ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
АСКОРБІНОВА КИСЛОТА
(Асіdum ascorbinicum)
Загальнахарактеристика:
основніфізико-хімічні властивості: прозора,безбарвна або трохи жовтувата рідина;
cклад: 1 мл розчину містить аскорбінової кислоти50,0 мг;
допоміжніречовини: натрію гідрокарбонат, натрію сульфіт безводний, вода для ін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтична група. Вітаміни. Аскорбіновакислота. Код АТС А11G A01.
Фармакологічні властивості.Аскорбіновакислота містить дієнольну групу, завдяки якій має виражені відновнівластивості. З останніми пов’язана її участь в окислювально-відновних процесах,регуляції обміну вуглеводів, процесі зсідання крові, біосинтезі стероїднихгормонів, регенерації тканин, синтезі колагену та проколагену, нормалізаціїпроникності капілярів, прискорює засвоєння заліза.
Фармакокінетика.Аскорбінова кислота широко розподіляється в тканинах організму. Концентраціяаскорбінової кислоти в плазмі крові в нормі становить приблизно 10-20 мкг/мл.Зв’язування з білками плазми складає 25%. Аскорбінова кислота оборотноокислюється з утворенням дегідроаскорбінової кислоти, частина метаболізується зутворенням аскорбат-2-сульфату, який не є активним, та щавлевої кислоти, якавиводиться з сечею. Аскорбінова кислота, прийнята у великій кількості, швидковиводиться в незмінному стані, як правило, це відбувається при перевищеннідобової дози 200 мг.
Показання для застосування.Аскорбіновукислоту застосовують з метою лікування у всіх клінічних ситуаціях, пов’язанихіз необхідністю додаткового введення вітаміну С. Її призначають для лікуванняцинги, при кровотечах (маткові, легеневі, носові, печінкові та ін.),геморагічних діатезах, кровотечах як синдроми променевої хвороби, при різнихінтоксикаціях і інфекційних захворюваннях, нефропатії вагітних, хворобіАддисона, при передозуванні антикоагулянтів, переломах кісток та в’ялогранулюючих ранах, різних дистрофіях, при вагітності і в період лактації,підвищеному розумовому напруженні та посиленій фізичній праці.
Спосіб застосування тадози.Аскорбінову кислоту у 5% розчині вводять внутрішньом’язово або внутрішньовенно.Терапевтичні дози для дорослих – 1-3 мл 5% розчину. В разових дозах призначаютьдітям до 1 року – 1 мл (50мг); від 1 до 7 років– 1,5-2мл (75-100мг);від 7 до 14років – 2-4 мл (100-200мг). Тривалість введення обумовлена характеромпатологічного процесу, ефективністю терапії.
Побічна дія. Аскорбінова кислота, як правило,добре сприймається, але великі дози можуть викликати нудоту, головний біль,почервоніння шкіри, утворення в сечових шляхах відкладень оксаменту кальцію.При тривалому застосуванні у великих дозах не виключений негативний вплив напідшлункову залозу.
Протипоказання. Тромбози та тромбофлебіти,підвищена чутливість до аскорбінової кислоти. З обережністю застосовують прицукровому діабеті та хворобах нирок.
Передозування. При передозуванні надлишокпрепарату виводиться нирками.
Особливості застосування. При тривалому застосуваннівеликих доз аскорбінової кислоти в процесі лікування необхідно контролюватифункціональну здатність підшлункової залози. У зв’язку зі стимулюючим впливомаскорбінової кислоти на утворення кортикостероїдних гормонів при лікуваннівеликими дозами необхідно слідкувати за функцією нирок та артеріальним тиском.
Взаємодія з іншимилікарськими засобами. Аскорбінова кислота знижує всмоктування протитромбознихпохідних кумарину. Одночасний прийом вітаміну С і дефероксаміну підвищує тканиннутоксичність заліза, особливо в серцевому м’язі, що може призвести додекомпенсації системи кровообігу. Його можна приймати лише через 2 години післяін’єкції дефероксаміну. Тривалий прийом у великих дозах в осіб, що лікуютьсядисульфіраміном, гальмує реакцію дисульфі-
рам–алкоголь. Великі дозипрепарату зменшують ефективність трициклічних антидепресантів. Підвищені дозисаліцилатів знижують концентрацію Аскорбінової кислоти у сироватці крові.
Умови та термін зберігання.Зберігаютьу захищеному від світла місці при кімнатній температурі.
Термін зберігання –1 рік.