ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
Ацикловір 400 СТАДА®
(Acіclovir 400 STADA®)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: acіclovir; 2-аміно-1,9-дигідро-9-[(2-гідроксіетокси)метил]-6H-пурин-6-он;
основні фізико-хімічні властивості: білі круглі, двоопуклі таблетки з відтиском“VS2”, діаметром 12 мм і висотою 4,8 ± 0,2 мм;
cклад: 1 таблетка містить ацикловіру 400 мг;
допоміжні речовини: целюлозамікрокристалічна, кремнію діоксид колоїдний безводний, магнію стеарат,кополівідон, натрію крохмальгліколят.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Противірусні засоби для системногозастосування.
Код АТС J05AB01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка Ацикловір – противірусний препарат, особливо ефективнийпроти вірусів простого герпесу (Herpes simplex) і лишая оперізувального(Varicella zoster). Схожість структур ацикловіру і дезоксигуанідину дозволяє ацикловірувзаємодіяти з вірусними ферментами, що приводить до переривання розмноженнявірусу. Після проникнення ацикловіру в уражену герпесом клітину під впливомтимідинкінази, яка виділяється вірусом, ацикловір перетворюється
в ацикловір-монофосфат, який ферментами клітини-хазяїнаперетворюється в ацикловір-дифосфат, а потім в активну формуацикловір-трифосфат, який і блокує розповсюдження вірусної ДНК. Вибірково дієна синтез вірусної ДНК. На реплікацю ДНК клітини-хазяїна (клітини людини)ацикловір-трифосфат практично не впливає.
Специфічність і висока селективність дії зумовлені переважним йогонакопиченням у клітинах, уражених вірусом герпесу. Має високу активністьвідносно вірусу простого герпесу І та ІІ типу; вірусу, який спричинює вітрянувіспу і оперізувальний лишай; вірусу Епштейна-Барра. Має помірну активність повідношенню до цитомегавірусу. При герпесі попереджує виникнення нових елементіввисипу, знижує ймовірність шкірної дисемінації і вісцеральних ускладнень,прискорює утворення кірок, знижує біль у гострій фазі оперізувального герпесу.Має імуностимулюючу дію.
Фармакокінетика. Після перорального застосування частково всмоктуєтьсяв кишковому тракті, через низьку ліпофільність абсорбція після пероральногозастосування 400 мг - близько 20%, при цьому утворюються дозозалежніконцентрації, достатні для ефективного лікування вірусних захворювань.Максимальна концентрація після перорального застосування на добу 400 мг –1,2мкг/мл, мінімальна – 0,6 мкг/мл. Пік максимальної концентрації досягається за1,5 – 2 год. Проникає крізь гематоенцефалічний та плацентарний бар’єр,виділяється з грудним молоком. Добре проникає в органи і тканини, концентраціяв спинномозковій рідині – 50% від рівня у крові. Після перорального прийому 1 гна добу концентрація в грудному молоці – 60-410 % від його концентрації уплазмі (в організм дитини з грудним молоком ацикловір потрапляє в дозі 0,3мг/кг на добу). Зв’язок з білками плазми – 9-33%. Метаболізується в печінці зутворенням метаболіту 9-карбоксиметоксиметилгуаніну. Виводиться нирками внезміненому стані, шляхом клубочкової і канальцевої секреції, у виглядіметаболіту - 10-15%. Швидкість виведення з віком уповільнюється, але періоднапіввиведення активної речовини збільшується. У хворих з тяжкою нирковоюнедостатністю період напіввиведення – 20 год, при гемодіалізі – 5-7 год (прицьому концентрація ацикловіру в плазмі зменшується до 60% від вихідногозначення).
Показання для застосування.
Інфекції простого герпесу, генітальний герпес на шкірі та слизовихоболонках (найчастіше- рецидивний генітальний герпес).
Для профілактики рецидиву показаний дорослим з ускладненими формамичастих генітальних вірусних інфекцій.
Для лікування вітряної віспи і оперізувального лишая.
Спосіб застосування та дози.
