ІНСТРУКЦІЯ
для медичногозастосування препарату
ТРЕНТАЛ™
(TRENTAL в)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: пентоксифілін;3,7-диметил-1-(5-оксогексил)-3,7-дигідро-1Н-пурин-2,6-діон;
основні фізико-хімічні властивості: майже прозорий безбарвний розчин;
склад: в 1 мл розчину міститься 20 мг пентоксифіліну;
допоміжні речовини: натрію хлорид, вода дляін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій (для в/в інфузій і повільних в/він’єкцій).
Фармакотерапевтична група. Периферичні вазодилататори. Код АТС С04АD03.
Фармакологічні властивості. Пентоксифілін є похідним метилксантину.Механізм дії пентоксифіліну пов’язують з пригніченням фосфодіестерази інакопиченням цАМФ у клітинах гладенької мускулатури судин, клітинах крові, атакож в інших тканинах і органах. Пентоксифілін гальмує агрегацію тромбоцитів іеритроцитів, підвищує їх гнучкість, зменшує підвищену концентрацію фібриногенув плазмі крові та підсилює фібриноліз, що зменшує в’язкість крові і поліпшує їїреологічні властивості. Крім того, пентоксифілін спричиняє слабку міотропнусудинорозширювальну дію, дещо зменшує загальний периферичний судинний опір тамає позитивний інотропний ефект. Внаслідок застосування пентоксифілінупокращується мікроциркуляція та постачання тканин киснем, найбільше – вкінцівках, ЦНС, помірно – в нирках. Препарат незначно розширює коронарнісудини.
Фармакокінетика. Головнийфармакологічно активний метаболіт 1-(5-гідроксигексил)-3,7-диметилксантин(метаболіт I) визначається в плазмі у концентрації, що перевищує у 2 разиконцентрацію незмінної речовини і перебуває з ним у стані зворотної біохімічноїрівноваги. У звўязку з цим пентоксифілін та його метаболіт слід розглядати якактивне ціле. Період напіввиведення пентоксифіліну становить 1,6 год.
Пентоксифілін метаболізується повністю, понад 90 %виводиться нирками у вигляді неконўюгованих водорозчинних полярних метаболітів.Менше 4% введеної дози виводиться з калом. У пацієнтів з тяжкими порушеннямифункції нирок екскреція метаболітів уповільнена. У пацієнтів з порушеноюфункцією печінки відзначено подовження періоду напіввиведення пентоксифіліну.
Показання для застосування. Атеросклеротична енцефалопатія; ішемічнийцеребральний інсульт; дисциркуляторна енцефалопатія; порушення периферичногокровообігу, обумовлені атеросклерозом, цукровим діабетом (включно з діабетичноюангіопатією), запаленням; трофічні розлади в тканинах, які пов’язані зураженням вен або порушенням мікроциркуляції (посттромбофлебітичний синдром,трофічні виразки, гангрена, відмороження); облітеруючий ендартеріїт;ангіонейропатії (хвороба Рейно); порушення кровообігу ока (гостра, підгостра,хронічна недостатність кровообігу в сітківці і судинній оболонці ока);порушення функції внутрішнього вуха судинного генезу, які супроводжуютьсяглухуватістю.
Спосіб застосування та дози. Внутрішньовенні інфузії є найбільшефективною і найкраще переносимою формою парентерального введення препарату.Режим дозування визначається лікарем і залежить від ступеня тяжкостіциркуляторних порушень , маси тіла і переносимості лікування.
Рекомендовано дорослим такі схеми лікування: 1. Внутрішньовенна інфузія100мг - 600мг пентоксифіліну в 100мл – 500мл розчину Рінгера лактату,фізіологічного розчину або 5% розчину глюкози 1 або 2 рази на добу. Тривалістьвнутрішньовенної крапельної інфузії становить від 60 хв до 360 хв, тобто введення100 мг пентоксифіліну повинно тривати щонайменше 60 хв. Інфузія можебути доповнена пероральним прийомом Тренталутм ( 400 мг) зрозрахунку, що максимальна добова доза (інфузійна і пероральна) становить 1200мг.
2. При тяжкому стані пацієнта (особливо при постійному болю, пригангрені або трофічних виразках) можливе проведення інфузії Тренталутмпротягом 24 год. За такої схеми введення дозу визначають з розрахунку 0,6мг/кг/год. Розрахована таким чином добова доза для пацієнта масою 70 кгстановить 1000 мг, для пацієнта масою 80 кг – 1150 мг. Незалежно від маси тілапацієнта максимальна добова доза становить 1200 мг. Об’єм інфузійного розчинурозраховується індивідуально з врахуванням супутніх захворювань, стану пацієнтата становить в середьому 1,0 – 1,5 л на добу.
3. В окремих випадках препарат застосовують шляхом внутрішньовенноїін’єкції по 5 мл (100мг) . Ін’єкцію виконують повільно, протягом 5 хв,положення пацієнта – лежачи.
Тривалість парентерального курсу лікуваннявизначається лікарем, який проводить лікування. Після поліпшення стану пацієнтарекомендовано продовжити лікування, використовуючи таблетовану форму препарату“Тренталтм”.
