ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
герпетад 200
герпетад 400
герпетад 800
(gerpetad 200)
(gerpetad 400)
(gerpetad 800)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: aciclovir; (9-(2-гідрокси)етоксиметилгуанін);
основні фізико-хімічні властивості:
таблетки по 200 мг та 400 мг: круглі, білі таблетки з глибокою лінієюрозлому на одному
боці;
таблетки по 800 мг: подовжені, білі таблетки з глибокою лінією розломуна кожному боці;
склад: 1 таблетка містить ацикловіру 200 мг, 400 мг, 800 мг;
допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна, натрію крохмальгліколят,кремнію ангідрид колоїдний, магнію стеарат.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Противірусні засоби для системного застосування.
Код АТС J05F B01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.Ацикловір є фармакологічно неактивною речовиною, яка трансформується впротивірусний засіб тільки після проникнення до клітини, інфікованої вірусамизвичайного герпесу (HSV), вірусами Vаricella zoster (VZV) або вірусамиЕпштейна-Барра. Ця активація ацикловіру зазнає каталітичної дії з бокутимідинкінази вірусів HSV або VZV-ферменту, необхідної для реплікації цихвірусів тобто вірусна тимідинкіназа, що знаходиться в клітинах, інфікованихвірусами герпесу, фосфорилює ацикловір в ацикловіру монофосфат, який маєспорідненість до вірусної ДНК-полімерази, що в 10 - 30 разів перевищуєспорідненість до клітинної ДНК-полімерази, і таким чином, селективно інгібуєактивність вірусного ферменту.
Крім того, віруснаДНК-полімераза вводить ацикловір до складу вірусної ДНК, унаслідок чоговідбувається обрив ланцюга при синтезі ДНК. Ці окремі стадії призводять загаломдо редукції розмноження вірусів.
Фармакокінетика. Після прийому внутрішньо ацикловір тільки частковоабсорбується із кишечнику. Після прийому 200 мг ацикловіру кожні 4 год (5 разівна добу) максимальна рівноважна концентрація становить 3,02 ± 0,5 мкмоль. Цяконцентрація була досягнута після 1,5 ± 0,6 год. Концентрація у плазмі кровіпісля разового прийому ацикловіру становила близько 1,61 ± 0,3 мкмоль.
Через 24 год після припинення лікування ацикловіром препарат ворганізмі не виявляється.
Зв’язок з білками плазми становить 9 - 33%.
Дослідженнями доведено, що у людини ацикловір досягає високих концентраційу слині, піхвових виділеннях, у рідині, що знаходиться у пухирцях герпесу ідеяких інших органах. 50% відповідних концентрацій сироватки досягнуті улікворі.
Біодоступність препарату близько 20%.
У пацієнтів знормальною функцією нирок ацикловір виводиться нирками у незміненому вигляді тау вигляді 9-карбоксиметокси-метилгуаніну (10 - 15%). Нирковий кліренсацикловіру значно перевищує кліренс креатиніну, що свідчить про виведенняацикловіру шляхом клубочкової фільтрації і канальцієвої секреції.
У пацієнтів зхронічною нирковою недостатністю період напіввиведення становить у середньому19,5 год. При проведенні гемодіалізу цей показник становить 5,7 год, аконцентрація ацикловіру в плазмі зменшується на 60%.
У пацієнтів зпорушеннями функції нирок є ризик накопичення ацикловіру, якщо кліренскреатиніну у них < 25 мл/хв/1,73 м2 (прийнята доза 800 мг 5 разівна добу) У цьому разі дози корегують згідно показань.
80% відзагальної кількості прийнятого ацикловіру, екскретується з калом.
Показання длязастосування. Інфекції,спричинені вірусом Herpes simplex – первинний герпес статевих органів,рецидивуючий герпес статевих органів, герпетичний енцефаліт і генералізованіінфекції, герпес шкіри і слизових оболонок у хворих з імунодефіцитом, іншіінфекції (герпетична екзема, гепатит, проктит, езофагіт, пневмонія).
Профілактикаінфекцій, спричинених вірусом Herpes simplex – після трансплантації кістковогомозку або нирки, при аплазії кісткового мозку після лікування цитостатичними препаратами;рецидивуючий герпес статевих органів (з частотою 6 разів на рік і більше);часті рецидивуючі інфекції у хворих з нормальним імунним статусом; інфекції ухворих з імунодефіцитом.
Інфекції,спричинені вірусом Vаricella zoster – вітряна віспа у хворих з імунодефіцитом;тяжкі або затяжні форми вітряної віспи у хворих з нормальним імунним статусом;ускладнення при вітряній віспі, спричинені безпосередньою дією вірусу Vаricellazoster, оперізувальний лишай у хворих з імунодефіцитом; ускладнення при оперізувальномулишаї, спричинені безпосередньою дією вірусу Vаricella zoster, очна і вушнаформи оперізувального лишаю; оперізувальний лишай в осіб віком старше 50 років.
Спосібзастосування та дози. Таблеткиприймають внутрішньо після їди. Перед застосуванням таблетку можна розчинити у¼ склянки води і випити або проковтнути цілою і запити склянкою води.
Дорослим тадітям старше 2 років для лікування простого герпесу шкіри і слизових оболонок,спричинених вірусом Herpes simplex призначають внутрішньо по 200 мг 5 разів надобу кожні 4 години (за виключенням нічного сну). Курс лікування – 5 днів, занеобхідності – може бути продовжений.
