ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ФЛЮКОЗИД
(FLUCOZYD)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: флуконазол; α-(2,4-дифторфеніл)-α-(1Н-1,2,4-триазол-1-ілметил)-2-пропанол;
основні фізико-хімічні властивості:
тверді желатинові капсули розміром «1» з кришечкоюзеленувато-блакитного кольору та корпусом білого кольору з надписами “150 mg ”та “Z-09”, які містять білий або майже білий гранульований порошок;
склад:
1 капсула містить флуконазолу 150 мг;
допоміжні речовини: лактози моногідрат, крохмаль прежелатинізований,натрію лаурил сульфат, кремнію діоксид колоїдний безводний, магнію стеарат,титану діоксид, желатин, барвник синій патентований V.
Форма випуску. Капсули.
Фармакотерапевтична група. Протигрибкові засоби для системногозастосування. Похідні триазолу. Код АТС J02А С01.
Фармакологічні властивості. Флуконазол – це представник триазоловихпротигрибкових засобів, який є потужним селективним інгібітором грибковихферментів, необхідних для синтезу стеролів – складових мембран у клітинахгрибів.
Фармакодинаміка. Флуконазол виявляє високоспецифічну дію на грибковіферменти, залежні від цитохрому Р-450.
До флуконазолу чутливі такі штами мікроорганізмів: Candida spp. (крімCandida krusei; у Candida glabrata стійкість до флуконазолу зазвичай формуєтьсяпід час лікування), Cryptococcus neoformans, Microsporum spp., Trichophytumspp., Blastomyces dermatitidis, Coccidioides immitis, Histoplasma capsulatum,Aspergillus flavus, Aspergillus fumigatus.
Терапія флуконазолом не впливає на концентрацію тестостерону в плазмікрові у чоловіків або на концентрацію стероїдів у жінок дітородного віку, атакож не утворює клінічно значущого впливу на рівень ендогенних стероїдів та їхреакцію на стимулювання АКТГ у здорових добровольців.
Фармакокінетика. Флуконазол добре всмоктується після пероральногозастосування, його рівень у плазмі крові (загальна біодоступність також)перевищує 90% від рівня флуконазолу в плазмі після внутрішньовенного введення.Одночасне вживання їжі не впливає на всмоктування при пероральномузастосуванні. Концентрація в плазмі досягає піку через 0,5–1,5 години післяприйому флуконазолу натщесерце, а період напіввиведення становить понад 30годин, що надає можливість застосування препарату 1 раз на добу. Концентрація вплазмі пропорційна дозі. 90% зрівноважених концентрацій досягаються на 4–5 деньлікування препаратом при прийомі 1 раз на добу.
Введення дози, збільшеної в 2 рази від звичайної добової дози у першийдень, надає можливість досягнути зрівноваженої концентрації 90% на другий день.
Об’єм розподілення наближається до загального вмісту води в організмі.Флуконазол добре проникає в усі рідини організму. Рівень флуконазолу в слині тамокротинні схожий з концентрацією його у плазмі. У хворих на грибковий менінгітрівень флуконазолу в спинномозковій рідині становить близько 80% від його рівняв плазмі.
В роговому шарі, епідермісі, дермі та потовій рідині досягаються концентрації,які перевищують сироваткові. Флуконазол накопичується в роговому шарі.Зв’язування з білками є низьким (11–12%).
Препарат виділяється в основному нирками; приблизно 80% введеної дозиспостерігають у незмінному вигляді в сечі. Кліренс флуконазолу пропорційнийкліренсу креатиніну. Циркулюючі метаболіти не виявлені. Тривалий періоднапіввиведення з плазми дає змогу застосовувати флуконазол одноразово привагінальному кандидозі та один раз на добу або один раз на тиждень при іншихпоказаннях.
Показання для застосування. Генітальний кандидоз – вагінальний кандидоз(гострий або рецидивний), профілактика рецидивів генітального кандидозу (причастоті виникнення 3 рази та більше на рік). Кандидозний баланіт. Профілактикагрибкових інфекції при прийомі антибіотиків, контрацептивів, цукровому діабеті.У хворих на СНІД, при злоякісних новоутвореннях, у хворих при станіімунодефіциту.
Спосіб застосування та дози. Добова доза Флюкозиду залежить від характерута тяжкості грибкової інфекції. Порушення режиму лікування може призвести довідновлення активної інфекції.
