ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
аскорбінова кислота
(ACIDI ASCORBICI)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: ascorbic acid; гама-лактон2,3-дегідро-L-гулонової кислоти;
основні фізико-хімічні властивості: драже жовтого кольору;
склад: 1 драже містить 0,05 г кислоти аскорбінової;
допоміжні речовини: цукор, патока крохмальна, борошно, тальк, віск,есенція ароматична харчова, олія соняшникова, тропеолін О.
Форма випуску. Драже.
Фармакотерапевтична група. Вітаміни та їх аналоги. Код АТС А11G А01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Аскорбіновакислота, до складу якої входить діенольна група, має виражені відновлювальнівластивості, завдяки чому відіграє основну роль в окисно-відновних процесах, щовідбуваються у клітинах. Препарат є активатором білкового обміну ароматичнихкислот. Приймає участь у регуляції обміну вуглеводів, процесах згортання крові,біосинтезі стероїдних гормонів, регенерації тканин, синтезі колагену тапроколагену та багатьох інших речовин у міжклітинному просторі, у нормалізаціїпроникності капілярів. Сприяє засвоєнню заліза і синтезу гемоглобіну. Відіграєважливу роль у процесах, які відбуваються при детоксикації організму, приотруєнні екзогенними та ендогенними отрутами.
Фармакокінетика. Аскорбіновакислота швидко всмоктується із шлунково-кишкового тракту в кров ітранспортується у тканини. 25% препарату зв’язується з протеїнами крові,перетворюючись спочатку на дегідроаскорбінову кислоту, яка має здатністьпроникати через клітинні мембрани і швидко відновлюватись у клітині. Кислотааскорбінова проникає через плацентарний бар’єр і в молоко матері.Метаболізується у печінці здебільшого до дегідроаскорбінової кислоти. Кислотааскорбінова та її метаболіти виводяться з сечею та жовчю. Надлишок кислотиаскорбінової, що перевищує потреби організму, виводиться з сечею у форміметаболітів.
Показання для застосування. Аскорбінову кислоту застосовують з метоюлікування у всіх клінічних ситуаціях, пов’язаних з необхідністю додатковоговведення вітаміну С. Її призначають для профілактики та лікування цинги, прикровотечах (маткові, легеневі, носові та ін.), геморагічних діатезах,кровотечах як синдром променевої хвороби, при різних інтоксикаціях та інфекційнихзахворюваннях, нефропатії вагітних, хворобі Аддісона, при передозуванніантикоагулянтів, переломах кісток та в’яло гранулюючих ранах, різнихдистрофіях, при вагітності та у період лактації, підвищеному розумовомунапруженні та тяжкій фізичній праці.
Спосіб застосування та дози. Аскорбінову кислоту призначаютьвнутрішньо після їжі. Терапевтична доза для дорослих – 0,05 – 0,1 г 3 – 5 разівна добу. Дози для дітей залежать від віку та характеру захворювання: дітям до 3років призначають по 100 – 200 мг на добу; від 4 до 18 років – по 100 – 500 мгу 2 – 3 прийоми на добу. Тривалість визначається характером патологічногопроцесу і ефективністю терапії (моно- або комплексної).
З профілактичною метою аскорбінову кислоту призначають дорослим удобовій дозі 0,1 г. Вагітним та жінкам після пологів при низькому рівнівітаміну С в грудному молоці призначають препарат у добовій дозі 0,3 г протягом10 – 15 днів, після чого (профілактично протягом всього періоду годуваннягруддю) – у дозі 0,1 г.
Дітям з профілактичною метою призначають препарат з 4-х років по 50 мгна добу.
Побічна дія. Аскорбінова кислота, як правило, добре сприймається.При тривалому застосуванні у великих дозах не виключений негативний вплив натравний тракт (печія, проноси) та сечовидільну систему (утворення сечових,цистинових та оксалатних каменів). У хворих з нестачеюглюкозо-6-фосфат-дегідрогенази кров’яних тілець може спричинити гемолізеритроцитів.
Протипоказання. Надмірна чутливість до препарату. При тромбофлебітахта схильності до тромбозів.
Передозування. Може викликати пригнічення функції інсулярногоапарату підшлункової залози, стимулювати продукцію кортикостероїдних гормонів,прискорити утворення каменів у вигляді уратів, цистину або оксалатів.
Особливості застосування. При застосуванні у великих дозах необхідний контрольфункцій нирок та артеріального тиску (стимуляція аскорбіновою кислотоюутворення кортикостероїдів), а також функції підшлункової залози (пригніченняінсулярного апарату). Застосування у вагітних та у період лактації – запризначенням лікаря.
Терапію у великих дозах не проводять у хворих зі схільністю дорецидивуючої сечо-кам’яної хвороби.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Аскорбінова кислота зменшує дію гепарину,непрямих антикоагулянтів, підвищує всмоктування пеніциліну, заліза, збільшуєризик виникнення кристалурії при лікуванні саліцилатами.
Умови та термін зберігання. Зберігати у сухому, захищеному від світла танедоступному для дітей місці. Термін придатності – 1,5 роки.