ІНСТРУКЦІЯ
длямедичного застосування препарати
ФОРКАН
(FORCAN)
Загальна характеристика:
міжнародна назва: флуконазол;
основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний, безвидимих механічних включень розчин;
склад: кожен мл розчину для інфузій містить 2 мг флуконазолу;
допоміжніречовини: натрію хлорид, динатрієва сільЕДТА, вода.
Форма випуску. Розчин для інфузій.
Фармакотерапевтична група. Протигрибкові засоби.Код АТС J02АС01.
Фармакологічні властивості. Фармакодинамика.
Флуконазол -представник класу триазольних протигрибкових засобів, є могутнім селективним інгібіторомсинтезу стеролів у клітині грибів. Препарат ефективний при опортуністичнихмікозах, у т.ч. викликаних Candida spp., Сryptococcus пеоfоrmans, Місrоsporumsрр. Показана також активність флуконазола на моделях ендемічних мікозів,включаючи інфекції, викликані Віаstomyces dermatidis, Соссіdіodes immitis, іНіstoplasta сарsulatum.
Фармакокінетика.
Післяприйому всередину флуконазол добуре всмоктується, рівень його концентрації вплазмі (і відносна біодоступність) перевищують 90% від рівня концентраціїфлуконазола в плазмі при внутріовенному введенні. Прийом Форкану одночасно зїжею не впливає на абсорбцію препарату.
Концентраціяв плазмі досягає піка через 0,5-1,5 години після прийому, період напіввиведенняфлуконазола складає близько 30 годин. Концентрації в плазмі знаходяться в прямопропорційній залежності від дози. 90% рівень рівноважної концентраціїдосягається до 4-5 днів лікування препаратом (при прийомі 1 раз/добу). Введенняударної дози (у перший день), яка у 2 рази перевищуює звичайну добуову дозу,дозволяє досягти до другого дня рівеня, що відповідає 90% рівноважноїконцентрації. Очевидний обсяг розподілу наближається до загального змісту водив організмі. Зв’язування з білками плазми скаладає 11-12%.
Флуконазолдобуре проникає в усі біологічні рідини організму. Концентрації препарату вслині і мокроті аналогічні його рівням у плазмі.У хворих грибковим менінгітомзміст флуконазола в спинномозковій рідині досягає 80% від рівня його в плазмі.Уроговому шарі, епідермісі, дермі і потовій рідині досягаються високіконцентрації, що перевищують сироваткові. Флуконазол виводиться в основномунирками: приблизно 80% введеної дози виводиться із сечею в незміненому вигляді.Кліренс флуконазола пропорційний кліренсу креатиніна. Метаболітів флуконазола впериферичній крові не виявлено.
Показання до застосування:
-криптококоз, включаючи криптококовий менінгіт та інші локалізації даноїінфекції (у т.ч. легені, шкіра), як у хворих з нормальною імунною відповіддю,так і в хворих з різними формами имуносупресії (у т.ч. у хворих на СНІД, притрансплантації органів); препарат може використовуватися як засіб підтримуючоїтерапії для профілактики криптококової інфекції в хворих на СНІД:
-генералізований кандидоз, включаючи кандидемію, дисемінований кандидоз і інші формиінвазивних кандидозних інфекцій (інфекції очеревини, ендокарда, ока, дихальнихі сечових шляхів). Лікування може проводитися в хворих зі злоякісниминовоутвореннями, хворих відділень інтенсивної терапії, хворих, що проходятькурс цитостатичної чи імуносупресивної терапії, а також при наявності іншихфакторів, що привертають до розвитку кандидоза;
- кандидозслизових оболонок, у т.ч. порожнини рота і глотки, стравоходу, неінвазивні бронхолегеневікандидози, кандидурія, кандидози шкіри і слизових оболонок, а також атрофічнийкандидоз порожнини рота, пов’язаний з носінням зубних протезів (лікування можепроводитися у хворих з нормальною або зниженою функцією імунітету);профілактика рецидиву орофарінгеального кандидоза в хворих на СНІД;
-генітальний кандидоз: вагінальний кандидоз (гострий та хронічний рецидивючий),профілактичне застосування з метою зменшення частоти рецидивів вагінальногокандидоза (3 і більш епізодів у рік); кандидозний баланіт;
-профілактика грибкових інфекцій у хворих зі злоякісними новоутвореннями, щосхильні до таких інфекцій у результаті хіміотерапії цитостатиками абопроменевої терапії:
- мікозишкіри, включаючи мікози стоп, тіла, пахової області: вісівкоподібний лишай,оніхомікоз, кандидоз шкіри;
- глибокіендемічні мікози, включаючи кокцидіомікоз, паракокцидіомікоз, споротрихоз ігістоплазмоз у хворих з нормальним імунітетом.
Спосіб застосування і дози.
