ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
КЛІНДАМІЦИН-НОРТОН
(CLINDAMYCIN-NORTON)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: clindamycin;(2S)-транс)-метил-7-хлор-6,7,8-тридезокси-6[[(1-метил-4-пропіл-2-піролідиніл)карбоніл]аміно]-1-тіо-L-трео-альфа-D-галакто-октопіранозидуфосфат;
основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний розчин;
склад: 1 мл розчину для ін’єкцій містить кліндаміцин у вигляді кліндаміцинуфосфату – 150 мг;
допоміжні речовини: спирт бензиловий, динатрію едетат, натріюгідроксид, соляна кислота, вода для ін’єкцій.
Форма випуску. розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. антибактеріальні засоби для системного застосування.Макроліти та лінкозаміди. Код АТС J01FF01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Антибіотик групи лінкозамідів. Активною речовиноюпрепарату є кліндаміцин – напівсинтетичний антибіотик, який синтезується злінкоміцину шляхом заміщення 7-(R)-гідроксильної групи на 7-(S)-хлор. Порушуєвнутрішньоклітинний синтез білка.
Кліндаміцин має широкий спектр дії, може діяти бактерицидно абобактеріостатично, що залежить від чутливості мікроорганізму і концентраціїантибіотика.
Кліндаміцин діє на такі форми мікроорганізмів:
аеробнігрампозитивні коки: Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, (штами,що продукують і не продукують пеніциліназу). При проведенні досліджень іn vitroвідзначався швидкий розвиток стійкості до Кліндаміцину у деяких стафілококовихштамів, резистентних до еритроміцину; Streptococcus spp. (за виняткомEnterococcus faecalis); Streptococcus pneumoniae;
анаеробні грамнегативні бактерії: Bacteroides species (включаючигрупу В. fragilis і групу В. melaninogenicus), Fusobacterium specie;
анаеробні грампозитивні бактерії, що не утворюють спори: Propionibacteriumspp.; Eubacterium spp.; Actinornyces spp.;
анаеробні імікроаерофільні грампозитивні коки: Peptococcus spp.; Peptostreptococcus spp.;Microaerophilic streptococci; Clostridium spp. (клостридії виявляють більшурезистентність до Кліндаміцину, ніж більшість інших анаеробів);
більшість видів клостридій, зокрема С1оstridium perfringens, чутливі доКліндаміцину, але деякі види, як наприклад C.sporogenes і C.terium, частостійкі до дії Кліндаміцину. У зв’язку з цим потрібно проводити проби начутливість.
Різні організми: Chlamydia trachomatis; Toxoplasma gondii; Plasmodiumfalciparum і Pneumocystis carinii (у поєднанні з примахіном); Gardnerellavaginalis; Mobiluncus mulieris, Mobiluncus curtisii; Mycoplasma hominis.
До Кліндаміцину резистентні:
аеробні грамнегативні бактерії: Streptococcus faecalis; Nocardiaspecies; Neisseria meningitidis; штами пеніцилінрезистентних Staphylococcusaureus; штами Haemophilus influenzae.
Фармакокінетика. Після внутрішньом"язового введення 600 мгКліндаміцину фосфату максимальна концентрація препарату у сироватці крові(9мкг/мл) досягається через 1 – 3 години від моменту введення. Післявнутрішньовенного вливання 300 мг препарату протягом 10 хвилин або 600 мгпрепарату протягом 20 хвилин максимальна концентрація препарату, яка становить7 мкг/мл і 10 мкг/мл, відповідно, досягається у кінці введення препарату.Постійний рівень препарату в організмі досягається після третьої дози.
