ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
РАСЕПТОЛ
(RASEPTOL)
Загальна характеристика: міжнародна назва: сo-trimoxazolum;
основніфізико-хімічні властивості: суспензія жовто-оранжевого кольору, зі смакомапельсина,
склад: 5 мл суспензії містять сульфаметоксазолу 200мг; триметоприму – 40 мг;
допоміжні речовини: сахароза, полісорбіт-80, натрієва сількарбоксиметилцелюлози, натрієва сіль метилпарабена, натрієва сільпропилпарабен, латекс Гуар, бензоат натрію, лимонна кислота, жовто-оранжевийбарвник, апельсинова есенція.
Форма випуску. Суспензія.
Фармакотерапевтична група. Протимікробний засіб для системного застосування.Сульфаніламідни та триметоприм. Код АТС: J01Е Е01.
Фармакологічнівластивості. Фармакодинаміка. Комбінований препарат. Сполучення Сульфаметоксазолу татриметоприму, кожен з яких має бактеріостатичну дію, забезпечує високубактерицидну активність у відносно грампозитивних і грамнегативнихмікроорганізмів, і тому числі бактерій стійких до сульфаніламідних препаратів.Сульфаметоксазол порушує синтез дигідрофолієвої кислоти в бактеріальнихклітинах, а триметоприм перешкоджає перетворенню дегідрофолієвої кислоти втетрагідрофолієву, що порушує метаболізм мікроорганізмів.
Препаратефективний відносно стрептококів, стафілококів, пневмококів, паличкидизентерійної, черевного тифу, кишкової палички, протею; неефективний відносномікобактерій туберкульозу, спірохет, синьогнійної палички.
Фармакокінетика. Припероральному застосуванні препарат швидко всмоктується і досягає максимальноїконцентрації, залежно від призначеної дози, протягом 2 – 4 год. після прийому.
Расептол широкорозповсюджується у тканинах, рідинах тіла, включаючи мокротиння, тканиннірідини, рідину середнього вуха, рідину простати, вагінальну рідину, жовч таліквор.
Приблизно 44%триметоприма і 70% сульфаметоксазолу зв’язуються з білками плазми. Середній часнапіввиведення сульфаметоксазону і триметоприну становить 8 год. і 8 – 10 год.Однак, у пацієнтів з ослабленою функцією печінки, спостерігається збільшеннячасу напіввиведення обох компонентів. Помітні кількості триметоприму ісульфаметоксазолу присутні в крові протягом 24 год. після внутрішнього прийому.Стаціонарні середні концентрації триметоприму і сульфаметоксазолу в плазмістановлять, відповідно, 1,72 мг на мл і 68,0 мг на мл. Ці стаціонарні рівніконцентрації досягаються через 3 дні після початку застосування Расептолу.
Триметоприм ісульфаметоксазолу виводяться, в основному нирками, як за рахунок клубочковоїфільтрації, так і тубуляційної секреції. Концентрація двох компонентів в сечізначно вища, чим їх концентрація в крові.
Показання длязастосування. Расептол використовується для лікування інфекційно-запальних захворювань,викликаних чутливими до препарату мікроорганізмами: гострі інфекції дихальнихшляхів (фарингіт, тонзиліт, бронхіт, бронхіоліт, пневмонія, у тому числівикликані Haemophilus influenzaae та Pneumocystis carinii); інфекціїї ЛОР –органів (хронічний синусит, отит середнього вуха); інфекції статевих органів, утому числі постгонорейний уретрит, гонококова інфекція; тиф, паратиф, інфекціїшлунково-кишкового тракту, викликані сальмонелами, шигелами, ешерихіями,бруцелами; менінгіт, гнійно-септичні післяопераційні ускладнення, інфекціїшкіри і м’яких тканин (абсцес, фурункул, карбункул, піодермія), бактеріальніінфекційні захворюваня сечових шляхів, дихальних шляхів, шлунково-кишковоготракту, а також гострого запалення середнього вуха. Призначають дорослим длялікування дорожньої діареї.