Флуконазол увигляді розчину для ін’єкцій вводять внутрівенно капельно зі швидкістю небільше 20 мг (10 мл)/хв. При переводі пацієнта з внутрівенного введення наприйом капсул і навпаки не виникає необхідность змінювати добову дозу.
Розчин дляінфузій може використовуватися одночасно з наступними розчинниками: 20% розчинглюкози, розчин Рингера, розчин Хартмана, розчин хлористого калію в глюкозі,розчин натрію бікарбонату 4.2%, амінофузин, ізотонічний розчин натрію хлориду.
Інфузіїфлуконазола можна проводити за допомогою звичайних наборів для трансфузії,використовуючи одну з перерахованих вище рідин.
Застосуванняв дорослих:
Прикриптококових інфекціях звичайна доза флуконазола складає 400 мг один раз надобу в перший день лікування, надалі - по 200-400 мг один раз на добу.Тривалість лікування при криптококових інфекціях залежить від клінічноїефективності, підтвердженої мікологічним дослідженням і звичайно складає від 6до 8 тижнів.
Дляпрофілактики рецидиву криптококового менінгіту у хворих на СНІД післязавершення повного курсу первинної терапії флуконазолом препарат призначають вдозах не менше 200 мг/доба протягом тривалого періоду.
Прикандидемії, дисемінованому кандидозі та інших інвазивних кандидозних інфекціяхдобова доза складає 400 мг у першу добу і 200 мг у наступні дні. В залежностівід клінічної ефективності препарату доза може бути збільшена до 400 мг/доб.Тривалість лікування залежить від клінічної ефективності.
Приорофарінгеальному кандидозі, включаючи хворих з порушеннями імунітету, звичайнадоза складає 50-100 мг один раз на добу протягом 7-14 днів. У разі потребилікування може бути продовжено, особливо при важких порушеннях імунітету.
При іншихкандидозних інфекціях, наприклад при езофагиті, неінвазивних бронхолегеневихінфекціях, кандидурії, кандидозі шкіри і слизових оболонок, звичайна добовадоза складає 50-100 мг протягом 14-30 днів.
Дляпрофілактики грибкових інфекцій у хворих зі злоякісними новоутвореннями дозафлуконазола повинна складати 50 мг один раз на добу доти, поки хворий знаходитьсяв групі підвищеного ризику внаслідок цитостатичної чи променевій терапії.
Застосуванняу дітей:
Як і приподібних інфекціях у дорослих, тривалість лікування залежить від клінічного імікологічного ефекту. У дітей препарат не слід застосовувати в добовій дозі,яка перевищує дозу встановлену для дорослих. Флуконазол застосовують щодня одинраз на добу.
Длялікування генералізованого кандидоза і криптококової інфекції доза, щорекомендується, складає 6-12 мг/кг/добу в залежності від важкості захворювання.
Дляпрофілактики грибкових інфекцій у хворих з подавленим імунітетом препаратпризначають по 3-12мг/кг/добу.
У немовлятфлуконазол виводиться повільніше, тому в перші 2 тижні життя препаратпризначають у тій же дозі (у мг/кг), що й у дітей більш старшого віку, але зінтервалом 72 години. Дітям у віці 3 і 4 тижні життя таку саму дозу вводять зінтервалом 48 годин.
Застосуванняу людей літнього віку:
Привідсутності порушення ниркової функції варто дотримуватися звичайнихрекомендацій з дозування препарату. Для хворих з порушеннями функції нирок(кліренс креатиніна < 50 мл/хв) режим дозування варто скорегувати, якзазначено нижче.
Застосуванняв хворих з нирковою недостатністю:
Флуконазолвиводиться переважно із сечею в незміненому вигляді. При однократному прийомізмінювати рекомендовану дозу не потребується. У хворих (включаючи дітей) зпорушеною функцією нирок при повторному прийомі препарату варто спочатку ввести“ударну” дозу від 50мг до 400мг. Після введення “ударної” дози добову дозу (взалежності від показання) визначають відповідно наступній таблиці:
Кліренс креатиніна (мг/хв)
| % дози, що рекомендується
|
> 50
< 50 (без діалізу)
| 100%
50%
|
Хворі, що постіно знаходяться на диалізі
| 100% після кожного діалізу
|
Побічна дія.
Головнийбіль, нудота, блювота, діарея, метеоризм, абдомінальні болі, печінкова(гепатит, підвищення рівня лужної фосфатази, білірубина, сироваткового рівняамінотрансфераз) та/або ниркова недостатність, судороги, алопеція, синдромСтивенса-Джонсона, токсичний епидермальний некроліз, лейкопенія,тромбоцитопенія, шкірна висипка, анафілактоїдні реакції.
Взаємодія з іншими лікарськимизасобами.
Антикоагулянти:у хворих, що одержують флуконазол і кумаринові антикоагулянти необхідний ретельнийконтроль протромбинового часу, оскільки він може збільшуватися.