40 – 90% введеного препарату зв’язується в організмі з білками.Кліндаміцин легко проникає у більшість тканин і рідин організму. КонцентраціяКліндаміцину у кістковій тканині досягає приблизно 40% (20 – 75%) концентраціїпрепарату у сироватці крові. У материнському молоці концентрація препаратустановить 50 – 100% концентрації у сироватці крові, в синовіальній рідині –50%, у мокротинні – 30 – 75%, у перитонеальній рідині – 50%, у крові плода –40%, у гною – 30% і в плевральній рідині – 50 – 90% концентрації у сироватцікрові. Кліндаміцин не проникає у спинномозкову рідину, навіть у випадкуменінгіту.
Період напіввиведення Кліндаміцину становить – 1,5 – 3,5 години.У хворих з тяжкими порушеннями ниркової або печінкової функції періоднапіввиведення дещо подовжений. При наявності легкої або середньої тяжкостіформи захворювання нирок або печінки схему лікування змінювати непотрібно.Кліндаміцин майже повністю метаболізується.
10 – 20%препарату виводиться з організму нирками у мікробіологічно активній формі, 4% –з калом. Решта виводиться з організму у формі біологічно неактивних продуктівобміну, головним чином, з жовчю і калом.
Показання для застосування.
Лікування інфекцій, викликаних чутливими до нього анаеробнимибактеріями або штамами грампозитивних аеробних мікроорганізмів:
- інфекціїверхніх дихальних шляхів, у тому числі: тонзиліт, фарингіт, синусит, запаленнясереднього вуха і скарлатина;
- інфекціїпорожнини рота, такі як періодонтальний абсцес і періодонтит;
- токсоплазмовийенцефаліт у хворих на СНІД. Доведена ефективність Кліндаміцину-Нортон у поєднанніз піриметаміном у пацієнтів з непереносимістю стандартної терапії;
- інфекції нижніхвідділів дихальних шляхів, у тому числі: бронхіт, пневмонія, емпієма плеври іабсцес легені;
- інфекційнізахворювання черевної порожнини, у тому числі: перитоніт і абсцеси черевноїпорожнини (у поєднанні з іншими антибіотиками, які діють на грамнегативніаеробні бактерії);
- пневмоцистнапневмонія у хворих на СНІД. У хворих з непереносимістю або резистентних достандартної терапії Кліндаміцин-Нортон може використовуватися у комбінації зпримахіном;
- септицемія таендокардит;
- інфекційнізахворювання шкіри і м’яких тканин, у тому числі: вугри, фурункули, целюліт,імпетиго, абсцеси, інфіковані рани, специфічні інфекційні процеси шкіри ім’яких тканин, викликані чутливими до цього препарату збудниками, такі якбешиха і пароніхія (панарицій);
- інфекційнізахворювання кісток і суглобів, у тому числі: остеомієліт і септичний артрит;
- кліндаміцин показаний при лікуванні гінекологічних інфекцій,включаючи ендометрит, целюліт, інфекції піхвової манжетки, абсцеси труби іяєчників, сальпінгіт і запальні захворювання органів таза, якщо вінпризначається разом із відповідним антибіотиком, активним відноснограмнегативних збудників; інфекції шийки матки, викликані Chlamydia trachomatis;
Спосіб застосування та дози.
дози і спосіб застосування препарату залежать від тяжкостізахворювання, стану хворого і чутливості збудника інфекції до призначеногопрепарату.
Внутрішньом’язове і внутрішньовенне введення.
Дози Кліндаміцину-Нортон для дорослих.
При наявності інфекційних захворювань черевної порожнини, запальнихзахворювань органів малого таза у жінок, а також при інших ускладнених аботяжких інфекціях звичайно призначають 2400 – 2700 мг Кліндаміцину-Нортон надень, розподілені на 2, 3 або 4 однакові дози. При легких формах інфекції і принаявності більш чутливого до терапії збудника лікувальний ефект досягається іпри призначенні менших доз препарату – 1200 – 1800 мг на день, розподілених на3 – 4 однакові дози.
Успішно застосовувалися дози препарату, які сягали 4800 мг на день. Нерекомендується призначати одноразові дози більше 600 мг внутрішньом"язово.
