ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарат
АТЕНОЛОЛНІКОМЕД
(ATENOLOLNYCOMED)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: атенолол;
(RS) -4-(2-гідроксі-3-(ізопропіламіно)феніл-ацетамід;
основні фізико-хімічнівластивості:білі, капсулоподібної форми, двооопуклі із рискою для
розлому і з надписками АВ 55 та АВ57 на одному боці таблетки;
склад: 1 таблетка по 50 мг містить50 мг атенололу;
1 таблетка по 100 мг містить 100 мгатенололу;
допоміжні речовини: пропіленгліколь, тальк,титану діоксид (Е 171), желатин,
гіпромелоза 2910 (15сП), натріюлаурил сульфат, магнію стеарат, крохмаль кукурудзяний ,
важкий магнію карбонат.
Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.
Фармакологічна група. Селективні блокаторибета-адренорецепторів. АТС СО 7АВ03.
Фармакологічні властивості.Атенолол єбета1-селективним (кардіоселективним) блокатором адренорецепторів,не має мембраностабілізуючої активності.
Має антиангінальний, гіпотензивнийта антиаритмічний ефект. Блокує бета-адренорецептори серця, зменшує стимулюючудію на міокард симпатичного відділу вегетативної нервової системи тациркулюючих у крові катехоламінів. Атенолол зменшує автоматизм синусного вузла,ЧСС (у спокої та при фізичному навантаженні), скоротність та збудженістьміокарда, сповільнює АV-провідність, знижує потребу міокарда у кисні. Присистематичному застосуванні поступово знижує АТ. Гіпотензивний ефектстабілізується до кінця 2-го тижня лікування.
Фармакокінетика. При пероральному прийомі утравному тракті абсорбується до 50 - 60% від дози, яка була введена. Виводитьсяв незміненому вигляді із сечею, період напіввиведення - близько 6-7 годин. Ухворих з нирковою недостатністю термін виведення препарату залежить відшвидкості клубочкової фільтрації.
Показання для застосування:
артеріальна гіпертензія;
профілактика нападів стенокардії;
синусова тахікардія та інші формитахіаритмій.
Спосіб застосування тадози. Дорослимпри артеріальній гіпертонії та стенокардії призначають по 50-100 мг на добу.
Таблетки приймають з невеликоюкількістю води, 1 -2 рази на добу. Максимальна добова доза 200 мг.
Побічна дія. З боку серцево-судинноїсистеми - брадикардія, порушення АV-провідності. відчуття холоду та парестезіїкінцівок, рідше - поява симптомів серцевої недостатності; з боку ЦНС - головнийбіль, запаморочення, порушення сну, депресія, відчуття втомленості; з бокутравного тракту - нудота, запор, діарея, сухість у роті (рідко), із бокуендокринної системи - можливий розвиток гіпоглікемічного стану у хворих нацукровий діабет із боку сечостатевої системи - можливе зниження потенції;алергічні реакції - почервоніння та свербіж; інші - підсилення потовиділення;рідко - зменшення секреції слізної рідини, кон’юнктивіт.
Протипоказання. Хронічна серцеванедостатність ІІБ-Ш стадій, гостра серцева недостатність, брадикардія (ЧССменше 50 за хвилину), артеріальна гіпотензія, БА, - АV- блокада II -III ступенів,синоаурикулярна блокада, підвищена чутливість до препарату.
Взаємодія з іншими лікарськимизасобами. При одночасному застосуванні Атенолола з
інсуліном, протидіабетичнимизасобами для прийому внутрішньо їх гіпоглікемічна дія
посилюється. При сумісному вживанніз антигіпертензивними засобами різних груп
посилюється гіпотензивна дія.
При одночасному застосуванніАтенолола з резерпіном , метилдопою, клонідином,
верапамілом можливо виникненнявираженої брадикардії.
При припиненні комбінованого прийомуАтенолола та клонідину , лікування клонідином
продовжують протягом кількох днівпісля відміни Атенолола.
Парентеральне введення препаратів,що містять адреналін, хворим, які приймають бета-адреноблокатори, може в рідкихвипадках призводити до звуження судин, гіпертонії та брадикардії.
Передозування. Брадикардія та гіпертонія єознаками передозування. При передозуванні можливе посилення описаних вищепобічних дій.
Особливості застосування. Хворим похилого віку,особливо з порушенням функції нирок, дози можуть бути знижені. Безпеказастосування Атенолола при лікуванні дітей не
встановлена.
З обережністю призначають препаратпід час вагітності (І та II триместри) .У період лактації застосуванняпрепарату не рекомендується.
У хворих з ішемічною хворобою серця(ІХС) різка відміна бета-блокаторів може спричинити збільшення частоти аботяжкості ангінальних нападів, тому припинення прийому Атенолола у хворих з ІХСнеобхідно проводити поступово.
У хворих з тяжкими порушеннямифункції нирок, дози необхідно підбирати індивідуально.
Особливої уваги потребує підбір доздля хворих з декомпенсацією серцевої діяльності.
Хворим з феохромацитомою,бета-блокатори треба призначати тільки в комбінації з альфа-блокаторами.
Атенолол маскує тахікардію, якапроявляється при гіпоглікемії, і може збільшувати
тривалість гіпоглікемічної реакціїна інсулін. Хворим на цукровий діабет слід бути
обережними при одночасному вживанніАтенолола та гіпоглікемічних препаратів.
При уповільненні частоти серцевихскорочень (менше 50 на хв.) необхідно зменшити дозу
препарату.
З більшою обережністю требапризначати бета-блокатори хворим з порушенням периферичного кровообігу (синдром Рейно, переміжна кульгавість), оскільки препарати можуть посилювати ціпорушення.
У порівнянні з неселективнимикардіоселективні бета-блокатори менше впливають на функцію легенів, але приобструктивних захворюваннях дихальних шляхів Атенолол слід вживати тільки уразі абсолютних показань. При необхідності їх призначення у деяких випадкахможна рекомендувати застосування бронходилятаторів. Особливої обережності сліддодержувати при переведенні хворих з клонідину на бета-блокатори.
При одночастному прийомі цих двохпрепаратів клонідин не треба відміняти протягом кількох днів після відмінибета-блокаторів.
Умови та термін зберігання.Зберігатив захищеному від світла, сухому та недоступному для дітей місці, при кімнатнійтемпературі не вище 25°С та місці недоступному для дітей. Термін зберігання - 5років.