ІНСТРУКЦІЯ
для медичногозастосування препарату
СИМВАСТАТИН АЛКАЛОЇД®
(SIMVASTATINALKALOID®)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: simvastatin;(1S,3R,7S,8S,8aR)-8-[2-[(2R,4R)-4-гідрокси-6-оксотетрагідро-2H-піран-2-іл]етил]-3,7-диметил-1,2,3,7,8,8а-гексагідро-нафтален-1-іл-2,2-диметилбутаноат;
основні фізико-хімічні властивості: червоно-рожеві круглі, двоопуклі таблетки,вкриті плівковою оболонкою, з рискою на одному боці;
склад: 1 таблетка, вкрита плівковою оболонкою, містить симвастатину 10 мг, 20мг або 40 мг;
допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, лактози моногідрат, кислотилимонної моногідрат, кислота аскорбінова, бутилгідрокситолуол, магнію стеарат,крохмаль попередньо желатинізований, повідон, опадраї II рожевий.
Форма випуску. Таблетки, вкриті плівковою оболонкою.
Фармакотерапевтична група. Гіполіпідемічні препарати. ІнгібіториГМГ-КоА-редуктази. Код АТС С10АА01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Препарат, який коригує ліпідний обмін. Інгібітор ГМГ-КоА-редуктази –ферменту, який бере участь в утворенні холестерину (Хс) у печінці. Симвастатинзнижує концентрацію загального холестерину (ЗХ), холестерину ліпопротеїдівнизької щільності (Хс-ЛПНЩ) і тригліцеридів. Вміст холестерину ліпопротеїдівдуже низької щільності (Хс-ЛПДНЩ) також знижується, тоді як вміст холестеринуліпопротеїдів високої щільності (Хс-ЛПВЩ) дещо підвищується. Крім того,симвастатин поліпшує функцію ендотелію кровоносних судин. Має антиоксидантнудію, гальмує проліферацію та міграцію клітин при атеросклеротичному процесі.
Терапевтичний ефект розвивається через 2 тижні, досягаючи максимумучерез 4−6 тижнів лікування. Зниження рівня ЗХ і Хс-ЛПНЩ у хворих наішемічну хворобу серця (ІХС) зменшує ризик розвитку серцево-судиннихускладнень.
Фармакокінетика.
Всмоктування. Після перорального прийому симвастатиндобре абсорбується із шлунково-кишковго тракту (ШКТ), приблизно 61–85% тапотрапляєає в системний кровотік. Максимальна терапевтична концентрація уплазмі крові досягається через
1,3–2,4 години та знижується на 90% через 12годин.
Одночасне приймання їжі не впливає на всмоктування симвастатину.
Розподіл.Зв’язування з білками плазми становить приблизно 98%.
Метаболізм.Симвастатин піддається ефекту “першого проходження” через печінку (в основномугідролізується у свою активну форму – бета-гідроксікислоту). Концентрація активногометаболіту симвастатину у системному кровотоці людини становить менше 5% відприйнятої внутрішньо дози.
Виведення.Виводиться переважно з жовчю та каловими масами (приблизно 60%) у виглядіметаболітів. Період напіввиведення активних метаболітів становить 1,9 години.Приблизно 10−15% виводиться із сечею в неактивній формі.
Показання для застосування.
Гіперхолестеринемія: з метою зниження підвищеного рівня загального Хс таХс/ЛПНЩ у пацієнтів з первинною гіперхолестеринемією, коли застосування дієтотерапіїта інших немедикаментозних методів корекції не було ефективним.
Ішемічна хвороба серця: вторинна профілактика інфаркту міокарда у пацієнтівз підвищеним рівнем холестерину.
Спосіб застосування та дози.
Гіперхолестеринемія. Пацієнт повинен дотримуватись гіпохолестериновоїдієти для зниження холестерину перед початком та під час лікуванняСимвастатином Алкалоїд(R).
При гіперхолестеринемії рекомендована початкова дозастановить 10–20 мг 1 раз на добу, ввечері. Пацієнтам, яким необхідно більшсуттєве зниження рівня холестерину-ЛПНЩ, можна призначити в початковій дозі 40мг на добу, ввечері. Корекцію режиму дозування можна провести з інтервалом 4тижні.
Для хворих з гомозиготною родинноюгіперхолестеринемією доза Симвастатину Алкалоїд(R) становить 40 мгна добу одноразово, ввечері або 80 мг на добу, розділені на 3 прийоми: вранці –20 мг, вдень – 20 мг і 40 мг ввечері.
Максимальна добова доза - 80 мг.
Ішемічна хвороба серця. Симвастатин Алкалоїд(R)призначають у початковій дозі
20–40 мг 1 раз на добу, ввечері. Корекцію режимудозування, за необхідності, слід проводити так само, як і пригіперхолестеринемії.
При одночасному застосуванні з фібратами,циклоспоринами або з нікотиновою кислотою максимальна доза симвастатину неповинна перевищувати 10 мг на добу.
Пацієнтизі слабо або помірно вираженою нирковою недостатністю не потребують корекціїдози Симвастатину Алкалоїд(R) (оскількисимвастатин виводиться нирками в невеликій кількості). Хворим із нирковоюнедостатністю тяжкого ступеня (кліренс креатинину менше 30 мл/хв) призначають удозі не більше 10 мг на добу.
