ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарату
Трамадол
(Tramadol)
Загальнахарактеристика:
міжнародната хімічна назви: tramadol;
(±)– транс-2-[(диметиламіно) метил]-1-(м-метоксифеніл)циклогексанолу гідрохлорид;
основніфізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний розчин;
склад:1 мл розчину містить трамадолу гідрохлориду 50 мг;
допоміжніречовини:натрію ацетат, вода для ін’єкцій.
Формавипуску.Розчин для ін’єкцій.
Фармакотерапевтичнагрупа.Аналгетики-опіоїди. Код АТС N02A X02.
Фармакологічні властивості. Фармакодинаміка.Трамадол є агоністом опіоїдних рецепторів у центральній нервовій системі,пригнічує зворотнє захоплення норадреналіну, стимулюючи норадренергічнусистему. Разом зі знеболювальною препарат виявляє протикашльову і легкуседативну дію. У терапевтичних дозах практично не викликає пригнічення дихання,не змінює моторику кишечнику та не впливає на серцево-судинну систему.
Фармакокінетика.Трамадол широко розподіляється в тканинах. Уявний об’єм розподілу становитьблизько 200 л після внутрішньовенного введення. Трамадол добре проникає крізьгемато-енцефалічний та плацентарний бар’єри. Період напіввиведення з кровістановить 6–7 годин, зв’язування з білками плазми – 20%, метаболізується шляхомдеметилювання та кон’югації (30% препарату виводиться у вигляді метаболітів),один з них – моно О-десметилтрамадол, що позначається як М 1, – єфармакологічно активним. Загальний кліренс Трамадолу після внутрішньовенноговведення – 470 мл/хв. У хворих з порушеннями функції нирок (при КК 5–8 мл/хв)збільшується період напіввиведення, таким чином, для цієї категорії хворихнеобхідно збільшити інтервал між введенням разових доз. У хворих з порушеннямфункції печінки (у тому числі з цирозом печінки) збільшується концентраціяТрамадолу в плазмі (за рахунок зменшення печінкового кліренса) і періоднапіввиведення. Для цієї категорії хворих показане зменшення дози препарату тазбільшення інтервалу між введенням разових доз. Трамадол виводиться з сечею(90%) і з калом (10%); проникає в грудне молоко (0,1%).
Показаннядля застосування. Больовий синдром різної етіології та інтенсивності, у т.ч:
призлоякісних пухлинах;
прибольових симптомах у післяопераційний період;
притравмах, невралгії, міалгії;
пригострому інфаркті міокарда;
придіагностичних та терапевтичних процедурах.
Спосібзастосування та дози. Встановлюють індивідуально залежно від інтенсивності іхарактеру болю.
Дорослимі дітям віком старше 14 років для одноразового використання призначаютьвнутрішньовенно або внутрішньом’язово, або підшкірно 50 мг або 100 мг Трамадолу(1/2–1 ампула);
уразі необхідності разову дозу можна призначити повторно через 30–60 хвилин,добова доза не повинна перевищувати 400 мг (4 ампули по 100 мг);
длядітей віком від 1 до 14 років дозу встановлюють із розрахунку 1–2 мг/кг маситіла, максимальна добова доза становить 4–8 мг/кг маси тіла;
увиняткових випадках (в онкології) можливо скорочення інтервалів між ін’єкціямиі підвищення добової дози.
Побічнадія.
збоку ШКТ: нудота, блювання, сухість у роті, запор, метеоризм;
збоку серцево-судинної системи: тахікардія, артеріальна гіпотензія,ортостатичний колапс;
інші:шкірний свербіж, посилення потовиділення, підвищена стомлюваність, сонливість,запаморочення, головний біль, пригнічення дихання, слабкість, сплутаністьсвідомості, міоз, судоми.
Протипоказання.
Підвищеначутливість до препарату та його компонентів;
дітямдо 1 року;
стан,що супроводжується пригніченням центральної нервової системи (отруєнняалкоголем, снодійними препаратами, наркотичними аналгетиками, психотропнимизасобами).
Передозування. Найбільш небезпечниминаслідками передозування Трамадолу є пригнічення дихання (аж до апное). Судоми,міоз, колапс, блювання.
Першадопомога при передозуванні – підтримка адекватної легеневої вентиляції та функціїсерцево-судинної системи в умовах спеціалізованого відділення. Опіатні ефектиусуваються введенням налоксону, при судомах доцільно використовувати діазепам.
Особливостізастосування.З обережністю призначають препарат хворим із порушеною функцією нирок іпечінки, при черепно-мозкових ушкодженнях, підвищеному внутрішньочерепномутиску, хворим на епілепсію, а також особам із лікарською залежністю до опіоїдів(можливе провокування абстинентного синдрому). Призначають препарат жінкам уперіод вагітності і лактації тільки за життєвими показаннями (можливе звиканняплоду внаслідок виділення трамадолу з молоком). Рекомендується утримуватись віддіяльності, що потребує підвищеної уваги, високої швидкості психомоторнихреакцій. Трамадол не слід використовувати довше терміну, доцільного зтерапевтичної точки зору. У випадку тривалого лікування не можна виключитиможливість розвитку лікарської залежності. У період лікування не слід допускативживання алкоголю.
Взаємодіяз іншими лікарськими засобами.
Присумісному застосуванні з транквілізаторами, снодійними засобами можливепосилення седативного та аналгезуючого ефекту;
ухворих, що отримували або отримують карбамазепін, метаболізм Трамадолу значнопосилюється, що зменшує аналгезуючу дію препарату;
неслід комбінувати Трамадол із препаратами з групи наркотичних аналгетиків;
приодночасному застосуванні з інгібіторами МАО, фуразолідоном, прокарбазином,нейролептиками підвищується ризик розвитку судом;
розчинТрамадолу для парентерального застосування несумісний в одному шприці знестероїдними протизапальними засобами, діазепамом та деякими аніоннимисполуками.
Умовита термін зберігання. Зберігати при температурі 15–25 С°, у захищеному відсвітла та недоступному для дітей місці. Термін придатності – 5 років.