ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарату
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА
(ASCORBIC ACID)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: ascorbic аcid; (g-лактон2,3-дегідро-L-гулонової кислоти);
основні фізико-хімічні властивості:таблеткибілого кольору, з плоскою поверхнею та фаскою;
склад: 1 таблетка містить аскорбіновоїкислоти 0,5 г;
допоміжні речовини: крохмаль картопляний, кислотастеаринова або магнію стеарат.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Вітаміни. Аскорбіновакислота (вітамін С).
Код АТС А11G А01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Водорозчинний вітамін, усуваєдефіцит аскорбінової кислоти в організмі. Основні ефекти препарату зумовленіучастю в регуляції окисно-відновних процесів. Підтримує транспорт водню вбагатьох біохімічних реакціях, тим самим регулює різні види обміну.
Аскорбінова кислота виявляє властивостібіоантиоксиданту, за рахунок чого забезпечує стабільність клітинних мембран.
Активує діяльність залоз внутрішньої секреції,регулює всі види обміну, згортання крові, регенерацію тканин, утвореннястероїдних гормонів, синтез колагену, проколагену. Регулює колоїдний станміжклітинної речовини, пригнічує дію гіалуронідази і підтримує нормальнупроникність капілярів. Активує протеолітичні ферменти, бере участь в обмініароматичних амінокислот і в пігментному обміні, регулює вміст холестерину вкрові, сприяє накопиченню в печінці глікогену.
За рахунок активації дихальних ферментів у печінціпосилюється її детоксикаційна і білковоутворююча функції, підвищується синтезпротромбіну.
Сприяє абсорбції заліза в кишечнику і бере участь усинтезі гемоглобіну.
Аскорбінова кислота, виявляючи стимулювальний впливна організм загалом, підвищує його адаптаційні можливості, резистентність доінфекцій.
Фармакокінетика. Всмоктування аскорбінової кислотивідбувається в тонкому кишечнику (дванадцятипалій кишці, частково клубовій). Зізбільшенням прийнятої дози до 200 мг (добова потреба дорослого - 70 - 100 мг)всмоктування підвищується, досягаючи 70%. При подальшому збільшенні дозивсмоктування зменшується до 50 - 20%. Після прийому внутрішньо Сmaxу плазмі досягається через 4 год. Із плазми легко проникає у лейкоцити,тромбоцити, а потім у всі тканини; депонується у задній долі гіпофіза, корінадниркових залоз, епітелії очей, в яєчниках, печінці, мозку, селезінці,підшлунковій залозі. Метаболізується переважно у печінці, перетворюючись надезоксіаскорбінову і далі щавлевооцтову і дикетогулонову кислоти.
Незмінена кислота і метаболіти виділяються з сечею,а також з калом, потом, грудним молоком.
Показання для застосування. Гіповітаміноз аскорбіновоїкислоти, геморагічний діатез, капіляротоксикоз, геморагічний інсульт, кровотечі(носове, легеневе, маткове, при променевій хворобі), інфекційні захворювання,інтоксикації, алкогольний та інфекційний делірій, гостра променева хвороба,посттрансфузійні ускладнення, захворювання печінки (хвороба Боткіна, хронічнігепатит, цироз), травного тракту (ахілія, виразкова хвороба, ентерити, поліпи,гельмінтози), холецистит, наднирковозалозна недостатність (хвороба Аддісона),рани, що в’яло загоюються, виразки, переломи кісток, дистрофія, посиленняфізичного та розумового навантаження, вагітність, лактація, псоріаз, хронічніпоширені дерматози.
Як антиоксидант препарат застосовується приатеросклерозі, бронхіальній астмі, дифузних хворобах сполучної тканини(ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, склеродермія), а також длянеспецифічної профілактики інфекційних хвороб.
Спосіб застосування та дози. З метою лікування доросліприймають по ½ таблетки на добу. При інфекційних захворюваннях і грипіприймають по 1 - 2 таблетки на добу (у 2 прийоми) протягом 7 - 10 днів. Далі –по 0,25 г (½ таблетки) на добу. Тривалість курсу лікування та курсів нарік визначає лікар.
Побічна дія. Артеріальна гіпертензія,порушення обміну речовин, пригнічення інсулярного апарату підшлункової залози(гіперглікемія, глюкозурія) і синтезу глікогену, зниження проникностікапілярів, тромбоцитоз, гіперпротромбінемія, тромбоутворення, еритроцитопенія,нейтрофільний лейкоцитоз, дистрофія міокарда, пошкодження гломерулярногоапарату нирок, алергічні реакції.
Протипоказання. Підвищена чутливість допрепарату. Тромбози та тромбофлебіти.
Передозування. При тривалому застосуванніу високих дозах (більше 700 мг на добу) можливо пригнічення функції інсулярногоапарату підшлункової залози, порушення функції нирок, підвищення артеріальноготиску, підвищення збудливості центральної нервової системи, порушення сну,розвиток мікроангіопатій.
Особливості застосування. З обережністю призначаютьхворим на цукровий діабет. При сечокам’яній хворобі добова доза аскорбіновоїкислоти не повинна перевищувати 1 г. При тривалому застосуванні Аскорбіновоїкислоти у вищих дозах потрібний контроль функції нирок і рівня артеріальноготиску, а також рівня глюкози.
Патологія травного тракту (виразки, запори, пронос,глистна інвазія, лямбліоз), а також недостатність аскорбінової кислоти ворганізмі зменшує засвоєння його кишечником. Паління і вживання алкоголюприскорює перетворення аскорбінової кислоти в неактивні метаболіти, різкознижуючи його запаси в організмі.
Абсорбція препарату зменшується при вживанні свіжихфруктових і овочевих соків, лужного пиття. Аскорбінова кислота як відновникможе змінювати результати різних лабораторних тестів (вміст у крові глюкози,білірубіну, активності трансаміназ, лактатдегідрогенази).
Взаємодія з іншими лікарськимизасобами. Разоміз саліцилатами підвищує їх концентрацію у сироватці крові і збільшує ризиккристалурії. Знижує рівень пероральних контрацептивів у крові, підвищує –етинілестрадіолу, бензилпеніциліну і тетрациклінів. Зменшує антикоагулянтнийефект похідних кумарину. Покращує всмоктування в кишечнику препаратів заліза.Збільшує загальний кліренс етилового спирту. Препарати хінолінового ряду, кальціюхлорид, саліцилати, кортикостероїди при тривалому застосуванні зменшують запасиаскорбінової кислоти.
Одночасний прийом Аскорбінової кислоти ідефероксаміну підвищує тканинну токсичність заліза, особливо у серцевому м’язі,що може призвести до декомпенсації системи кровообігу. Його можна приймати лишечерез 2 год після ін’єкції дефероксаміну. Тривалий прийом великих доз у осіб,які лікуються дисульфірамом, гальмує реакцію дисульфірам-алкоголь. Великі дозипрепарату зменшують ефективність трициклічних антидепресантів.
Умови та термін зберігання. зберігати в недоступномудля дітей, у сухому захищеному від світла місці при температурі не вище 25°С.
Термін придатності - 2 роки.