ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
КЛОТРИМАЗОЛ
(CLOTRIMAZOLUM)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назва: клотримазол; 1-(2-хлоротритило)імідазол;
основні фізико-хімічні властивості: білий крем однорідної консистенції;
склад: 1 г крему містить 10 мг клотримазолу,
допоміжні речовини: спирт цетостеариловий, октилдодеканол, полісорбат60, сорбіту стеарат, цетацеум синтетичний, спирт бензиловий, вода очищена.
Форма випуску. Крем.
Фармакотерапевтична група. Протигрибкові препарати для застосування вдерматології. Код АТС D01 AC01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Клотримазол є антигрибковим препаратом місцевої дії із групи похіднихімідазолу. In vitro препарат має високу активність стосовно найбільш патогеннихгрибів, що викликають інфекційні ускладнення у людини, а саме:
- дерматофітів ( Epidermophyton floccosum, Microsporum sp,Trichophyton sp.);
- дріжджеподібних грибів (Candida sp., Cryptococcus neoformans,);
- диморфних грибів(Coccidiodes immitis, Histoplasma capsulatum, Paracoccidicides brasiliensis);
- протозоїв (Trichomonasvaginalis).
Клотримазол також діє протидеяких грампозитивних бактерій.
Механізм дії клотримазолуполягає в блокуванні синтезу нуклеїнових кислот та протеїнів, а також синтезуергостеролу в грибкових клітинах, що має наслідком пошкодження їх клітинноїоболонки та загибель клітин.
Фармакокінетика.
Всмоктуваність клотримазолу крізь шкіру дуже незначна. Через 6 годинпісля нанесення на шкіру клотримазолу, маркованого С14, слідів С14у крові виявити не вдалося, і лише 0,5% призначеної дози було зафіксованоу сечі.
Показання для застосування.
Місцеве лікування дерматомікозів долонів, ступнів, гомілок та ніг,викликаних чутливими збудниками. Клотримазол є ефективним засобом для лікуваннярізноколірного лишаю, викликаного Malassezia furfur, та інфекцій шкіри таслизових оболонок, що викликані дріжджеподібними грибами.
Спосіб застосування та дози.
Крем наносять тонким шаром на уражену ділянку шкіри 2–3 рази на день ізлегка втирають. Після зникнення гострих симптомів захворювання лікування слідпроводити ще протягом 4 тижнів до повного одужання.
Побічна дія.
Побічна дія виникає дуже рідко та звичайно включає: алергічнийконтактний дерматит, появу вугрів, почервоніння, набряк, відчуття болю та жарув шкірі, кропив’янку, свербіж, потріскування шкіри. Поява цих симптомів вимагаєприпинення лікування клотримазолом.
Протипоказання.
Гіперчутливість до активного компонента та інших складових частинпрепарату.
Передозування.
Передозування при зовнішньому застосуванні малоймовірне.
Особливості застосування
Контактні дерматити можуть виникати після застосування багатьохпротигрибкових засобів похідних імідазолу. Є повідомлення про реакціїперехресної гіперчутливості, тому у разі алергічної реакції на будь-якийпротигрибковий засіб з групи похідних імідазолу слід мати на увазі можливістьпояви такої реакції на інший препарат цієї групи. При появі алергічної реакціїлікування клотримазолом слід припинити.
У разі відсутності покращання через 2 тижні після лікування мікотичнихуражень гомілок або через 4 тижні після лікування дерматомікозів або мікозівступнів лікування слід припинити.
Вагітність та лактація
Препарат застосовується під час вагітності та лактації лише тоді, колипотенційна користь для матері буде більшою за можливий ризик для плоду.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Клотримазол може пригнічувати дію інших місцевих антимікотичнихпрепаратів, особливо поліенових антибіотиків ( ністатин, натаміцин ).
Антимікотична дія клотримазолу пригнічується високими дозамидексаметазону та підсилюється місцевим застосуванням гідроксибензойної кислоти(її пропіловим ефіром).
Умови та термін зберігання.
Термін придатності – 3 роки. Зберігати в недоступному для дітей місціпри температурі нижче 25°С, не заморожувати.