Рекомендоване дозування для дорослих
Первинний гострий вагінальний кандидоз: одноразове пероральнезастосування Флюкозиду в дозі 150 мг. Лікування статевого партнера: 150 мгодноразово. Виключення статевих відносин терміном на тиждень. Повторний прийомдози 150 мг у перші дні чергової менструації.
Рецидивний вагінальний кандидоз: початкова доза Флюкозиду по 150 мг 1раз на добу впродовж трьох днів (всього 3 дози). Підтримуюча доза Флюкозиду по150 мг 1 раз на тиждень впродовж 3-х місяців. Обов’язкове лікування статевогопартнера за тією ж схемою. Профілактика рецидивів генітального кандидозу:Флюкозид застосовують у дозі 150 мг 1 раз на місяць. Тривалість терапії від 4до 12 місяців.
Лікування статевих партнерів є обов’язковим у випадках гостроговагінального кандидозу безпосередньо після статевого контакту, при лікуваннірецидивного кандидозу, при хронічному генералізованому грануломатозномукандидозі у чоловіків. Рекомендовано утримання від статевих контактів доодужання, підтвердженого результатами мікологічного аналізу.
Кандидозний баланіт: 150 мг одноразово.
Профілактика грибкових інфекцій у хворих з пригніченим імунітетом таколи можливість захворювання збільшується: 150 мг 1 раз на добу протягомперіоду, коли спостерігається стан імунодефіциту, або існує ризик виникненнягрибкової інфекції.
Рекомендоване дозування дітей, віком понад 5 років,вагою понад 12,5 кг
Профілактика грибкових інфекцій у хворих з пригніченим імунітетом: 3-12мг/кг (1 капсула) на добу, якщо існує загроза розвитку інфекції (капсулиФлюкозида застосовують усередину тільки у цілому вигляді (150 мг), вони непідлягають поділенню на декілька доз).
Максимальна добова доза флуконазолу становить 400 мг (не більше 2капсул Флюкозиду).
Дані щодо терапії флуконазолом дітей віком менш ніж 16 років, хворих нагенітальний кандидоз, обмежені. У разі, якщо протигрибкова терапія необхідна танемає альтернативних засобів, застосовується доза 150 мг (1 капсула)одноразово.
Для дітей з порушенням функції нирок щоденна доза має бути зменшенавідповідно до рекомендацій для дорослих.
Рекомендоване дозування не змінюється для людей похилого віку привідсутності ниркової недостатності.
Рекомендоване дозування при порушенні функції нирок: одноразова дозакорекції не потребує. При повторному застосуванні рекомендована звичайна дозавпродовж першого дня, надалі треба застосовувати препарат відповідно дотаблиці:
Кліренс креатиніну (мл/хв)
| Відсоток рекомендованої дози
|
>50
| 100%
|
11–50
| 50%
|
< 10
| Не призначають
|
Хворі, які постійно перебувають на діалізі
| Одна доза після кожного діалізу
|
Побічна дія. Найбільш частими випадками побічної дії прилікуванні одноразовою дозою
150 мг були: головний біль, нудота, біль у животі. Рідшеспостерігалися: пронос, диспепсія, запаморочення, порушення смакових відчуттів,висипання, метеоризм. Рідко спостерігається анафілактична реакція. Притривалому застосуванні можливі судоми, алопеція, ексфоліативні шкірні реакції,блювання. Може спостерігатися зміна показників периферичної крові: лейкопенія,тромбоцитопенія, алергічні реакції (набряк обличчя, свербіж, також можливийангіоневротичний набряк), порушення функції печінки, які у більшості випадків єоборотними: підвищення рівня печінкових трансфераз (АЛТ та АСТ), підвищеннярівня лужної фосфатази, білірубіну в плазмі крові, гепатит, некроз гепатоцитів,жовтуха; підвищення рівня холестерину та тригліцеридів у плазмі крові,гіпокаліємія.
Протипоказання. Підвищена чутливість до флуконазолу, похідних азолуабо інших компонентів препарату. Одночасне застосування терфенадину абоцизаприду протипоказано хворим, які застосовують флуконазол (див. «Взаємодія зіншими препаратами»). Захворювання печінки у фазі загострення, підвищення рівнясироваткових трансаміназ (більше ніж у 3 рази). Вагітність, період лактації.