Препаратисульфонілсечовини: флуконазол при одночасному прийомі, може подовжувати періоднапіввиведення пероральних препаратів похідних сульфонілсечовини, тому приїхньому спільному застосуванні варто враховувати можливість розвиткугіпоглікемії.
Фенітоїн:Одночасне застосування флуконазола і фенітоїна може супроводжуватисяпідвищенням концентрації фенітоїна в клінічно значимому ступені, що вимагаєзниження його дози.
Рифампіцин:При одночасному прийомі рифампіцину і флуконазола зменшується максимальнаконцентрація і період напіввиведення останнього, тому при необхідностіодночасного застосування, варто збільшити дозу флуконазола.
Рифабутин:Спільне застосування флуконазола і рифабутина супроводжується підвищеннямсироваткових рівнів останнього, можливий розвиток увеіта.
Циклоспорин:При спільному застосуванні флуконазола і циклоспорина рекомендуєтьсяконтролювати концентрацію останнього в крові, оскільки вона може збільшуватися.
Терфенадін іастемізол: 3 огляду на виникнення серйозних, загрозливих для життя, аритмій ухворих, що одержували азольні протигрибкові засоби в сполученні з терфенадіномабо з астемізолом, їх спільний прийом протипоказаний.
Цизаприн:При одночасному прийомі флуконазола і цизаприда описані випадки небажанихреакцій з боку серця, включаючи пароксизми шлуночкової тахікардії. Одночаснийприйом цих препаратів протипоказаний.
Зидовудін:При спільному застосуванні можливе збільшення концентрації зидовудина в плазмікрові. Хворих, що одержують таку комбінацію, варто спостерігати з метоювиявлення побічних ефектів зидовудина.
Теофілін:Прийом флуконазола призводить до зниження середньої швидкості кліренсукреатиніна з плазми крові, отже підвищується ризик розвитку токсичної діїтеофиліна і передозування.
Хочаконкретних проявів фармацевтичної несумісності не описано, змішування розчинуфлуконазола з розчинами інших препаратів перед інфузією не рекомендується.
Призастосуванні флуконазола у хворих, що одночасно одержують інші препарати, щометаболизуються системою цитохрома Р450, необхідно дотримуватисяобережність.
Передозування.
Припередозуванні препарату може бути достатньо симптоматичного лікування (іззастосуванням допоміжних заходів і промивання шлунку, якщо це необхідно).
Флуконазолвиводиться в основному, з сечею; форсований діурез, ймовірно, може прискоритививедення препарату з організму. Після тригодинного гемодіалізу концентраціяфлуконазола в плазмі крові зменшується приблизно на 50%.
Особливості застосування.
Вагітність ілактація. Застосування препарату у вагітних недоцільно, за винятком важких чизагрозливих життя форм грибкових інфекцій, якщо передбачуваний ефект перевищуєможливий ризик для плоду. Флуконазол знаходиться в грудному молоці в такійсамій концентрації, як і в плазмі, тому його призначення в період лактації нерекомендується.
Застереженнящодо застосування. У деяких випадках застосування флуконазола супроводжувалосятоксичними змінами печінки, у т.ч. з летальним результатом, головним чином ухворих з серйозними супутніми захворюваннями. У випадку гепатотоксних ефектів,пов’язаних з лікуванням флуконазолом, не відзначено явної залежності їх відзагальної добуової дози, тривалості терапії, статі і віку хворого. Гепатотоксичнадія флуконазола звичайно мала оборотний характер: ознаки його зникали післяприпинення терапії. З появою клінічних ознак ураження печінки, що можуть бутипов’язані з лікуванням флуконазолом, препарат варто відмінити.
Хворі наСНІД більш схильні до розвитку важких шкірних реакцій при застосуванні багатьохпрепаратів. У тих випадках, коли у хворих з поверхневою грибковою інфекцієюрозвивається висипка і вона розцінюється як визначено пов’язана з прийомомфлуконазола, препарат варто відмінити. З появою висипки у хворих зінвазивними/системними грибковими інфекціями, їх варто ретельно спостерігати івідмінити флуконазол з появою буллезних змін або багатоформної еритеми.Необхідно дотримуватися обережності при одночасному прийомі флуконазола зцизапридом, астемізолом, рифабутином, такролімусом або іншими препаратами, щометаболізуються системою цитохрома Р450.
У деякихвипадках застосування флуконазола супроводжувалося токсичною дією на печінку, утому числі з летальним результатом, головним чином у хворих із серйознимисупутніми захворюваннями. Тому, необхідно контролювати функцію печінки. Зпоявою ознак уражень печінки, що можуть бути позв’язані з прийомом флуконазола,препарат варто відмінити.
Умови та термін зберігання.
Зберігатипри температурі до 30°С, у місцях, недоступних для дітей.
2 роки.
Невикористовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.
Упаковка.
Форкан,розчин для ынфузый 2мг/мл випускається у пластикових флаконах по 50 та 100 мл.
Умови відпустку.