Побічна дія.
Препарат звичайно добре переноситься, більшість побічних ефектівнезначно виражені та минущі.
З боку травної системи: диспепсія (нудота, блювання,гастралгія, запор або діарея, метеоризм), гепатит, жовтуха, підвищенняактивності печінкових трансаміназ, лужної фосфатази та креатинфосфокінази;рідко – гострий панкреатит.
З боку ЦНС і периферійної нервової системи:астенічний синдром, головний біль, запаморочення, порушення сну, судоми,парестезії, периферійні нейропатії, порушення смакових відчуттів.
З боку опорно-рухового апарату: міопатії, міалгії, м’язова слабкість;рідко – рабдоміоліз.
Алергічні реакції: ангіоневротичний набряк,вовчакоподібний синдром, ревматоїдна поліміалгія, васкуліт, тромбоцитопенія,еозинофілія, прискорення ШОЕ, артрит, кропив’янка, фотосенсибілізація,пропасниця, гіперемія шкіри, припливи крові до обличчя, задишка.
Дерматологічні реакції: шкірний висип, свербіж,алопеція.
Інші: анемія, серцебиття, гостра ниркова недостатність (унаслідокрабдоміолізу), зниження потенції.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до препарату (до будь-якого компонента препарату);
активне захворювання печінки або підвищення активності трансаміназневідомої етіології;
вагітність і годування груддю.
дитячий і підлітковий вік до 18 років.
Передозування.
Описані декілька випадків передозування симвастатину, які несупроводжувались розвитком яких-небудь специфічних порушень або негативнихнаслідків. Максимальна разова доза при передозуванні становила 450 мг.
При передозуванні слід спровокувати блювання, застосувати активованевугілля. Терапія симптоматична.
Необхідно також контролювати функції печінки та нирок, рівенькреатинфосфокінази у сироватці крові.
Особливості застосування. Симвастатин Алкалоїд(R) слід зобережністю призначати пацієнтам, які зловживають алкоголем та/або які мають ванамнезі захворювання печінки. Перед початком лікування необхідно дослідитифункцію печінки; контролювати активність печінкових трансаміназ кожні 6 тижнівпротягом перших 3 місяців, потім кожні 8 тижнів протягом першого року і потім 1раз на півроку. Пацієнтам, які отримують симвастатин в добовій дозі 80 мг,функцію печінки контролюють 1 раз на 3 місяці. Якщо вміст трансаміназзбільшується (перевищення в 3 рази верхньої межі норми), лікування препаратомвідміняють.
Симвастатин може спричинити підвищення активності креатинфосфокінази,звичайно клінічно незначне, однак у поодиноких випадках воно є ознакою розвиткуміопатії. При міопатії рівень креатинфосфокінази підвищується більш ніж в 10разів відносно нормального рівня, супроводжується болем, ригідністю таслабкістю м’язів. У найбільш тяжкіх випадках можливий розвиток рабдоміолізу тагострої ниркової недостатності. Ризик розвитку міопатії вище у пацієнтів, якізастосовують Симвастатин Алкалоїд(R) одночасно з препаратами, щопідвищують вміст симвастатину у сироватці крові або підсилюють його ефект. Ризикрозвитку міопатії також вище у хворих з тяжкою нирковою недостатністю.
У дітей і підлітків до 18 років безпека таефективність застосування Симвастатину Алкалоїд(R) не встановлені.
Вагітність та годування груддю.
Симвастатин Алкалоїд(R) протипоказаний в період вагітностіта годуванні груддю. Жінкам дітородного віку, які приймають симвастатин,рекомендується застосування надійних методів контрацепції. Якщо в процесіприйому препарату вагітність все ж настала, треба відмінити прийом СимвастатинуАлкалоїд(R), а жінка повинна бути попереджена про можливу небезпекудля плоду.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Симвастатин метаболізується через CYP3A4, проте не інгібує їїактивність і не впливає на концентрації у плазмі інших препаратів (тобтоінгібіторів CYP3A4). Як сильні інгібітори (ітраконазол, кетоконазол,кларитроміцин, інгібітори протеази вірусу імунодефіциту людини, нефазодон,циклоспорин), так і легкі інгібітори (верапаміл і дилтіазем) CYP3A4 підвищуютьризик розвитку міопатії через зменшення елімінації симвастатину.
При одночасному застосуванні Симвастатину Алкалоїд(R) іпохідних фіброєвої кислоти, нікотинової кислоти або ніацину (більше 1г на добу)можливий розвиток міопатії з рабдоміолізом і нирковою недостатністю.
При одночасному застосуванні Симвастатину Алкалоїд(R) іварфарину можливо підсилення дії останнього на процеси згортання крові, щопризводить до збільшення ризику кровотечі.
При одночасному застосуванні Симвастатину Алкалоід(R) ідигоксину можливо збільшення концентрації дигоксину в плазмі крові, тому такіпацієнти повинні знаходитись під медичним наглядом.
Одночасне вживання грейпфрутового соку може підсилити ступіньвираженості побічних явищ, пов’язаних з прийомом Симвастатину Алкалоїд(R),тому не слід одночасно їх вживати.
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей місці притемпературі не вище 25 ºС.
Термін придатності − 2 роки.