Передозування. Зареєстровано один випадок гострого передозуванняфлуконазолу 42-річним ВІЛ-інфікованим хворим, коли після застосування 8 200 мгфлуконазолу відзначалися галюцинації та параноїдальна поведінка. Післягоспіталізації стан хворого нормалізувався впродовж 48 год. Адекватний ефектможуть дати підтримуючі заходи та симптоматичне лікування, у тому числіпромивання шлунка. Оскільки флуконазол виводиться в основному з сечею,форсований діурез може прискорити виведення препарату. Сеанс гемодіалізувпродовж 3-х годин знижує рівень флуконазолу в плазмі приблизно на 50%.
Особливості застосування. Можливість виникнення побічних ефектів зростає, якщофлуконазол призначений хворим на СНІД, рак або інші тяжкі захворювання,пацієнтам, що проходять лікування іншими лікарськими препаратами на фонібагаторазового застосування флуконазолу. У такої категорії хворих можутьспостерігатися зміни показників крові, функції печінки, нирок та іншібіохімічні функції, тяжкі шкірні реакції, однак клінічне значення цих явищ таїх зв’язок із застосуванням флуконазолу не встановлений.
Серйозні токсичні ускладнення печінки відзначалися у хворих з порушеноюфункцією печінки при комплексній терапії декількома лікарськими препаратамиразом з флуконазолом. Тому при клінічних ознаках порушення функції печінки, якіможуть бути пов’язані із застосуванням флуконазолу треба припинити лікування,провести обстеження та вжити відповідні заходи.
При появі шкірних реакцій, таких як висипання, синдромСтівенса-Джонсона, що можна пов’язувати із застосуванням флуконазолу, прийомпрепарату належить припинити. Дітям до 5 років, препарат, як правило,призначають у вигляді сиропу або таблеток.
Взаємодія зіншими лікарськими засобами. Приодноразовому застосуванні флуконазолу випадки взаємодії з іншими лікарськимизасобами не відзначаються. Нижчезазначені лікарські препарати викликаютьреакції взаємодії з Флюкозидом при багаторазовому застосуванні:
Антикоагулянти: підвищення протромбінового часу, щозбільшує ризик кровотечі. Бензидіазепіни (короткої дії): істотнепідвищення концентрації мідазоламу та психомоторного ефекту. Необхідна корекціядози мідазоламу. Препарати сульфанілсечовини: подовження часу виведенняпероральних препаратів сульфанілсечовини. Гідрохлоротіазид: багаторазовезастосовування гідрохлортіазиду підвищувало концентрацію флуконазолу в плазмі в40 разів. Фенітоїн: клінічно значуще підвищення концентрації фенітоїну вплазмі крові. Потрібно проводити корекцію дози фенітоїну. Пероральніконтрацептиви: багаторазове застосування флуконазолу підвищувало значенняплощі під кривою концентрація-час етинілестрадіолу та левоногестролу на 40% тана 24%, відповідно. Рифампіцин: одночасне застосування приводило дозниження значення площі під кривою концентрація-час на 25% та тривалостівиведення флуконазолу на 20%. Ендогенні стероїди: застосуванняфлуконазолу не мало клінічного впливу на рівні ендогенних стероїдів і їхреакцію на стимулювання АКТГ у здорових чоловіків-добровольців. Циклоспорин:при застосуванні флуконазолу концентрація циклоспорину в плазмі крові повільнопідвищувалась. Теофілін: застосування флуконазолу впродовж 14 днів призводитьдо зниження середньої швидкості кліренса теофіліну з плазми на 18%. Терфенадин:повторне застосування флуконазолу підвищує концентрацію терфенадину в плазмі.Одночасне застосування не рекомендоване. Цизаприд: небажані реакції збоку серця: двоспрямована шлуночкова тахікардія. Одночасне застосування нерекомендовано. Зидовудин: підвищення рівня зидовудину в плазмі крові.Хворих треба спостерігати щодо побічної дії зидовудину.
Рифабутин: підвищення сироваткового рівня рифабутину. Такролімус: підвищеннясироваткового рівня такролімусу, є дані щодо нефротоксичності такої комбінації.
Слід брати до уваги, що сироватковий рівень препаратів, якіметаболізуються системою цитохрому Р450 (астемізол, рифабутин, такролімус таін.) може підвищуватися при одночасному застосуванні флуконазолу. Одночаснезастосування з їжею, циметидином, антацидами, а також тотальне опромінюваннятіла при пересадці кісткового мозку не мало клінічно значимого впливу навсмоктування флуконазолу. Взаємодія з іншими лікарськими засобами не вивчалася,але лікар повинен враховувати, що вона можлива.
Умови та термін зберігання. При температурі нижче +25° С. У захищеномувід світла, недоступному для дітей місці. Термін придатності 2 роки.