ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА
(ASCORBIC ACID)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: ascorbic acid; g-лактон,2,3-дегідро-L-гулонової кислоти;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого кольору;
склад: 1 таблетка містить 0,05 г аскорбінової кислоти;
допоміжні речовини: крохмаль картопляний, кислота стеаринова абокальцію стеарат, глюкоза, аеросил марки 300, ароматизатор харчовий малиновийабо ананасовий, тальк
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Прості препарати аскорбінової кислоти. Аскорбіновакислота. Код АТС А11G А01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Аскорбінова кислота, до складу якої входить діенольнагрупа, має виражені відновлювальні властивості. З останніми пов’язана її участьв окислювально-відновних процесах, регуляції обміну вуглеводів, процесізсідання крові, біосинтезі стероїдних гормонів, регенерації тканин, синтезіколагену та проколагену, нормалізації проникності капілярів, підвищує опірністьорганізму.
Показання для застосування. Аскорбінову кислоту застосовують з метоюпрофілактики та лікування у всіх клінічних ситуаціях, пов’язаних з необхідністюдодаткового введення вітаміну С. Її призначають для профілактики та лікуванняцинги, для стимуляції регенерації тканин, при кровотечах (маткові, легеневі,носові, печінкові та ін.), кровотечах як синдромі променевої хвороби, переломахкісток, геморагічних діатезах, при різних інтоксикаціях та інфекційнихзахворюваннях, нефропатії вагітних, хворобі Аддісона, при передозуванніантикоагулянтів, різних дистрофіях, при вагітності та в період годуваннягруддю, підвищеному розумовому напруженні та посиленій фізичній праці.
Спосіб застосування та дози. Аскорбінову кислоту призначають внутрішньопісля їди. Лікувальні дози для дорослих – по 0,05 - 0,1 г при прийомі 3 - 5разів на добу; для дітей старше 3 років – по 0,05 - 0,1 г при прийомі 2 - 3рази на добу.
З метою профілактики Аскорбінову кислоту дорослим призначають у добовійдозі 0,1 г. Вагітним, жінкам після пологів при низькому рівні вітаміну С уматеринському молоці призначають у добовій дозі 0,3 г протягом 10 - 15 днів,після чого (профілактично, протягом усього періоду лактації) – у добовій дозі0,1 г.
Дітям з 3 до 14 років з метою профілактики гіповітамінозу призначаютьпо 1 таблетці 1 раз на добу.
Тривалість курсу лікування призначає лікар індивідуально.
Побічна дія. Аскорбінова кислота, як правило, переноситься добре.Але при тривалому застосуванні у великих дозах можливий розвиток алергічнихреакцій, гіпервітамінозу, не виключений негативний вплив на підшлункову залозу,травний тракт (печія, проноси) та сечовидільну систему, утворення сечових,цистинових та оксалатних каменів.
Протипоказання. Підвищена чутливість до препарату. Терапію у великихдозах не проводять у хворих, схильних до рецидивуючої нирково-кам’яної хвороби.
Передозування. При одномоментному вживанні надмірних доз препаратуможливі порушення травлення (нудота, блювання, здуття і біль у животі),алергічні прояви з боку шкірних покривів (свербіж, висипання на шкірі), підвищеннязбудливості нервової системи. При виникненні зазначених симптомів необхідноприпинити прийом препарату, промити шлунок, дати хворому лужне питво,активоване вугілля чи інші адсорбенти і звернутися до лікаря.
Особливості застосування. Всмоктування вітаміну С зменшується при одночасномузастосуванні оральних контрацептивів, вживанні свіжих фруктових та овочевихсоків, лужного пиття. При застосуванні у великих дозах необхідний контрольфункцій нирок та артеріального тиску, а також функції підшлункової залози(пригнічення інсулярного апарату).
З обережністюзастосовувати хворим на цукровий діабет, з підвищеним зсіданням крові, притромбофлебіті, схильним до тромбозів.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Аскорбінова кислота підвищує всмоктуванняпеніцилінів, заліза, зменшує дію гепарину, непрямих антикоагулянтів, підвищуєризик виникнення кристалурії при лікуванні саліцилатами, при застосуванніоральних контрацептивів.
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей, сухому,прохолодному, захищеному від дії світла місці. Термін придатності – 3 роки.