ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ПАРАЦЕТАМОЛ 325 мг
(Paracetamolum 325 mg)
Загальна характеристика:
Міжнародна та хімічна назви: рaracetamol; пара-ацетамінофенол;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого кольору, верхня і нижня поверхніяких опуклі. На одну з поверхонь нанесені риска і написи “Р” і “325”;
склад: 1 таблетка містить парацетамолу 0,325 г;
допоміжні речовини: натрію кроскармелоза, повідон, крохмальпрежелатинізований кукурудзяний, кислота стеаринова, або натрію стеарат,повідон, крохмаль кукурудзяний, аеросил.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Анальгетики. Код АТС N02B E01.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка. Має знеболювальну, жарознижувальнута помірно виражену протизапальну дії. Сповільнює синтез простагландинів тазнижує збудженість центру терморегуляції гіпоталамуса.
Фармакокінетика. Швидко всмоктується з шлунково-кишковоготракту, проникає в усі тканини, зв’язується з білками плазми 25 %. Біодоступністьпрепарату при внутрішньому прийомі становить 100 %. Максимальна концентрація уплазмі крові спостерігається через 30-60 хв. після прийому внутрішньо.Жарознижувальий ефект настає через 2 год. Тривалість дії - 3-4 год. Періоднапіввиведення (Т1/2) - 1-4 години. Метаболізується в печінці зутворенням глюкорангіду і сульфату парацетамолу. Незначна кількістьпарацетамолу деацетилюється з утворенням параамінофенолу, який сприяє утвореннюметгемоглобіну, тобто обумовлює токсичність препарату. Виводиться нирками,головним чином у вигляді продуктів кон’югації, менш ніж 5 % екскретується унезмінному стані.
Показання для застосування. Біль слабкої та помірної інтенсивності: головний,зубний біль, біль у спині, артралгії, міалгії, невралгії, меналгія, гарячковийсиндром при застудних захворюваннях.
Спосіб застосування та дози. Дорослим і дітям старшим 10 роківвнутрішньо по 1 таблетці на прийом 2-3 рази на добу. Найбільша добова доза длядорослих 1,5 г.
Побічна дія.
З боку кровотворення: агранулоцитоз, тромбоцитопенія, анемія,лейкопенія, метгемоглобінемія.
З боку сечовидільної системи: ниркова коліка,асептична піурія, інтерстиціальний гломерулонефрит.
Алергічні реакції: висипання на шкірі.
Сонливість або, навпаки, надмірна збудливість; пригніченняскоротливості міокарда.
Протипоказання. Підвищена чутливість до препарату, порушенняфункції печінки та нирок, цукровий діабет, хвороби крові, при вагітності таперіод лактації.
Передозування. Симптоми: в перші 24 години - блідість, нудота,блювання та біль в абдомі-нальній ділянці живота; через 12-48 годин – ураженнянирок та печінки з розвитком печінкової недостатності (енцефалопатія, кома,летальний кінець), серцеві аритмії, панкреатит. Ураження печінки можливе приприйомі 10 г і більше (у дорослих). У разі передозування необхідно зменшитидозу або тимчасово припинити прийом препарату. Лікування: призначення метіонінувнутрішньо або внутрішньовенно N-ацетилцистеїну.
Особливості застосування. Парацетамол з обережністю призначають пацієнтам зпорушенням функції печінки і нирок, а також хворим похилого віку. При триваломузастосуванні препарату необхідний контроль картини периферичної крові тафункціонального стану печінки.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Збільшує ефект непрямих антикоагулянтів(похідних кумарину) та імовірність ураження печінки гепатотоксичнимипрепаратами. Метоклопромід збільшує, а холестирамін знижує швидкістьвсмоктування. Барбітурати зменьшують жарознижувальну активність. Парацетамолпосилює терапевтичний ефект кислоти саліцилової, піразолону, кодеїну, кофеїну;при цьому зменшуються токсичність препарату. При поєднанні з індукторамиферментів (фенобарбітал) можливе посилення метгемоглобінемії. Працетамол по-тенціюєдію спазмолітиків.
Умови та термін зберігання. Зберігати у сухому, захищеному від світла місціЗберігати у недоступному для дітей місці. Термін придатності - 5 років.