Побічна дія. скарги з боку шлунково-кишкового тракту: відчуттятиску в шлунку, переповнення, нудота, блювання, пронос); з боку ЦНС: асептичнийменінгіт, головний біль або запаморочення, які в окремих випадках можутьпризвести до відміни препарату. Іноді можуть виникати неспокій та порушеннясну.
Інші реакції: у поодиноких випадках повідомлялосяпро почервоніння обличчя або відчуття жару (припливи), порушення серцевогоритму (тахікардія), відчуття стискання у ділянці серця (стенокардія - Anginapectoris), або про падіння артеріального тиску. Ці симптоми виникали, якправило, після прийому препарату у високих дозах. У подібних випадках слідзменшити дозування або відмінити препарат.
Реакції підвищеної чутливості, наприклад, свербіж, почервоніння шкіри,кропив’янка або місцевий набряк шкіри (ангіоневротичний набряк) зустрічаютьсярідко і після відміни препарату зазвичай швидко зникають. В окремих випадкахспостерігались реакції підвищеної чутливості, що розвивались аж до шоку.
Дуже рідко під час лікування Тренталомтму поєднанні з антикоагулянтами або інгібіторами агрегації тромбоцитів чи безтакого поєднання повідомлялось про виникнення кровотеч (наприклад з капілярівшкіри, слизових оболонок, шлунка, кишечнику). Причинний зв’язок між такимикровотечами і прийомом Тренталутм не доведений, проте його також неможна виключати. В окремих випадках спостерігалось зниження кількості кров’янихпластинок (тромбоцитопенія).
Протипоказання. Тренталтм не дозволяється застосовувати упацієнтів з підвищеною чутливістю до пентоксифіліну та інших похіднихметилксантину, при масивних кровотечах, а також при значних крововиливах усітківку, при крововиливах у мозок, у гострий період інфаркту міокарда.
Тренталтм не слід застосовувати під часвагітності . Якщо лікування Тренталомтм проводиться в періодлактації, слід припинити грудне вигодовування .
Передозування. першими симптомами передозування можуть бути нудота,запаморочення, тахікардія, зниження артеріального тиску (АТ). У подальшомуможливі підвищення температури, збудження, втрата свідомості, арефлексія,клоніко-тонічні судоми та як ознака шлунково-кишкової кровотечі – блювота типу“ кавової гущі”.
Лікування симптоматичне.
Особливості застосування. Для пацієнтів з лабільним або зниженим артеріальнимтиском, або зі значним зниженням функції нирок (кліренс креатиніну менше 30мл/хв.), для пацієнтів з групи особливого ризику щодо наслідків зниженняартеріального тиску ( наприклад, при тяжкому ступені ураження коронарних судин,вираженому стенозі магістральних судин мозку) необхідно починати лікування знизьких доз, підбирати дози індивідуально і збільшувати їх поступово зурахуванням переносимості лікування.
слід дотримуватися обережності при призначенніпрепарату пацієнтам з вираженим атеросклерозом церебральних та коронарнихсудин, особливо при супутній артеріальній гіпертензії та порушеннях серцевогоритму. У цих пацієнтів при прийомі препарату можливі напади стенокардії,аритмії та
артеріальна гіпертензія. Також слід з обережністюпризначати Тренталтм пацієнтам з виразкою шлунка та дванадцятипалоїкишки в анамнезі, пацієнтам, які нещодавно перенесли оперативне лікування(підвищений ризик виникнення кровотечі, у звўязку з чим потрібен систематичнийконтроль рівня гемоглобіну та гематокриту).
При інфаркті міокарда слід особливо ретельно обмірковуватипоказання для лікування Тренталомтм, враховуючи всі можливі побічніреакції, що можуть виникати при застосуванні препарату.
У разі застосування Тренталутм упацієнтів з хронічною серцевою недостатністю попередньо слід досягти фазикомпенсації кровообігу.
У хворих, які страждають на діабет і отримуютьлікування інсуліном або пероральними антидіабетичними засобами, призастосуванні високих доз Тренталутм можливе посилення впливу цихпрепаратів на рівень цукру в крові. У цих випадках слід зменшити дозу інсулінуабо пероральних антидіабетичних засобів і особливо ретельно доглядати запацієнтом.
При порушенні функції нирок (кліренс креатинінуменше 30 мл/ хв.) дозу препарату підбирають індивідуально, знижуючи їїприблизно на 30% - 50%.
При вираженій печінковій недостатності також слід зменшити дозуванняТренталутм залежно від індивідуальної переносимості препарату.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. пентоксифілін потенціює протизгортальну діюгепарину, фібринолітичних препаратів, посилює дію низки антигіпертензивних(зокрема, інгібіторів ангіотензинконвертуючого ферменту) препаратів, нітратівта гіпоглікемічних засобів (як інсуліну, так і пероральних антидіабетичнихпрепаратів).
Умови та термін зберігання. Зберігати у темному місці, недоступному длядітей, при температурі не вище + 25 °С. Термін зберігання - 4 роки.