ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ФУРОСЕМІД
(FUROSEMID)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: фуросемід;4-chloro-2-[(furan-2-ilmethyl)amino]-5-sulphamoylbenzoic acid,
основні фізико-хімічні властивості: двоопуклі таблетки круглої форми, білого абомайже білого кольору;
склад: 1 таблетка містить фуросеміду 40 мг;
допоміжні речовини: цукор молочный, крохмаль пшеничний, магніюстеарат, тальк.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Сечогінні препарати. Код АТС С03СА01.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Фуросемід є потужнимдіуретиком швидкої і короткочасної дії. Діє на мозковий сегмент висхідноїчастини петлі Генле. Підвищує вибіркове виведення іонів натрію максимум до 35%і, залежно від дози, стимулює ренін-ангіотензин-альдостеронову систему. Донастання справжнього діуретичного ефекту Фуросемід знижує переднавантаженнясерця у результаті розширення магістральних судин, при збереженій функції нирокі за відсутності виражених набряків.
Фармакокінетика. При прийомі внутрішньо всмоктується 50% застосованоїдози, а діуретичний ефект відмічається через годину і зберігається до 8 годин.
Якщо у здорових людей після прийому 40 мг Фуросеміду час напіввиведеннястановить 3,5 години, то у хворих з нирковою недостатністю – в середньому 13,5годин. З білками плазми зв’язується на 91 – 97%. Близько 88% введеної дозиФуросеміду виводиться нирками, а 12% виділяється з жовчю.
Показання для застосування. Набряки у результаті захворювань серця, печінки,нирок, набряки при прееклампсії і еклампсії; хронічна серцево-судиннанедостатність, у комбінації з іншими лікарськими засобами; набряки при опіках;артеріальна гіпертензія (при порушенні функції нирок і при протипоказаннях дозастосування салуретиків).
Спосіб застосування та дози. Дорослим: початкова доза 40 мг (1 таблетка)Фуросеміду. За відсутності діуретичного ефекту через 6-8 годин повторноприймають ще 80-120 мг (2-3 таблетки). За відсутності діуретичного ефекту можназастосувати дозу 160 мг за один прийом. Підтримуюча доза – 40 мг, до 80 мг надень. Максимальна добова доза не повинна перевищувати 300 мг.
Дітям призначають у дозі 1-2 мг/кг маси тілана день.
Тривалість курсу лікування визначаєтьсяіндивідуально залежно від тяжкості і перебігу захворювання.
Побічна дія. При тривалому застосуванні Фуросеміду у високихдозах можливий розвиток гіпокаліємії, гіпонатріємії, гіпокальціємії,гіповолемії, дегідратації і схильності до тромбоутворення, а також іншихпорушень водно-електролітного балансу організму. Можливо виникнення гіпотензії,діареї, запору, порушення слуху.
У найбільш чутливих пацієнтів можуть спостерігатися симптоми підвищеноїчутливості до препарату: з боку шкіри – висипання; зміни картини крові(лейкопенія, агранулоцитоз, тромбоцитопенія).
Анафілактичний шок є побічною дією, яка рідко спостерігається. Прилікуванні препаратом можливо тимчасове підвищення рівня креатиніну, сечовини,холестерину і тригліцеридів у крові, а також прискорене виділення іонів Са++із сечею. Зрідка можливо погіршання наявного діабету та подагри або проявисимптомів латентного до цього часу діабету.
При застосуванні більш високих доз хворими похилого віку можливийрозвиток циркуляторного колапсу.
Протипоказання. Тяжка печінкова недостатність; ниркованедостатність, яка супроводжується анурією і олігурією; гіпокаліємія; підвищеначутливість до Фуросеміду і сульфонамідних препаратів; зменшення об’єму крові(гіповолемія) з або без зниження тиску крові (гіпотензія); гострі отруєннясаліцилатами.
Передозування. При передозуванні Фуросеміду, яке найчастішехарактеризується гіпотензією, ортостатичним колапсом або іншими ознакамигіповолемії, необхідно терміново припинити лікування препаратом і занеобхідності ввести розчин електролітів для відновлення циркуляторного об’єму.
Особливості застосування. До початку лікування Фуросемідом необхідно зняти(при наявності) гіпокаліємію, гіповолемію і гіпотензією.
Під час лікування препаратом рекомендована дієта з високим вмістомкалію.
Цей лікарський засіб містить 0,026 г лактози. З кожною прийнятою дозоюдо організму потрапляє 0,026 г лактози, що є небезпечним для хворих з лактазноюнедостатністю, галактоземією або глюкозним/галактозним синдромом мальабсорбції.
Цей препарат містить пшеничний крохмаль і може бути небезпечним дляхворих на целіакію (глютенову ентеропатію).
При тривалій терапії необхідно контролювати АТ, рівень електролітівкрові, глюкози крові, функції печінки та нирок.
У період вагітності Фуросемід слід призначати після суворої оцінкиспіввідношення “користь/ризик”.
Оскільки препарат переходить у грудне молоко і пригнічує лактацію,бажано не застосовувати його у період лактації або припинити годування груддюпід час проведення курсу лікування.
Не рекомендується призначати препарат водіям та особам, робота якихвимагає високої швидкості психічних і фізичних реакцій, оскільки Фуросемід можепорушити їх здатність брати активну участь у професіональній діяльності.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Діуретична активність знижується прикомбінованій терапії з такими ензимними індукторами, як фенобарбітал, фенітоїнта ін.
При одночасному застосуванні Фуросеміду з окремими антибіотиками(аміноглікозидами, цефалоспоринами і поліміксинами) підвищується ототоксичнийризик.
При комбінованій терапії із серцевими глікозидами і проносними засобамипідвищується ризик розвитку гіпокаліємії. Фуросемід підвищує чутливість міокардадо дії серцевих глікозидів; потенціює дію антигіпертензивних засобів ітубокурарину. Існує ризик розвитку саліцилової інтоксикації при одночасномузастосуванні препарату із саліцилатами у високих дозах через їх конкурентнувзаємодію на рівні видільної функції ниркових каналців.
Нестероїдні протизапальні засоби, а більш за все індометацин, суттєвозменшують діуретичний і гіпотензивний ефект Фуросеміду у результатіпригнічуючої дії на біосинтез вазодилататорних простагландинів, а також йоговибіркового накопичення в осередку запалення.
Фуросемід може знизити лікувальний ефект вазопресорних амінів,теофіліну, препаратів літію і протидіабетичних лікарських засобів.
Умови та термін зберігання. Зберігати в упаковці, у сухому і захищеному відсвітла місці при температурі не вище 25°С. Зберігати в недоступних для дітеймісцях. Термін придатності – 5 років.