Спосібзастосування та дози. Препаратпризначають у дозі з розрахунку 6 мг триметоприму і 30 мг сульфаметоксазолу на1 кг маси тіла на добу. Дітям від 3 міс. до 6 міс. – 2,5 мл (1/2 чайної ложки)кожні 12 год.; від 7 міс до 3 років – 2,5-5 мл (1 чайна ложка) кожні 12 год.;від 4 до 6 років – 5-10 мл кожні 12 год.; від 7 до 12 років – 10 мл кожні 12год.; дорослі і діти старші 12 років - 20 мл кожні 12 год.
Тривалістьтерапії – 10-14 днів (при шигельозі 5 днів). При інфекціях, викликанихPneumocystis carinii, – 120 мг на кг маси тіла, препарат приймають кожні 6 год.протягом 14-21 днів.
При призначенніпрепарату хворим з порушеннями функції нирок (кліренс креатиніну 15 мл на хв.)потрібно знизити дозу удвічі.
Побічна дія. Найчастіші побічні реакції, якізустрічаються при звичайному дозуванні, - це алергічні реакції: свербіж, шкірнівисипання, набряк Квінке; легкі порушення діяльності шлунково-кишкового тракту,такі як: нудота, блювання, виразковий гінгівіт, лейкопенія, тромбоцитопенія,рідше – глосит, агранулицитоз, металобластна анемія, пурпура,псевдомембранозний коліт, синдром Стівенса-Джонсона, синдром Лейелла. У хворихз дефіцитом глюкозо-6-фосфатодегідрогенази можливий гемоліз еритроцитів.
Протипоказання. Підвищеначутливість до триметоприму або сульфонамідів, пацієнти з кліренсом креатинінуменше 15 мл за хв., мегалобластною анемією, викликаною дефіцитом солей фолієвоїкислоти. Не рекомендовано призначати при р-гемолітичному стрептококовомуфарингіті групи А, ослабленій функції печінки та нирок, захворюваннях крові.
Расептолможе перешкоджати метаболізму фолієвої кислоти в період вагітності, томузастосування цього препарату при вагітності та в період лактації можливе лише утому випадку, якщо передбачувана користь для матері перевищує ризик для плодуабо новонародженого. Препарат не назначають дітям у віці до 2 міс.
Передозування. Нудота, блювання, кишкова різь, головна біль,сонливість, втрата свідомості, підвищення температури тіла, депресія, порушеннязору, гематурія, кристалурія. При довготривалому передозуванні можливийрозвиток тромбоцитопенії, лейкопенії, мегалобластної анемії, жовтяниця.
Лікування проводять з урахуванням наявнихсимптомів: посилення ниркової екскреції шляхом прискорення діурезу (збільшеннялужності сечі впливає на виведення сульфаметоксазолу), гемодіаліз (перитонеальнийдіаліз неефективний). Потрібно контролювати склад периферичної крові та вмістелектролітів. При виражених паталогічних змінах крові або жовтяниці призначаютьспецифічне лікування. Для усунення дії триметоприму на кровотворення можнапризначити кальцію фоліант. У дозі 3-6 мг внутрішньом’язово протягом 5-7 днів.
Особливості застосування. З обережністю потрібно призначати препарат хворим зможливим дефіцитом фолієвої кислоти, з обтяженим алергічним анамнезом,бронхіальною астмою, порушенням функцій печінки та щитовидної залози. Придовготривалому застосуванні препарату потрібно систематично проводитидослідження периферичної крові, функціонального стану печінки і нирок.Пацієнтам літнього віку призначають перепарити фолієвої кислоти.
Взаємодія зіншими лікарськими засобами. Нерекомендовано приймати Расептол з тіазидними діуретиками, пероральнимицукрознижуючими засобами, непрямими антикоагулянтами, саліцилатами,фенілбутазоном, напроксеном, похідними параамінобензойної кислоти.
Умови та термін зберігання. Зберігатив недоступному для дітей, захищеному від світла місці, при температурі від 8 до250 С.
Термін придатності – 2 роки.