зростає з 7,4 до 20,8 год,але рівні препарату в плазмі були нижчими, ніж у здорових добровольців.Оскільки незначний відсоток препарату виводиться нирками у незміненому вигляді,то навряд чи необхідна корекція разової дози у хворих з нирковою недостатністю.Однак при повторному призначенні частота введення повинна бути знижена доодного або двох разів на добу залежно від тяжкості стану, і може виникнутинеобхідність зниження дози. При тривалій терапії хворі повинні перебувати підрегулярним наглядом.
Застосування під час вагітності та лактації:Мотиліум® слід призначати під час вагітності тільки тоді, коли йогозастосування виправдано очікуваним терапевтичним ефектом та виключає ризик.
При застосуванні Мотиліуму® годувати груддю дитинуне рекомендується, якщо тільки очікувана користь не виправдовує потенційнийризик.
Вплив на здатність керувати автомобілем та працюватиз технікою. Мотиліум® у терапевтичних дозах не впливає на розумову активність,здатність керувати автомобілем та працювати з технікою.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Антихолінергічні препарати можуть нейтралізуватиантидиспептичну дію Мотиліуму®.
Не слід приймати антацидні та антисекреторніпрепарати разом з Мотиліумом®, оскільки вони знижують його біодоступність післяприйому внутрішньо.
При спільному застосуванні з лікарськими засобами,які значною мірою пригнічують ці ферменти, може виникнути підвищення рівнядомперидону в плазмі. При проведенні досліджень (на здорових добровольцях)взаємодії домперидону з кетоконазолом виявлено, що кетоконазол інгібує Р4503А4-залежний первинний метаболізм домперидону, внаслідок чого досягаєтьсяприблизно трикратне підвищення максимальної концентрації домперидону та AUC уфазі плато.
Приклади інгібіторів цитохрому Р450 3А4 такожвключають такі препарати:
-
| протигрибкові препарати азолового ряду;
|
-
| антибіотики з групи макролідів;
|
-
| інгібітори ВІЛ-протеази;
|
-
| нефазодон.
|
При одночасному застосуванні домперидону в дозі 10мг 4 рази на день та кетоконазолу в дозі 200 мг двічі на день спостерігаєтьсяподовження інтервалу QT на 10 – 20 мсек. При монотерапії домперидоном як ваналогічних дозуваннях, так і при прийомі добової дози у 160 мг (що у два разивище максимально допустимої добової дози), не спостерігалось клінічно значимихзмін інтервалу QT.
Дигоксин або парацетамол при одночасному прийомідомперидону не впливає на рівень цих препаратів у крові.
Мотиліум® може також поєднуватися з:
нейролептиками, дію яких він підсилює;
дофаміненергічними агоністами (бромокриптином,L-допою), небажані периферичні дії яких, такі як порушення травлення, нудота,блювання, він пригнічує без нейтралізації основних властивостей.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі від 15 до 30 °С вмісці, недоступному для дітей.
Термін придатності - 5 років.