ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ДИРОТОН
(DIROTON)
Загальнахарактеристика:
міжнародна та хімічна назви: лізиноприл;
N - [N - [(IS)-1-карбокси-3-фенілпропіл]-L-лізил]-L-пролін дигідрат;
основні фізико-хімічні властивості: плоскі таблетки білого або майже білогокольору, у формі диска з фаскою, з маркуванням “2,5” на одному боці та з рискоюна іншому; у формі диска з фаскою, з маркуванням “5” на одному боці та з рискоюна іншому; чотирикутні, опуклі таблетки білого або майже білого кольору, змаркуванням “10” на одному боці та з рискою на іншому; п’ятикутні, опуклітаблетки білого або майже білого кольору, з маркуванням “20” на одному боці таз рискою на іншому;
склад: 1 таблетка містить 2,5 мг або 5 мг або 10 мг чи 20 мг лізиноприлу (увигляді лізиноприлу дигідрату);
допоміжні речовини: магнію стеарат, тальк, манітол, крохмаль, кальціюгідрофосфат дигідрат.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту(АПФ). Код АТС С09А А03
Фармакологічні властивості. Діюча речовина – лізиноприл – відноситься догрупи інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту, знижує рівень ангіотензинуII та альдостерону в плазмі.
Внаслідок цього зменшується периферичний опір судин, збільшуєтьсяхвилинний об’єм, частота серцевих скорочень не змінюється, перфузія нирок можепосилюватися.
Гіпотензивний ефект розвивається майже через годину після прийомупрепарату і досягає максимуму приблизно через 6 год. Ефект зберігаєтьсяпротягом 24 год і залежить від застосованої дози.
При тривалому лікуванні ефективність препаратузберігається.
При раптовій відміні препарату надмірного підвищення артеріальноготиску не спостерігалося.
Фармакокінетика. Після прийому через внутрішньо всмоктується унезміненому вигляді, прийом їжі не впливає на всмоктування препарату.
Біодоступність препарату становить 25-50 %. Крімангіотензинперетворюючого ферменту, з іншими білками сироватки не зв’язується.Максимальна концентрація в плазмі крові досягається приблизительно через 7 год.
В організмі не метаболізується, виділяється нирками.
Період напіввиведення - 12 год.
Показання для застосування. Артеріальна гіпертензія (у вигляді монотерапії абов комбінації з іншими антигіпертензивними засобами).
Хронічна серцева недостатність (якдопоміжний засіб).
Спосіб застосування і дози. Диротон слід приймати 1 раз на добу, вранці.Оскільки прийом їжі клінічно не має значущого впливу на всмоктування, препаратможна приймати до або після їжі в один і той же час доби.
Есенційна гіпертензія
Рекомендована початкова доза для дорослих хворих, що не отримують іншихантигіпертензивних засобів, становить 10 мг 1 раз на добу. Звичайна добовапідтримуюча доза - 20 мг, яку можна збільшити до 40 мг на добу, залежно віддинаміки артеріального тиску.
Якщо вказана доза не дає позитивного терапевтичного ефекту, можнадодатково призначити інший антигіпертензивний препарат.
Для повного розвитку ефекту може знадобитися 2-4тижневий курс лікування препаратом, що слід враховувати при збільшенні дози.
Якщо хворий попередньо одержував діуретичну терапію, то прийом такихпрепаратів необхідно припинити за 2-3 дні до початку застосування Диротону.Якщо це неможливо, то початкова доза Диротону не повинна перевищувати 5 мг надобу. У цьому разі після прийому першої дози рекомендується протягом декількохгодин контроль лікаря (максимум дії досягається приблизно через 6 годин),оскільки може виникнути симптоматична гіпотензія.
При реноваскулярній гіпертензії або гіпертензії, що супроводжує іншістани з підвищеною функцією ренін-ангіотензин-альдостеронової системи, доцільнопризначити дорослим також низьку початкову дозу - 2,5-5 мг на добу, підпосиленим контролем лікаря (контролювати артеріальний тиск, функцію нирок,рівень калію в сироватці). Підтримуючу дозу, під суворим контролем лікаря, слідвизначати в залежно від динаміки артеріального тиску.
При нирковій недостатності – оскільки лізиноприл виділяється черезнирки - початкова доза повинна бути визначена залежно від кліренсу креатиніну,потім, залежно від реакції слід встановити підтримуючу дозу в умовахнеобхідного частого контролю функції нирок, рівня калію і натрію в сироватці.
Кліренс креатиніну мл/хв
| Початкова доза мг/доба
|
30 - 70
10 - 30
< 10
(включаючи хворих, які знаходятьсяна
діалізі)
| 5 - 10
2,5 - 5
2,5
|
Серцева недостатність
Диротон може бути застосований також разом здіуретиками та/або дигіталісом (наперстянкою). По можливості дозу діуретикаслід зменшити ще до початку прийому Диротону. Початкова добова доза длядорослих може становити 2,5 мг, яку поступово можна збільшити до звичайноїпідтримуючої добової дози - 5-10 мг.
Доза для дорослих не повинна перевищувати 20 мг на добу.
Побічна дія. Запаморочення, головний біль, відчуття слабкості,пронос, сухий кашель, блювання, нудота, ортостатичний ефект, шкірний висип,біль у грудях. Побічні явища, що іноді виникають, дуже рідко вимагаютьприпинення лікування.
