ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
КАВІНТОН
СAVINTON
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: вінпоцетин;
етиловий ефір аповінкамінової кислоти;
основні фізико-хімічні властивості: безбарвний або злегка зеленкуватийпрозорий розчин, без механічних включень;
склад: 2 мл розчину містять 10 мг вінпоцетину;
допоміжні речовини: кислота аскорбінова, натрію метабісульфит, кислотавиннокам’яна, спирт бензиловий, сорбітол.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Психостимулюючий та ноотропний препарат.
Код АТС N06B X18.
Фармакологічні властивості. Кавінтон має комплексний механізм лікувальної дії,сприятливо впливаючи на мозковий кровообіг та церебральний метаболізм, а такожна реологічні властивості крові.
Кавінтон має нейропротекторний ефект за рахунок таких механізмів:
Зменшує вираженість цитотоксичних реакцій,спричинених стимулюючими амінокислотами; інгібує функціональну активність якклітинних трансмембранних натрієвих та кальцієвих канальців, так і рецепторівNMDA і AMPA;
потенціює нейропротективний ефект аденозину;
стимулює церебральний метаболізм: посилює поглинаннята засвоєння мозком глюкози та кисню;
підвищує стійкість нейронів до гіпоксії: стимулюєтранспорт глюкози – універсального джерела енергії для мозку – черезгематоенцефалічний бар’єр; зсуває метаболізм глюкози в енергетично вигідішийаеробний напрям;
вибірково інгибує Са2+ -калмодулін-залежнуцГМФ-фосфодиестеразу, підвищує концентрацію цАМФ і цГМФ у тканинах мозку, атакож концентрацію АТФ та співвідношення АТФ/АМФ;
стимулює церебральний метаболізм норадреналіну тасеротоніну; стимулює висхідну норадренергічну систему; виявляє антиоксидантнудію.
Вказані механізми дії забезпечуютьцеребропротекторний ефект Кавінтону.
Кавінтон покращує мікроциркуляцію в тканинах мозкуза рахунок таких механізмів:
блокує агрегацію тромбоцитів;
зменшує патологічно підвищену в’язкість крові;
збільшує здатність еритроцитів до деформації тагальмує поглинання ними аденозину;
сприяє внутрішньотканинному транспорту кисню шляхомзменшення спорідненості до нього еритроцитів.
Кавінтон вибірково підсилює мозковий кровотік зарахунок наступних механізмів:
збільшує мозкову фракцію хвилинного об’єму;
зменшує опір мозкових судин без значного впливу напараметри загального кровообігу, практично не впливає на артеріальний тиск,хвилинний об’єм, частоту пульсу, загальний периферичний опір;
не спричиняє феномену “обкрадання” – навпаки, прийого застосуванні передусім посилюється кровопостачання ішемізованої, але щежиттєздатної ділянки з низьким рівнем перфузії – феномен “зворотногообкрадання”.
Фармакокінетика. При парентеральному введенні об’єм розподіленнястановить
5,3 л/кг маси тіла. Період напіввиведення дорівнює 4,7 год.
Показання для застосування.
У неврології: недостатність мозкового кровообігу, яка супроводжуєтьсяневрологічними або психічними розладами: транзиторна ішемічна атака (ТІА),ішемічний інсульт, стан після інсульту, судинна деменція, церебральнийатеросклероз, посттравматична та гіпертонічна енцефалопатія, вертебро-базилярнанедостатність.
">В офтальмології: для лікування хронічних судинних захворювань судинноїоболонки та сітківки (у тому числі – ангіоспазм і тромбоз центральної артеріїабо вени сітківки ока).
В отіатрії: для лікування зниження слуху –судинного, токсичного (у томучислі лікарського) або іншого генезу (ідеопатичного, спричиненого шумовимперевантаженням), хвороби Мен’єра, ідіопатичного шуму у вухах.
Спосіб застосування та дози. Вводиться тільки внутрішньовенновеннокрапельно, повільно! (Максимальна швидкість інфузїї 80 крапель за хвилину!).
Початкова добова доза для дорослих становить 20 мг (2 ампули),розведених у 500 мл інфузійного розчину. Залежно від переносимості, протягом2-3 днів можна підвищувати дозу до 1 мг/кг ваги тіла на добу.
Курс лікування в середньому триває 10-14 днів, загальноприйнята добовадоза з розрахування на 70 кг ваги тіла - 50 мг на добу (5 ампул у 500 млінфузійного розчину).
Через відсутність у Кавінтону гепато- і нефротоксичної дії немаєнеобхідності в зміні дозування у пацієнтів із захворюваннями нирок або печінки.
Не допускається внутрішньом’язове і струминне внутрішньовенне введенняпрепарату!
Після закінчення курсу інфузійної терапії рекомендується продовжуватилікування хворого Кавінтоном – перорально по 2 табл. (10 мг) 3 рази на добу.
Для приготування інфузії можна використовувати всі розчини, що містятьізотонічний розчин натрію хлориду або глюкозу.
Побічна дія.
З боку серцевої системи (0,9%): депресія сегмента ST та подовженняінтервалу PQ, тахікардія, екстрасистолія. Зв’язок даних розладів іззасосуванням препарату сумнівний через їх спонтанне виникнення.
З боку судинної системи (2,5%): невеликі зміни артеріального тиску,переважно в бік зниження; почервоніння шкіри, флебіт.
З боку ЦНС (0,9%): порушення сну (безсоння, сонливість), запаморочення,головний біль, слабкість, підвищене потовиділення можуть супроводжуватизастосування препарату, але частіше вони є симптомами основного захворювання.
З боку ШКТ (0,6%): сухість у роті, нудота, печія.
Алергічні шкірні симптоми також можуть зустрічатисяу поодиноких випадках.
Протипоказання.
Гостра стадія геморрагического інсульту,тяжкі форми ішемічної хвороби серця, тяжкі форми аритмії, відома з анамнезупідвищена чутливість до препарату.
Період вагітності і лактації.
Немає достатньої кількості спостережень щодозастосування Кавінтону в дитячому віці.
Передозування. Невідоме.
Особливості застосування.
За наявності синдрому подовженогоінтервалу QT або при одночасному застосуванні препаратів, які провокуютьподовження інтервалу QT, рекомендується контролювати ЕКГ.
У хворих на цукровий діабет під часлікування рекумендуєтся контроль рівня цукру, оскільки ін’єкційна формаКавінтону містить сорбітол (160 мг у 2 мл розчину).
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Розчин Кавінтону хімічно несумісний згепарином. Тому не допускається введення цих розчинів в одному шприці. Однак,одночасна терапія антикоагулянтами за необхідності припустима.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі 15-30°С, у захищеному відсвітла місці. Термін придатності – 5 років.