ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ТРАМАДОЛ-НОРТОН
(Tramadol-NORTON)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: tramadol;(±)-транс-2-[(диметиламіно)-метил]-1-(м-метоксифеніл)-циклогексанолугідрохлорид;
основні фізико-хімічні властивості: фіолетово-білі тверді желатинові капсули,що містять білий порошок
склад: 1 капсула містить трамадолу гідрохлориду 50 мг;
допоміжні речовини: лактоза, магнію стеарат, тальк очищений, повідон К30, ізопропіловий спирт.
Форма випуску. Капсули.
Фармакотерапевтична група. Опіоїдні аналгетики. КОД АТС: N02A X02
Фармакологічні властивості. Трамадол - аналгетик центральної дії,неселективний агоніст опіатних рецепторів. Окрім прямої дії на опіатнірецептори ЦНС трамадол гальмує зворотній нейрональний захват норадреналіну тапідсилює серотонінергічні ефекти. Поряд із знеболювальною препарат маєпротикашльову і легку седативну дію. На відміну від морфіну трамадол ваналгетичних дозах не пригнічує дихання; не впливає на моторику шлунково-кишковоготракту; виявляє незначний вплив на серцево-судинну систему. Сила аналгетичноїдії трамадолу становить від 1/10 до 1/6 сили дії морфіну.
Фармакокінетика. Після перорального застосування трамадол майжеповністю (понад 90% ) всмоктується. Максимальної концентрації в плазмі досягаєчерез 2 години. Близько 20% препарату зв’язується з білками крові. Періоднапіввиведення становить приблизно 6 годин. У пацієнтів похилоговіку (понад 75 років) час напіввиведення уповільнюється майже в 1,4 рази.Трамадол метаболізується в печінці, значною мірою шляхом N- та O- деметилуваннята кон’югації продуктів О-деметилування з глюкуроновою кислотою. Трамадол тайого метаболіти майже повністю екскретуються нирками. Препарат проникає черезгематоенцефалічний та плацентарний бар’єр; у незначній кількості виявляється уматеринському молоці (0,1%).
Показання для застосування. Гострий та хронічний біль (сильний та помірний )різного генезу, в тому числі при травмах, опіках, невралгіях, після хірургічнихоперацій, у онкологічних хворих.
Cnocіб застосування та дози. Дозування препарату залежить відінтенсивності больового синдрому та індивідуальної чутливості пацієнта дотрамадолу.
Дорослим та підліткам понад 14 років при помірному болю призначають по1 капсулі
(50 мг ) на прийом. Якщо протягом 30 – 60 хв біль не минає, приймаютьповторно 1 капсулу (50 мг). При сильному болю призначають 2 капсули (100мг) наприйом. Тривалість дії препарату становить 4 – 8 годин, залежно від сили болю.Максимальна добова доза не повинна перевищувати 8 капсул (400мг), однак принадмірному болю у онкологічних хворих та після операцій допускаєтьсяпризначення більш високих добових доз.
Оскільки у літніх пацієнтів (віком 75 років і старше) екскреціятрамадолу уповільнена, інтервали між прийомами окремих доз препаратузбільшують.
Капсулиприймають, не розжовуючи, з достатньою кількістю рідини, незалежно від прийомуїжі.
Застереження
Лікування слідрозпочинати з щонайменш ефективної аналгетичної дози.
При лікуванніхронічного болю перевагу надають дозуванню за чітким графіком.
Трамадол вжодному разі не слід приймати довше, ніж це обумовлено терапевтичноюнеобхідністю.
Побічна дія. Можливі нудота та запаморочення, блювання, запор,потовиділення, сухість у роті, головний біль та сплутаність свідомості.
Рідше можливесерцебиття, підвищення частоти серцевих скорочень, напади кволості привертикальному положенні тіла (ортостатична гіпотонія), розлади з бокушлунково-кишкової системи (відчуття наповненості, тиск у шлунку, здуття,метеоризм), шкірні реакції (свербіж, висип, кропив’янка).
Рідко м’язоваслабкість, зміна апетиту, затуманений зір, алергічні реакції (наприклад, ядуха,спазм дихальних шляхів, ангіоневротичний набряк), порушення сечовипускання.
Дуже рідко можутьвиникати різні психічні розлади (зміни настрою, послаблення пам’яті,психомоторні розлади). Можуть виникати епілептичні судомні напади, здебільшогопісля застосування високих доз трамадолу або при одночасному призначенні ліків,які самі можуть провокувати судоми.
Протипоказання. Підвищена чутливість до трамадолу, гострі отруєнняалкоголем, снодійними та іншими засобами, що пригнічують центральну нервовусистему; синдром “відміни” наркотиків; одночасне застосування інгібіторів МАО,або застосування інгібіторів МАО протягом останніх 14 днів перед вживаннямтрамадолу, важкі порушення функції печінки та нирок. Не призначається дітямвіком до 14 років.
Передозування. При передозуванні розвивається міоз або мідріаз,блювання, серцево-судинний колапс, пригнічення центральної нервової системи,кома, судоми, пригнічення дихального центру аж до апное. Ці симптоми усуваютьсявведенням налоксону. При судомах призначають бензодіазепіни. При необхідностіпроводять інтубацію та штучну вентиляцію легенів.
Особливості застосування. З особливою обережністю призначають трамадол хворимз наркотичною залежністю, при сплутаній свідомості, порушенні функціїдихального центру, підвищеному внутрішньочерепному тиску, судомному синдроміцеребрального генезу, а також пацієнтам із підвищеною чутливістю до опіатів. Уразі тривалого застосування не виключена можливість розвитку звикання тамедикаментозної залежності. З обережністю призначають при порушенні функційпечінки та нирок. Під час лікування варто утримуватися від прийому алкоголю,керування транспортом та різними механічними пристроями (зменшується швидкістьреакції). Під час вагітності та годування груддю застосовувати тільки принаявності суворих показань, при цьому слід обмежуватись прийомом разової дози.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Несумісний з інгібіторами МАО. Посилює(взаємно) ефект транквілізаторів, снодійних, алкоголю та інших речовин, щопригнічують центральну нервову систему. Карбамазепін послаблює дію трамадолу.
Умови та термін зберігання. Зберігати при температурі не вище 250С,в темному, недоступному для дітей місці. Термін зберігання – 3 роки.