ІНСТРУКЦІЯ
для медичногозастосування препарату
ФЛУЗОН
(FLUZON)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: fluconazole;2-(2,4-дифтрофеніл)-1,3-біс(1Н-1,2,4-триазол-1-іл)-2-пропанол;
основні фізико-хімічні властивості: прозорий, безбарвний або світлийблідо-жовтий розчин, вільний від твердих часток та волокон;
склад: 100 мл розчину містять флуконазолу200 мг;
допоміжні речовини: натрію хлорид, вода дляін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для інфузій.
Фармакотерапевтична група. Протигрибкові засоби для системного застосування.
Код АТС J02A С01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Протигрибковий засіб класу триазольних сполук.Флуконазол має виражену протигрибкову дію, специфічно інгібує синтез грибковихстеролів. Має специфічну дію на грибкові ферменти, залежні від цитохрому Р450.Активний відносно різних штамів Candida spp., Cryptococcus neoformans,збудників ендемічних мікозів: Blastomyces dermatitidis, Coccidioides immitis,Hystoplasma capsulatum; збудника дерматомикозів:Malassezia turfur; збудників трихофітозів Trichophytum spp.; мікроспорових: Microsporum spp.
Фармакокінетика. Максимальна концентрація флуконазолу в плазмі крові(після внутрішньовенного краплинного введення) досягається через 0,5 - 1,5 год.З білками плазми крові зв’язується 11 - 12% флуконазолу. В спинномозковійрідині концентрація флуконазолу досягає 80% рівня концентрації у плазмі крові.Період напіввиведення становить близько 30 год. Виводиться з сечею приблизно80% - у незміненому стані. Кліренс флуконазолу пропорційний кліренсукреатиніну. Циркулюючі метаболіти не виявлені.
Показання для застосування. Генералізований кандидоз, включаючи кандидемію,дисемінований кандидоз; та інші форми інвазивної кандидозної інфекції (інфекціїорганів черевної порожнини, ендокарда, очей, дихальних і сечових шляхів.Препарат застосовують при криптококовому менінгіті та криптококовій інфекціїіншої локалізації; ля профілактики грибкових інфекцій у пацієнтів, якіотримують цитостатичну або променеву терапію.
Спосібзастосування та дози.Флузон застосовують внутрішньовенно інфузійно 1 раз на добу зі швидкістю небільше 10 мл/хв, залежно від тяжкості інфекції у наведених нижче дозах.
Для дорослихдобова доза препарату при кандидемії, дисемінованому кандидозі та іншихінвазійних інфекціях – доза у перший день лікування становить 400 мг, а потім200 мг/доб. Залежно від вираженості клінічного ефекту дозу можна підвищити до400 мг/доб. Препарат вводять 1 раз на добу протягом 7 - 10 днів. Максимальнадобова доза – 400 мг.
При порушенняхфункції нирок (кліренс креатиніну 11 - 50 мл/хв) початкова ударна дозастановить 50 - 400 мг, добова доза для наступних введень знижується у 2 рази.
Прикриптококовому менінгіті та криптококових інфекціях іншої локалізації у 1-йдень призначають 400 мг, а потім продовжують лікування в дозі 200 - 400 мг 1раз на добу. Тривалість лікування становить 6 - 8 тижнів. Перехід звнутрішньовенного введення на пероральне застосування флуконазолу у капсулахпроводять без зміни добової дози.
Для профілактикикандидозу у хворих зі злоякісними пухлинами на фоні хіміо- або променевоїтерапії доза флуконазолу становить 50 - 400 мг 1 раз на добу залежно відступеня ризику розвитку грибкової інфекції. При наявності високого ступеняризику генералізованої інфекції, наприклад, у хворих з очікуваною, вираженоюабо тривалою нейтропенією, доза, що рекомендується становить 400 мг 1 раз надобу. Флузон призначають за декілька днів до очікуваного розвитку нейтропенії,після збільшення кількості нейтрофільних гранулоцитів більше 1000 в 1 м3лікування продовжують ще протягом 7 днів.
Для дітей дозатака: при генералізованому кандидозі, криптококовій інфекції – 6 - 12 мг/кг надобу залежно від тяжкості захворювання; при кандидозі слизових оболонок – 3мг/кг на добу. Для профілактики грибкових інфекцій у хворих з імуносупресією, уяких ризик розвитку інфекції обумовлений нейтропенією, що розвинулася внаслідокхіміо- або прпоменевої терапії, препарат призначають по 3 - 12 мг/кг на добузалежно від тяжкості інудокованої нейтропенії.
Новонародженим уперші 2 тижні препарат призначають у тій самій дозі, що й дітям старшого віку,але з інтервалом 72 год. Дітям 2 - 4 тижні ту саму дозу вводять з інтервалом 48год.
За необхідностіприймання Флузону протягом тривалого часу бажано перейти на пероральнеприймання препарату.
Протипоказання. Підвищена чутливість до флуконазолу або азольнихсполук, подібних до нього за хімічною структурою (азоли); одночасневикористання терфенадину у хворих, які отримують терапію флуконазолом у дозі400 мг/добу або вище, одночасне застосування з цизапридом.