Дози Кліндаміцину-Нортон для дітей віком від 1 місяця.
20 – 40 мг на кг маси тіла в день, розподілені на 3 – 4 однакові дози.
Новонароджені:
Новонародженим Кліндаміцин-Нортон призначають у дозі 15 – 20 мг на кгмаси тіла на день, розподілені на 3 – 4 однакові дози. Для маленькихнедоношених дітей може бути достатньою менша доза препарату: 10 – 15 мг на кгмаси тіла на день.
Лікування запальних захворювань органів таза та інфекцій шийки матки,викликаних Chlamydia trachomatis.
Запальнізахворювання органів таза – стаціонарне лікування: 900 мг Кліндаміцину-Нортонвнутрішньовенно кожні 8 годин + внутрішньовенний антибіотик, активний відноснограмнегативних аеробних збудників (наприклад, 2,0 мг/кг гентаміцину знаступними введеннями 1,5 мг/кг через кожні 8 годин для пацієнта з нормальноюфункцією нирок). Продовжувати введення препарату внутрішньовенно протягомякнайменше 4 днів і потім принаймні протягом 48 годин після покращання станупацієнта. Надалі продовжувати прийом внутрішньо Кліндаміцину-Нортон у кількості450 мг кожні 6 годин до завершення 10 – 14 - денного циклу терапії.
Токсоплазмовий енцефаліт у хворих на СНІД.
Кліндаміцин-Нортон внутрішньовенно у дозі 600 – 1200 мг кожні 6 годинпротягом 2 тижнів, потім 300 – 600 мг перорально кожні 6 годин.
Звичайно курс терапії становить 8 – 10 тижнів. Доза піриметамінустановить 25 – 75 мг перорально кожен день протягом 8 – 10 тижнів. Фолієвакислота 10 – 20 мг/добу повинна призначатися при застосуванні вищих дозпіриметаміну.
Пневмоцистна пневмонія у пацієнтів зі СНІДом.
Кліндаміцин-Нортон внутрішньовенно 600 – 900 мг кожні 8 годин протягом21 дня і примахін 15 – 30 мг перорально 1 раз на день протягом 21 дня.
Розведення і швидкість вливання.
Концентрація Кліндаміцину-Нортон у розчині для інфузій не повиннаперевищувати 18 мг/мл, а швидкість введення не повинна перевищувати 30 мг захвилину.
Вводити дозу вищу за 1200 мг за 1 годину інфузії не рекомендується.
Побічна дія.
- Травний тракт: біль у животі, нудота, блювання і пронос,псевдомембранозний коліт.
- Реакції підвищеної чутливості: макулопапульозний висип, кропив’янка;генералізований кореподібний висип легкого і середнього ступеня вираженості. ЗКліндаміцином-Нортон були пов’язані рідкі випадки мультиформної еритеми, щонагадує синдром Стівенса-Джонсона. Було описано декілька випадківанафілактоїдних реакцій.
- Печінка: жовтяниця; порушення функції печінки.
- Шкіра і слизові оболонки: свербіж, вагініт, рідко – ексфоліативний івезикуло-бульозний дерматит.
- Гемопоез: нейтропенія, лейкопенія та еозинофілія минущого характеру,а також агранулоцитоз і тромбоцитопенія.
- Серцево-судинна система: при надто швидкому внутрішньовенномувведенні препарату відзначалися випадки зупинки дихання і серцевої діяльності,а також розвиток гіпотензії.
- Місцеві явища: при внутрішньовенному введенні препарату можутьспостерігатися такі явища, як місцеве подразнення, біль і утворення абсцесів умісці введення препарату, іноді виникали явища тромбофлебіту. Частотавиникнення таких явищ зменшується при введенні цього препарату глибоковнутрішньом’язово і у якомога рідшому застосуванні постійних внутрішньовеннихкатетерів.
Протипоказання.
