ІНСТРУКЦІЯ для медичногозастосування препарату
Метронідазол
(Metronidazolum)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: metronidazolum,
1-(b-оксиетил)-2-метил-5-нітроімідазол;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки білого або білого з зеленуватимвідтінком кольору;
склад: 1 таблетка містить метронідазолу 0,25 г;
допоміжні речовини: метилцелюлоза, кальцію стеарат, крохмалькартопляний.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Антибактеріальний засіб групи імідазолу длясистемного застосування. Код АТС J01X D01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Синтетичний антибактеріальний і антипротозойнийпрепарат групи нітроімідазолу. Активний щодо Trichomonas vaginalis, Entamoebahistolytica і лямблій. Метронідазол чинить виражену бактерицидну дію стосовноанаеробних бактерій (Bacteroides spp., Fusobacterium spp., Eubacterium spp.,Clostridium spp.). Що ж до аеробних бактерій і грибів, то препарат неактивний.
Фармакокінетика. Препарат легко всмоктується в травному каналі.Проникає в органи і тканини, через гематоенцефалітний бар’єр, плаценту й угрудне молоко, накопичується у печінці. З білками крові зв’язується менше 10%препарату. Виводиться із сечею. Частково з жовчю і калом, у незміненому виглядіта у вигляді метаболітів; період напіввиведення 8-10 годин. Повністю виводитьсяз організму через 1-2 доби після введення.
Показання для застосування. Інфекції, спричинені анаеробними збудниками– ранева інфекція, інфекції органів дихання, сечових шляхів, кишечнику;профілактика анаеробної інфекції перед операцією на кишечнику; трихомоніаз,амебіаз, лямбліоз, хвороба Крона; лікування гастродуоденальних виразок,асоційованих з Helicobacter pylori.
Спосіб застосування та дози. При трихомоніазі призначають внутрішньо по250 мг двічі на добу протягом 7-10 днів або 2 г одноразово. Проводять одночаснелікування всіх сексуальних партнерів. При неспецифічному бактеріальномувагініті перорально призначають по 500 мг двічі на добу протягом 7 днів або 2 гу перший день і 2 г на третій день лікування. При гострій амебній дизентерії йамебному абсцесі печінки дорослим призначають внутрішньо в дозі 2 г/добу наодин прийом протягом 2-3 днів, дітям – по 35-50 мг/кг на добу (у 3 прийоми)протягом 5 днів. При безсимптомному амебіазі кишечнику дорослим призначаютьвнутрішньо по 750 мг тричі на добу протягом 10 днів. При лямбліозі дорослимпризначають у дозі 2 г/добу за 1 прийом протягом 3 днів, дітям – 25-40 мг/кг надобу у 2 прийоми протягом 7 днів. При виразковому гінгівіті дорослимпризначають внутрішньо у дозі 250 мг тричі на добу протягом 3 днів. Прианаеробних бактеріальних інфекціях дорослим призначають перорально у дозі 500мг тричі на добу, дітям з розрахунку 20 мг/кг на добу у 3 прийоми. Зпрофілактичною метою при хірургічних втручаннях дорослим призначають внутрішньоу дозі 1 г за 2 години до операції, потім по 500 мг тричі на добу протягом 2-3днів після хірургічного втручання. Дітям призначають 25 мг/кг за 2 години дооперації, потім по 20 мг/кг на добу в 3 прийоми протягом 2-3 днів післяхірургічного втручання. При хворобі Крона дорослим призначають по 500 мг двічіна добу, дітям – 20 мг/кг на добу у 2 прийоми. При гастродуоденальних виразках,асоційованих з Helicobacter pylori, Метронідазол застосовують разом зіспецифічними противиразковими препаратами по 250-500 мг 2-4 рази на добу.
Побічна дія. Анорексія, сухість і неприємний присмак у роті,нудота, блювання, діарея, головний біль, кропив’янка, свербіж, потемніння сечі,лейкопенія, при тривалому лікуванні препаратом у високих дозах – оборотнаполінейропатія.
Протипоказання. Період вагітності і годування груддю, порушеннякровотворення, органічні ураження центральної нервової системи.
Передозування. При передозуванні посилюються побічні ефектипрепарату. Препарат слід відмінити. У разі розвитку диспепсичних явищрекомендується здійснювати промивання шлунка, алергійних реакцій –застосовувати антигістамінні препарати.
Особливості застосування. При тяжкій печінковій недостатності дозуМетронідазолу знижують. Під час лікування препаратом варто уникати вживанняалкоголю, дотримуватися обережності при водінні транспорту або роботі зпотенційно небезпечними механізмами. При курсовому призначенні необхідносистематично контролювати склад периферичної крові, при одночасному прийомі зантикоагулянтами – здійснювати контроль коагулограми.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Можна поєднувати із сульфаніламідами йантибіотиками. При одночасному прийомі Метронідазолу і непрямих антикоагулянтівможливе підвищення їхньої концентрації в плазмі крові і зростання ризикурозвитку кровотеч. Одночасний прийом з лікарськими засобами, що індукуютьмікросомальні ензими печінки (фенітоїн, фенобарбітал), може підсилювати елімінаціюМетронідазолу, знижуючи його рівень у плазмі. Також можливе зниження кліренсуфенітоїну. Одночасний прийом з препаратами, що пригнічують мікросомальні ензимипечінки (циметидин), може подовжувати період напіврозпаду та знижуватиплазмовий кліренс Метронідазолу. Препарат підвищує токсичність літію таперешкоджає зниженню концентрації алкоголю в крові. У алкоголіків одночаснийприйом Метронідазолу та дисульфіраму може викликати психотичні реакції.
Умови та терміни зберігання. Зберігати в сухому, захищеному від світла танедоступному для дітей місці. Термін зберігання – 2 роки.
Препарат не застосовувати після закінчення терміну зберігання,зазначеного на упаковці.