Як реакція гіперчутливості ангіоневротичний набряк може виникати наобличчі, кінцівках, губах, язиці, надгортаннику, гортані. При цьому сліднегайно припинити прийом Диротону, оскільки ангіоневротичний набряк, щосупроводжується набряком гортані, может бути фатальним. Ураження язика,надгортанника, гортані може викликати обструкцію дихальних шляхів, томупотрібна невідкладна адекватна терапія: підшкірне введення 0,3-0,5 мл (0,3-0,5мг) 0,1% розчину адреналіну (епінефрину), або повільне внутрішньовенне введення0,1 мл (0,1 мг) останнього потім застосовувати глюкокортикоїди, антигістамінніпрепарати.
Лабораторні зміни: агранулоцитоз, зниження показників гемоглобінута гематокриту.
Гіперкаліємія, підвищення рівня креатиніну та сечового азоту кровіможуть спостерігатися, особливо при наявності хвороби нирок, при цукровомудіабеті, або реноваскулярній гіпертензії.
Протипоказання. Підвищена чутливість до будь-якого компонента препарату.
Ангіоневротичний набряк в анамнезі при лікуванні іншими інгібіторамиАПФ.
Вагітність.
Період лактації.
Дитячий вік (ефективність і надійність застосування не встановлені).
Передозування. При передозуванні виникає виражена артеріальнагіпотензія. При цьому необхідно застосовувати симптоматичну терапію, постільнийрежим, внутрішньовенне заміщення рідини, контроль артеріального тиску,водноелектролітного балансу та нормалізація останнього.
Диротон може бути виведений з організму гемодіалізом.
Особливості застосування.
Надмірне зниження артеріального тиску, симптоматична гіпотензія можевиникати у хворих, що одержують лікування діуретиками, або при інших ситуаціях,що призводять до втрати рідини (сильна пітливість, тривале блювання, пронос), ітому знаходяться в стані дефіциту натрію та/або об’єму рідини, а також присерцевій недостатності.
При виникненні гіпотензії рекомендується положення хворого лежачи, уразі потреби - відновлення втраченої рідини (інфузія фізіологічного розчину).
До початку лікування Диротоном по можливості слід нормалізувати рівеньнатрію та/або відшкодувати втрачену кількість рідини, пильно контролювати діюпочаткової дози Диротону на артеріальний тиск хворого.
У разі стенозу ниркової артерії (особливо при білатеральному стенозіабо стенозі артерії єдиної нирки), а також при недостатності кровообігувнаслідок нестачі натрію та/або рідин, Диротон може призвести до порушенняниркової функції, гострої ниркової недостатності, що як правило проходить післявідміни препарату.
Прийом препарату (особливо на початку лікування) може впливати наздатність керування автомашиною та виконання робіт, пов’язаних з небезпекоюаварії, тому при визначенні дози потрібно утримуватися від виконаннянебезпечних робіт.
Хірургічне втручання/анестезія. При великих хірургічних втручаннях абозастосуванні наркотичних засобів, що викликають гіпотонію, Диротон блокуєутворення ангіотензину II, що виникає після компенсаторного вивільнення реніну.Гіпотензія, що виникла внаслідок вищевказаного механізму, може бути усунутавідновленням втраченої рідини.
Вагітність. При встановленні вагітності необхідно відмінити Диротонякнайшвидше.
У хворих літнього віку та сама доза препарату призводить до підвищення рівняпрепарату в крові, тому потрібно дотримуватися особливої обережності привизначенні дози, незважаючи на те, що відхилення в гіпотензивній дії Диротонуне відрізнялися у літніх та молодих людей. Оскільки неможливо надійно виключитипотенційний ризик виникнення агранулоцитозу, потрібно періодично контролюватикартину крові.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Потрібна особлива обережність при одночасному застосуванні препарату з:
калійзберігаючими діуретиками (наприклад, спіронолактон, тріамтерен,амілорид), калієм, препаратами, що містять калій (підвищується ризикгіперкаліємії, особливо при порушеній нирковій функції), тому їх можна спільнопризначати лише після рішення лікаря, прийнятого в індивідуальному порядку прирегулярному контролі рівня калію в сироватці та функції нирок.
З обережністю препарат можна застосовувати разом:
з діуретиками (посилюється антигіпертензивний ефект);
(при додатковому введенні діуретика хворому, що лікується Диротоном, якправило, виникає адитивний антигіпертензивний ефект);
при додатковому призначенні Диротону хворому, що лікується іншимидіуретиками, може наступати виражена гіпотонія;
з іншими антигіпертензивними засобами (адитивний ефект);
з нестероїдними протизапальними препаратами, особливо з індометацином (антигіпертензивнийефект може зменшитися);
з літієм (виділення літію може зменшитися, тому слід регулярноконтролювати рівень літію в сироватці).
Диротон може посилювати ефект алкоголю.
Диротон зменшує дію діуретиків на виведення калію.
При застосуванні препарату в умовах діалізу з використаннямполіакрилнітрилової мембрани може виникати анафілактичний шок, томурекомендується або інший тип мембрани для діалізу, або призначення іншихантигіпертензивних препаратів.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі 15-300С.
Термін придатності – 3 роки.