Призначення Кліндаміцину-Нортон протипоказане хворим з підвищеноючутливістю до Кліндаміцину-Нортон або лінкоміцину. Міастенія.
Передозування.
Симптоми: при парентеральному введенні високих доз препарату (особливоу випадку швидкого введення) можливий розвиток колапсу, порушення дихання.Лікування: симптоматичне.
Особливості застосування.
Показано, що раннє призначення Кліндаміцину-Нортон у поєднанні звідповідним антибіотиком, що діє на грамнегативні бактерії (наприклад, із групиаміноглікозидів), успішно запобігає розвитку перитоніту або абсцесу черевноїпорожнини після прориву кишечнику або внаслідок травматичного інфікування.Обмежені дані неконтрольованих досліджень, де використовувалисянайрізноманітніші дози, дають можливість припустити, що Кліндаміцин-Нортон,який застосовується парентерально у дозі 20 мг/кг/день протягом не менше 5днів, є доброю альтернативною терапією при використанні як у виглядімонотерапії, так і у поєднанні з хініном або амодіахіном для лікуваннямультирезистентного Plasmodium falciparum.
Лікування Кліндаміцином-Нортон може супроводжуватися розвиткомпсевдомембранозного коліту.
При призначенні препарату хворим, у яких в анамнезі є захворюваннятравного тракту, особливо коліту, Кліндаміцин-Нортон необхідно призначати зобережністю.
Кліндаміцин-Нортон не слід призначати для лікування менінгіту, оскількипрепарат не проникає через гематоенцефалічний бар’єр.
Якщо лікування проводиться протягом тривалого часу, то в цьому випадкунеобхідно слідкувати за функцією печінки та нирок.
У результаті лікування Кліндаміцином-Нортон може відбутися активізаціяіншої флори, яка не чутлива до цього препарату, особливо дріжджової флори.
Кліндаміцин-Нортон не слід вводити внутрішньовенно у нерозведеномувигляді, також слід уникати швидкого (болюсного) введення препарату. Вливаннянеобхідно проводити не менш ніж протягом 10 – 60 хвилин.
Кліндаміцин-Нортон потрібно призначати з обережністю хворим, якісхильні до алергічних реакцій.
Кліндаміцин-Нортон може пригнічувати міоневральну проводимість.
Безпеказастосування при вагітності не встановлена, тому його призначення може бутитільки за життєвими показаннями.
Повідомлялося про появу Кліндаміцину-Нортон у грудному молоці в концентраціївід 0,7 до 3,8 мкг/мл, тому при його призначенні у період лактації требаоцінити необхідність застосування даного препарату, або припинити годуваннягруддю.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Існує антагонізм між Кліндаміцином-Нортон та еритроміцином.Кліндаміцин-Нортон деякою мірою є нейромускулярним блокатором і може посилюватидію інших нейромускулярних блокаторів в організмі, тому препарат необхіднопризначати з обережністю хворим, які отримують міорелаксанти.
З Кліндаміцином-Нортон несумісні: ампіцилін, фенітоїн натрію,барбітурати, амінофілін, глюконат кальцію та сульфат магнію.
Кліндаміцин-Нортон фізично і хімічно сумісний, коли він розчинений у 5%декстрозі на воді або розчині хлориду натрію для ін’єкцій, з антибіотиками, щовикористовуються в стандартних концентраціях: амікацину сульфат, цефамандолунафат, цефазолін натрію, цефотаксим натрію, цефокситин натрію, цефтазидимнатрію, цефтизоксим натрію, гентаміцину сульфат, нетилміцину сульфат,піперацилін та тобраміцин.
Сумісність і стабільність сумішей Кліндаміцину-Нортон з іншимилікарськими засобами залежатиме від концентрацій та інших умов.
Умови та термін зберігання.
зберігати при температурі не вище 25°С у недоступному для дітей,захищеному від світла місці. Термін придатності – 2 роки.