ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ТЕРБІН
(TERBIN)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: terbinafin;(Е)-N-(6,6-диметил-2-гептен-4-ініл-)-N-метил-1-нафталенметанамін гідрохлорид;
основні фізико-хімічні властивості: білі або майже білі круглі таблетки зрозподілювальною
рискою на одному боці;
склад: 1 таблетка містить тербінафіну 250 мг (у вигляді тербінафінугідрохлориду);
допоміжні речовини: натрію крохмальгліколят (тип А), гіпромелоза,магнію стеарат, целюлоза мікрокристалічна, кремнію діоксид колоїдний безводний.
Форма випуску. Таблетки.
Фармакотерапевтична група. Протигрибкові препарати для системного застосування.Код АТС D01В А02.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка.
Тербінафіну гідрохлорид є синтетичним похіднималіламіну з широким спектром фунгіцидної дії. У низькій концентрації тербінафінчинить фунгіцидну дію стосовно дерматофітів, пліснявих і деяких диморфнихгрибів. Активність стосовно дріжджових грибів, залежно від їх виду, може бутифунгіцидною або фунгістатичною.
Препарат має виражену оніхотропність.
Тербінафін діє шляхом інгібування ферментускваленепоксидази в клітинній мембрані гриба, необхідного для біосинтезустерину. Це спричиняє дефіцит ергостерину і внутрішньоклітинне накопиченнясквалену, що приводить до загибелі клітини гриба.
Показано, що тербінафін активний стосовно більшостіштамів Trichophyton rubrum і Trichophyton mentagrophytes як in vitro, так і приклінічних інфекціях. У добровольців, які приймали по 250 мг тербінафіну 1 разна добу, концентрації ліків у крові і тканинах перевищували мінімальні in vitroконцентрації, необхідні для інгібування Epidermophyton floccosum, Microsporumgypseum, Microsporum nanum, Trichophyton verrucosum, Candida albicans іScopulariopsis brevicaulis.
Фармакокінетика.
Після перорального прийому тербінафін добре всмоктується (> 70 %).Біодоступність таблеток тербінафіну в результаті метаболізму першогопроходження становить приблизно 40 %. Після одноразового прийому дози 250 мгмаксимальна концентрація в плазмі крові, що становить 1 мкг/мл, досягаєтьсячерез 2 год. Період напівабсорбції становить 0,8 год, а
період напіврозподілу – 4,6 год. Тербінафін значною мірою зв’язується збілками плазми (99 %).
Він швидко дифундує через дермальний шар шкіри і накопичується вліпофільному роговому шарі. Тербінафін також секретується в шкірний жир, щоприводить до створення високих концентрацій у волосяних фолікулах, волоссі і вшкірі, багатій сальними залозами. Біотрансформується у печінці з утвореннямнеактивних метаболітів. Приблизно 70 % прийнятої дози віводиться із сечею.Кінцевий період напіввиведення становить 17 год.
Змін у фармакокінетиці, що залежать від віку, не спостерігалося, однаку пацієнтів з порушеннями ниркової або печінкової функції швидкість виведенняпрепарату може бути уповільнена, що призводить до більш високих концентраційтербінафіну в крові.
Показання для застосування.
Грибкові інфекції шкіри, спричинені такими дерматофітами, якTrichopyton (наприклад T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosum, T.violaceum), Microsporum canis і Epidermophyton floccosum.
Тербін таблетки показаний для лікування дерматомікозів тулуба, гомілок,стоп у тих випадках, коли локалізація ураженості, вираженість або поширеністьінфекції зумовлюють доцільність пероральної терапії.
Тербін таблетки показаний для лікування оніхомікозу.
Спосіб застосування та дози.
Тривалість лікування залежить від показань ітяжкості захворювання.
Дорослі
250 мг 1 раз на добу.
Оніхомікоз
Пацієнтам з інфекціями нігтів пальців призначають по 250 мг один раз надобу протягом 6 тижнів. Тривалість лікування інфекцій нігтів великих пальцівніг – 12 тижнів. Повне зникнення ознак і симптомів інфекції може спостерігатисячерез декілька тижнів після мікологічного курсу лікування.