Побічна дія. Можливі нудота, біль у животі, діарея, метеоризм,висипання на шкірі, головний біль, анафілактичні реакції, гепатотоксичні ефекти(підвищення рівня АФ, АлАТ, АсАТ, підвищення рівня білірубіну, можливийлетальний кінець), запаморочення, судоми, алопеція, токсичний епідермальнийнекроліз, синдром Стивенса-Джонсона, лейкопенія, включаючи нейтропенію таагранулоцитоз, тромбоцитопенія, гепатит, гепато-целюлярний некроз, жовтуха,печінкова недостатність, зміна смаку, гіперхолестеринемія, гіпертригліцеридемія,гіпокаліємія.
Передозування. Проявляється галюцинаціями і параноїдальноюповедінкою. Лікування – симптоматичне (в тому числі підтримуюча терапія тапромивання шлунка). Флуконазол виводиться в основному з сечею, тому форсованийдіурез може прискорити виведення препарату. Сеанс гемодіалізу тривалістю 3 годзнижує рівень флуконазолу в плазмі крові приблизно на 50%.
Особливості застосування. Хворі, у яких під час лікування флуконазоломпорушуються показники функції печінки, повинні перебувати під наглядом лікаря.При прояві клінічних ознак ураження печінки флуконазол слід відмінити.
При прояві ухворого на СНІД, який отримує лікування з приводу поверхневої грибковоїінфекції, висипу, який, можливо, обумовлений застосуванням флуконазолу,препарат слід відмінити.
При появівисипань у хворих з інвазійними/системними грибковими інфекціями за їх станомслід обов’язково спостерігати, при розвитку бульозних уражень або поліморфноїеритеми флуконазол відміняють.
Слід уникатизастосування флуконазолу у вагітних, за виключенням випадків тяжких іпотенційно загрожуючих життю грибкових інфекцій, коли передбачувана користь дляжінки перевищує потенційний ризик для плода. Флуконазол знаходять у грудномумолоці у тій самій концентрації, що й у крові, тому його застосування в періодлактації не рекомендується.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Одночасне застосування варфарину іфлуконазолу збільшує протромбінований час; флуконазолу та пероральнихгіпоглікемізіуючих препаратів групи похідних сульфонілсечовини (хлорпропаміду,глібенкламіду, гліпізиду і толбутаміду) – подовжує період їх напіввиведення(слід враховувати можливість розвитку гіпоглікемії); флуконазолу і фенітоїну –клінічно значно підвищує концентрацію фенітоїну (необхідий моніторингконцентрації і підбір дози).
Багаторазовевикористання гідрохлоротіазиду підвищує концентрацію флуконазолу в плазмікрові, хоча зміна режиму дозування флуконазолу зазвичай не потрібна.
Флуконазол удозі 50 - 200 мг не впливає суттєво на ефективність комбінованих протизапліднихзасобів для перорального приймання.
Одночасне застосування флуконазолу і рифампіцину призводить до зниженняAUC на 25% і тривалості періоду напіввиведення флуконазолу на 20%. У хворих,які використовують зазначену комбінацію препаратів, необхідно враховуватидоцільність підвищення дози флуконазолу.
Під часзастосування флуконазолу рекомендується контролювати концентрацію циклоспоринув крові.
При лікуванніфлуконазолом хворих, які отримують теофілін у високих дозах, або хворих зпідвищеним ризиком токсичної дії теофіліну слід контролювати симптомипередозування теофіліну; при їх прояві терапію слід змінити відповідним чином.
Враховуючи появу вираженої аритмії, обумовлену подовженням інтервалуQ-T, у хворих, які отримували азольні протигрибкові засоби у поєднанні зтерфенадином, одночасне застосування флуконазолу в дозі 400 мг/добу і вище зтерфенадіном заборонено. Лікування флуконазолом у дозі нижче 400 мг/добу разомз терфенадином слід проводити під суворим наглядом лікаря.
При одночасному вживанні флуконазолу і цизаприду можливі побічніреакції з боку сердцево-судинної системи, враховуючи пароксизми шлунковоїтахікардії.
За станом хворих, яким призначають комбінацію флуконазолу і зидавудину,слід спостерігати з метою раннього виявлення побічних ефектів зидовудину, AUCякого в цьому випадку значно збільшується.
Застосуванняфлуконазолу у хворих, які одночасно отримують цизаприд, астемізол, рифабутин,такролімус або інші лікарські засоби, що метаболюються системою Р450, можесупроводжуватися підвищенням концентрації цих препаратів у сироватці крові.
Одночасне вживання циметидину або антацидів не має клінічно важливоговпливу на всмоктування флуконазолу.
Флузон длявнутрішньовенного введення сумісний з такими розчинами: 20% розчином глюкози,розчином Рінгера, розчином Хартмана, розчином калія хлориду у глюкозі, 4,2%розчином натрію гідрокарбонату, амінофузином, 0,9% розчином натрію хлориду.
Умови та термін зберігання. Зберігати у недоступному для дітей, сухому,захищеному від світла місці при температурі від 8°С до 15°С, не допускатизаморожування розчину.
Термін придатності – 2 роки.