ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарату
П Е Н Т ОК С И Ф І Л І Н
(P E N T OX I F Y L L I N E)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: рentoxifyllinum;3,7-диметил-1-(5-оксогексил)-3,7-дигідро-1Н-пурин-2,6-діон;
основні фізико-хімічні властивості: прозорий безбарвний аболедь жовтуватий розчин;
склад: 1 мл розчину міститьпентоксифіліну - 20 мг;
допоміжні речовини: натрію хлорид, вода дляін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Периферичнівазодилататори. Код АТС: С04АD03.
Фармакологічні властивості.
фармакодинаміка. Механізм дії препаратупов’язують з пригніченням фосфодіестерази та накопиченням цАМФ у клітинахгладеньких м’язів судин, формених елементів крові, інших тканинах та органах.Препарат покращує мікроциркуляцію та реологічні властивості крові. Пентоксифілінзменшує в’язкість крові, має судинорозширювальну дію за рахунок підвищеннягнучкості еритроцитів, зменшення їх адгезії, зменшення агрегації тромбоцитів.Блокує аденозинові рецептори.
фармакокінетика. Після парентерального застосування пентоксифілінрівномірно розподіляється в тканинах тіла. При внутрішньовенному введенні пікконцентрації препарату в крові досягається через 2 хвилини, через 4 години йогоконцентрація дорівнює практично нулю. Виділяється нирками (близько 94%),незначна кількість (приблизно 4 %) – з калом у вигляді метаболітів.
Показання для застосування. Препарат призначають внаступних випадках:
порушення периферійного кровообігу;
ішемічний церебральний інсульт;
порушення кровопостачання мозку, яке виникаєвнаслідок атеросклерозу;
дисциркуляторна енцефалопатія;
трофічні порушення тканин і органів, що пов’язані зтромбозом артерій або вен, варікозним розширенням вен, відмороженням;
діабетична ангіопатія;
гостра передня ішемічна нейропатія;
гостра недостатність кровообігу в сітківці тасудинній оболонці.
Спосіб застосування та дози. Препарат вводятьвнутрішньовенно крапельно 1 - 2 рази на добу дорослим по 100 - 300 мгпентоксифіліну в 100 - 500 мл фізіологічного розчину. Швидкість інфузії – 100мг на годину. При необхідності добову дозу для дорослих можна підвищити до 400мг. Внутрішньоартеріально вводять 100 - 300 мг препарату, розведеного візотонічному розчині хлориду натрію до 20 - 50 мл, тривалість введення 10 - 50хвилин. Внутрішньом”язово дорослим вводять 1 - 2 рази на добу по 5 мл.Одноразова доза для підлітків на початку лікування – 0,2 г, через 1-2 тижні їїзнижують до 0,1 г.
Побічна дія. Спостерігається впоодиноких випадках. Можливі: нудота, блювання, запаморочення, головний біль,тахікардія, гіперемія шкірних покривів, знервованість, сонливість або безсоння.Дуже рідко спостерігається підвищена ламкість нігтів, зміна маси тіла, набряки,кровотечі, пропасниця. При внутрішньовенному або внутрішньоартеріальномувведенні може статися зниження артеріального тиску.
Протипоказання. Препарат протипоказаний пригострому інфаркті міокарду, масивних кровотечах, крововиливах у сітківку ока,дітям з геморагіями, при простій діабетичній або проліферувальній діабетичнійретинопатії. Відносними протипоказаннями є тяжке атеросклеротичне ураженнясудин головного мозку і серця, вагітність, лактація, тяжкі порушення серцевогоритму, вік до 14 років.
Взаємодія з іншими лікарськимизасобами.Одночасний прийом препарату з гіпотензивними препаратами може призвести до підсиленнядії останніх. Препарат потенціює гіпоглікемізуючу дію інсуліну та пероральнихпротидіабетичних засобів. При одночасному застосуванні з гепарином тафібринолітичними препаратами можливе посилення протизсідної дії.
Передозування. При передозуванніпрепарату можуть спостерігатися гіпотонія, судоми, сонливість, втратасвідомості, збудження, блювота кольору кавової гущі. Лікування симптоматичне (втому числі засоби щодо підтримки дихання та артеріального тиску).
Особливості застосування. Лікування необхіднопроводити під контролем артеріального тиску. Препарат можна застосовуватиодночасно з серцевими глікозидами у хворих на декомпенсовану серцевунедостатність.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурідо +25˚ С, в захищеному від світла та недоступному для дітей місці.
Термін придатності – 3 роки.