При лікуванні простого герпесу шкіри і слизових оболонок призначають по200 мг 5 разів на добу кожні 4 год, за винятком періоду нічного сну. Курслікування – 5 днів, за необхідності може бути продовжений. При вираженомуімунодефіциті (у тому числі після трансплантації кісткового мозку або припорушенні всмоктування із кишечнику) призначають по 400 мг 5 разів на добу.Лікування необхідно починати якомога раніше після виникнення інфекції. Дляпрофілактики рецидивів простого герпесу пацієнтам з нормальним імунним статусомпризначають по 200 мг 4 рази на добу кожні 6 год або 400 мг 2 рази на добукожні 12 год. При рецидивах розпочинають лікування у продромальний період абопри появі перших елементів висипу. Терапію слід періодично переривати через 6 –12 місяців (для виявлення можливих змін протягом захворювання). Дляпрофілактики рецидивів простого герпесу пацієнтам з імунодефіцитом призначаютьпо 200 мг 4 рази на добу кожні 6 год. У випадку вираженого імунодефіциту (післятрансплантації кісткового мозку або при порушенні всмоктування із кишечнику) –400 мг 5 разів на добу. Тривалість профілактичного курсу терапії визначаєтьсятривалістю періоду, коли існує ризик інфікування. Дітям від 2 років призначаютьтакі ж дози, як і дорослим. Для лікування первинної генітальної герпетичної інфекціїпризначають по 200 мг 5 разів на добу протягом 5 – 10 днів, при рецидиві - 200мг 5 разів на добу протягом 5 днів. Для профілактики – 200 мг 4 рази на добуабо 400 мг 2 рази на добу протягом 6 – 12 місяців; на фоні вираженогоімунодефіциту - по 400 мг 4 рази на добу (лікування продовжують доти, докиіснує загроза ризику). Для лікування вітряної віспи і оперізувального лишаяпризначають внутрішньо по 800 мг 5 разів на добу кожні 4 год, за виняткомперіоду нічного сну. Курс лікування – 7 днів. Дітям старше 6 років – по 800 мг4 рази на добу; 2 – 6 років – по 400 мг 4 рази на добу. Більш точну дозу можнавизначати із розрахунку 20 мг/кг, але не більше 800 мг 4 рази на добу. Курслікування – 5 днів.
У пацієнтів з порушенням функції нирок: при лікуванні і профілактиціінфекцій, викликаних простим герпесом, у хворих із Сl креатиніна <10 мл/хвдозування варто
знизити до 200 мг 2 рази в добу із 12-годинними інтервалами;
при лікуванні інфекцій, викликаних оперизувальнім лишаєм, у хворих з Clкреатиніна <10 мл/хв рекомендується знизити дозування до 800 мг 2 рази вдобу із 12-годинними інтервалами; при Cl креатиніна до 25 мл/хв призначаєтьсяпо 800 мг 3 рази в добу із 8-ми годинними інтервалами.
Побічна дія.
При застосуванні препарату можуть спостерігатися висипання на шкірі,шлунково-кишкові розлади, такі як нудота, блювання, абдомінальний біль, запориі діарея, головний
біль, стомлюваність, запаморочення, галюцинації, гіпербілірубінемія.Всі ці симптоми зникають після припинення терапії ацикловіром.
Протипоказання.
Дитячий вік до 2 років.
Підвищена чутливість до компонентів препарату.
Передозування.
Максимальна доза ацикловіру 5 г, прийнята за один раз, не провокуєінтоксикацію або прояви передозування. Але пацієнти, які прийняли дозу, щоперевищує 5 г, повинні бути ретельно обстежені на наявність ознак інтоксикації.
Особливості застосування.
Пацієнтам зі зниженим імунітетом(при ВІЛ/СНІД або після трансплантації кісткового мозку) на фоні застосуваннякрему ацикловіру слід призначати системне застосування препарату, як і увипадку тяжкого і рецидивного перебігу герпесвірусної інфекції. Довготривалеабо повторне лікування ацикловіром хворих зі зниженим імунітетом можеспричинити появу штамів вірусів, нечутливих до його дії. У більшості виділенихштамів вірусів, нечутливих до ацикловіру, знаходиться відносна нестача вірусноїтимідинкінази; були виділені штами зі зміненою тимідинкіназою або зі зміненоюДНК-полімеразою. In-vitro дія ацикловіру на ізольовані штами вірусу простогогерпесу може спричинювати появу менш чутливих штамів.
Застосування ацикловіру в періодвагітності показано у тих випадках, коли користь для матері перевищуєпотенційний ризик для плоду.
У ході терапії високимипероральними дозами препарату слід забезпечити достатнє надходження рідини ворганізм пацієнта.
У період терапії ацикловіром слідприпинити годування груддю.
У випадках порушення видільноїфункції нирок і особам похилого віку дозу зменшують з урахуванням кліренсукреатиніну.
У разі виникнення алергічнихреакцій препарат слід відмінити.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Пробенецид зменшує виведення ацикловіру на 30%, що спричинює збільшеннячасу напіввиведення ацикловіру.
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей місці притемпературі
не вище 25оС.
Термін придатності - 4 роки.