ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
КЛОТРИМАЗОЛ
(CLOTRIMAZOLE)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: клотримазол; дифеніл-(2-хлорфеніл)-1-імідазолілметан;
основні фізико-хімічні властивості: біла мазь однорідної консистенції;
склад: 1 г мазі містить клотримазолу 0,01 г;
допоміжні речовини: цетомакрогол 1000, спирт цетостериловий, парафінбілий, парафін рідкий, пропіленгліколь, хлорокрезол, натрію дигідрофосфат,віддушка, вода очищена.
Форма випуску. Мазь.
Фармакотерапевтична група. Протигрибкові препарати для лікування захворюваньшкіри. Похідні імідазолу. Клотримазол. Код ATC D01A C01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Клотримазол належить до групи протигрибкових засобівширокого спектра дії. Активна речовина препарату - похідне імідазолуКлотримазол діє на дерматофіти (Epidermophyton floccosum, Microspporum spp,Trichophyton spp.), дріжджові та плісняві гриби (Candida spp., Torulopsis spp.,Rhodotorula spp., Cryptococcus neoformans, Asppergillus spp., Cladospporiumspp., Madurella spp.), диморфні гриби (Blastomyces dermatitidis, Coccidiodesimmitis, Histoplasma capsulatum ) та актиноміцети роду Nocardia.
В експериментальних дослідженнях мінімальні концентрації, які стримуютьрозвиток грибів, дорівнювали 0,062 - 8 мг/л. Препарат має фунгістатичний, авідносно дерматофітів та грибів роду Candida - фунгіцидний ефект (приконцентрації клотримазолу не нижче 10 - 20 мг/л).
Серед грибів, чутливих до клотримазолу, первинно резистентні штамизустрічаються вкрай рідко.
Окрім того, в дослідах in vitro Клотримазол виявляє антибактеріальнівластивості відносно деяких грампозитивних коків (наприклад, Staphylococcusspp.) та коринебактерій (Corynebacterium minutissimus) при показникахмінімальної пригнічуючої концентрації від 0,5 до 10 мг/л, а в концентрації 100мг/л чинить трихомонацидну дію відносно Trichomonas vaginalis.
Механізм дії Клотримазолу полягає у блокуванні синтезу нуклеїновихкислот, протеїнів та ергостеролу у клітинах грибів, результатом чого єушкодження клітинної оболонки та загибель грибкових клітин.
Фармакокінетика. Системна дія препарату практично відсутня.
Показання для застосування. Клотримазол 1% мазь застосовується при лікуванні такихзахворювань, як:
інфекції шкіри, спричинені дерматофітами, дріжджовими грибами абокоринобактеріями;
вагінальні інфекції, викликані дріжджовими грибами роду Candida,Torulopsis glabrata, роду Rhodotorula;
суперінфекції, спричинені бактеріями, чутливими до Клотримазолу;
кандидозний вульвіт та кандидозний баланіт.
Спосіб застосування та дози. Тонкий шар мазі наноситься на ураженуділянку шкіри 2-3 рази на день і злегка втирається. Мазь Клотримазолзастосовують до зникнення симптомів патологічного процесу та негативнихмікологічних досліджень.
Загальна тривалість лікування кандидозного вульвіту та баланітустановить 1 - 2 тижні. У разі відсутності поліпшення через 4 тижні післяпочатку лікування слід повторити мікробіологічне дослідження та перевіритичутливість мікроорганізмів до клотримазолу.
Побічна дія. У поодиноких випадках можуть виникнути місцевіреакції (печіння, поколювання, почервоніння). У разі виникнення будь-якихнезвичайних реакцій необхідно припинити застосування мазі.
Протипоказання. Препарат протипоказаний при встановленій підвищенійчутливості до Клотримазолу та/або цетостеарилового спирту.
Передозування. Передозування при місцевому застосуваннімалоймовірне. Повідомлень щодо випадкового передозування не надходило.
Особливості застосування. Для лікування кандидозного вульвіту та баланітуслід застосовувати лише 1 % мазь Клотримазол.
Експериментальні та клінічні дослідження свідчать про нешкідливістьзастосування Клотримазолу під час вагітності. Санації пологових шляхів слідприділяти особливу увагу в останні 4 - 6 тижнів вагітності.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Клотримазол може пригнічувати дію іншихмісцевих протигрибкових препаратів, зокрема таких полієнових антибіотиків, якністатин і натаміцин.
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, сухому місці,при температурі 8-15˚С. Термін зберігання – 4 роки.