Інфекції шкіри
Міжпальцевий/підошовний дерматомікоз стоп: по 250 мг 1 раз на добупротягом 2-6 тижнів.
Дерматомікоз тулуба: по 250 мг 1 раз на добу протягом 4 тижнів.
Дерматомікоз гомілок: по 250 мг 1 раз на добу протягом 2-4 тижнів.
Пацієнти літнього віку
Призначають так само, як і дорослим. Проте, при лікуванні пацієнтівлітнього віку слід враховувати можливість порушення печінкової або нирковоїфункції.
Побічна дія.
Найбільш частими побічними ефектами при застосуванніпрепарату є шлунково-кишкові симптоми, такі як диспепсія, діарея і біль уживоті, відхилення в тестах функції печінки, висипання, кропив’янка, шкірний свербіж,а також порушення смакових відчуттів.
Зрідка спостерігаються виражена печінкова дисфункція(включаючи жовтуху), тяжкі шкірні реакції (включаючи синдром Стівенса-Джонсонаі токсичний епідермальний некроліз), нейтропенія, тромбоцитопенія та алергійніреакції (включаючи анафілаксію).
Повідомлялося і про такі побічні ефекти, якнездужання, втома, блювання, артралгія, міалгія і випадання волосся.
Протипоказання.
Підвищена індивідуальна чутливість до тербінафіну або до іншихскладових препарату.
Передозування.
Клінічний досвід передозування таблеток тербінафіну обмежений.Симптомами передозування були нудота, блювання, біль у животі, запаморочення,висипка, часте сечовипускання і головний біль. Лікування: промивання шлунка і,за необхідності, симптоматична підтримуюча терапія.
Особливості застосування.
Пацієнтам з порушенням функції нирок(кліренс креатиніну менше 50 мл/хв або концентрація креатиніну в сироватцікрові більше 300 мкмоль/л) слід призначати половину звичайної дози препарату.
Є повідомлення про нечасті випадки холестазуі гепатиту. У пацієнтів, які лікуються препаратом більше 6 тижнів або в якихвідмічається непояснена стійка нудота, відсутність апетиту або втома, слідпровести дослідження функції печінки. За наявності біохімічних або клінічнихознак ушкодження печінки лікування препаратом слід припинити.
Повідомлялося про окремі випадки тяжкихшкірних реакцій. Тому, якщо розвиваються прогресуючі шкірні висипання,лікування таблетками тербінафіну необхідно припинити.
Діти
Оскільки безпека і ефективність пероральноїформи тербінафіну при лікуванні дітей встановлені недостатньо, призначатипрепарат цій віковій групі не рекомендується.
Застосування в періоди вагітності і лактації
Адекватних і добре контрольованих дослідженьпрепарату на вагітних не проводилося, тому його застосування під час вагітностіне рекомендується.
Тербінафін проникає в грудне молоко. Тому жінкам неслід застосовувати препарат під час грудного вигодовування.
Вплив наздатність керувати транспортним засобом і використовувати механізми
Тербінафін не впливає на здатність керуватитранспортним засобом або використовувати механізми, що вимагають концентраціїуваги.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами.
Результати досліджень in vitro печінкових мікросомлюдини показують, що тербінафін не пригнічує метаболізм толбутаміду,етинілестрадіолу, етоксикумарину і циклоспорину. Дослідження in vivo, проведеніна добровольцях, продемонстрували, що тербінафін не впливає на кліренсантипірину або дигоксину. Тербінафін знижує кліренс кофеїну на 19 % і підсилюєкліренс циклоспорину на 15 %.
Препарати, які індукують фермент цитохром Р450, такіяк рифампіцин, прискорюють кліренс тербінафіну, а препарати, що інгібуютьцитохром Р450, такі як Н2-блокатори – уповільнюють. Тому за потребиодночасного застосування зазначених препаратів може знадобитися відповідназміна режиму дозування тербінафіну.
Циклоспорин не впливає на кліренс тербінафіну.
Умови та термін зберігання.
Зберігати при температурі не вище 25°С в захищеному від світла,недоступному для дітей місці.
Термін придатності – 2 роки.
Не застосовувати препарат після закінчення терміну придатності,зазначеного на упаковці.