Для профілактикирецидивів простого герпесу пацієнтам з нормальним імунним статусом призначаютьпо 200 мг 4 рази на добу кожні 6 годин або по 400 мг 2 рази на добу кожні 12годин. При рецидивах починають лікування у продромальному періоді або при появіперших висипань. Терапію слід періодично переривати через 6 - 12 місяців (длявиявлення можливих змін протягом захворювання).
Для профілактикирецидивів простого герпесу пацієнтам з імунодефіцитом призначають по 200 мг 4рази на добу кожні 6 год. У разі вираженого імунодефіциту (після трансплантаціїкісткового мозку або порушенні всмоктування із кишечнику) – по 400 мг 2 - 4 разина добу.
Лікування триваєпротягом 5 днів. Якщо протягом цього періоду стан здоров’я не змінивсялікування продовжують.
Для профілактикиінфекції, спричиненої вірусом Herpes simplex у пацієнтів з імунодефіцитомтривалість лікування залежить від серйозності і перебігу захворювання і триваєвід 6 до 12 місяців.
У пацієнтів зімунодефіцитом тривалість лікування залежить від того, наскільки ризиквиникнення інфекції зберігається.
Для лікуванняпервинної генітальної герпетичної інфекції призначають по 200 мг 5 разів надобу протягом 5 - 10 днів, при рецидиві – по 200 мг 5 разів на добу протягом 5днів. Для профілактики – по 200 мг 4 рази на добу або 400 мг 2 рази на добупротягом 6 - 12 місяців; на фоні вираженого імунодефіциту – по 400 мг 2 - 4рази на добу (лікування триває доти, поки продовжується ризик інфекції).
Лікуванняінфекцій, спричинених вірусом Vаricella zoster.
Очна формаоперізувального лишаю: дорослим призначають по 800 мг 5 разів на добу протягом7 - 10 днів.
Оперізувальнийлишай: дорослим призначають по 800 мг 5 разів на добу протягом 7 - 10 днів.
Вітряна віспа:призначають по 20 мг на 1 кг маси тіла 4 рази на добу протягом 5 днів;
Дітям до 2 роківпризначають по 200 мг 4 рази на добу протягом 5 днів; дітям від 2 до 6 років –по 400 мг 4 рази на добу протягом 5 днів; дітям від 6 років – по 800 мг 4 разина добу протягом 5 днів. Максимальна разова доза – 800 мг.
На фонівираженої ниркової недостатності і пацієнтам похилого віку: при кліренсікреатиніну 10 - 25 мл/хв – по 800 мг 3 рази на добу; при кліренсі креатинінуменше 10 мл/хв – по 800 мг 2 рази на добу.
Пацієнти зпорушенням функції нирок (особливо пацієнти похилого віку) повинні вживативелику кількість рідини протягом лікування Герпетадом.
Побічна дія. Шкірні реакції, які швидко минають після припиненнятерапії, розлади травного тракту: нудота, блювання, діарея, біль вепігастральній ділянці.
Іноді: неврологічні реакції (запаморочення, загальмованість,галюцинації, сонливість).
Рідко спостерігається підвищення рівня білірубіну, активності ферментівпечінки, концентрації сечовини і креатиніну в крові.
У поодиноких випадках може виникнути деперсоналізація, яка минає післяприпинення прийому таблеток. Є повідомлення про рідкі випадки розладу дихання.
У дуже рідких випадках спостерігалися анафілактичний шок, гепатит,жовтуха та розвиток гострої ниркової недостатності.
Іноді спостерігається випадання волосся. Причинні відносини зацикловіром не визначені.
Протипоказання. Підвищена чутливість до ацикловіру.
Не застосовувати Герпетад як профілактичний засіб у хворих зпорушеннями функції нирок або затримкою сечовипускання.
Передозування.
Симптоми: головний біль, неврологічні порушення, задишка, нудота, блювання,діарея, порушення функції нирок, летаргія, судоми, кома.
Лікування: терапія – симптоматична. Необхідно контролюватифункціональний стан нирок. Необхідно підтримувати достатній діурез дляпопередження кристалурії. Необхідна активна гідратація організму. Виводитьсяпід час гемодіалізу, перитонеальний діаліз неефективний.
Особливостізастосування. Пацієнти, якіприймають більш високі дози препарату внутрішньо, повинні слідкувати запідтримкою адекватної гідратації щоб запобігти ризику можливої нирковоїтоксичності.
Вагітність ілактація.
Є невеликийдосвід застосування препарату під час вагітності.
ЗастосуванняГерпетаду у вагітних або у жінок, які збираються завагітніти, можливе тільки уразі, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для плода,особливо у І-му триместрі. Були відомості у 72 випадках про систематичнезастосування Герпетаду 200 протягом ІІ і ІІІ триместрів вагітності без зайвоїшкоди для плода.
Після прийомуГерпетаду внутрішньо по 200 мг 5 разів на добу ацикловір визначається угрудному молоці у концентрації, яка становить 0,6 - 4,1 концентрації в плазмікрові. У цих випадках діти, що знаходяться на грудному вигодовуванні, отримуютьацикловір у дозі до 0,3 мг/кг/добу. Враховуючи це, жінки під час лікуванняГерпетадом повинні припинити годування груддю.
Вплив накерування автотранспортом та іншими механізмами.
Слідутримуватися від керування автотранспортом та управляти механізмами, якіпотребують великої концентрації уваги оскільки були повідомлення прозагальмованість, галюцинації і сонливість.
Ці ефекти можутьзбільшуватися при вживанні алкоголю.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Пробенецид уповільнює ниркове виведенняацикловіру приблизно на 30%, що збільшує його середнє напіввиведення. Підвищуєнефро- і нейротоксичність інших препаратів.
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, сухому,захищеному від світла місці при температурі не вище 25°С. Термін придатності –3 роки.