ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосуванняпрепарату
ФЛУКОНАЗОЛ
(FLUCONAZOLUM)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: fluconazol; 2-(2,4-дифторфеніл)-1,3-біс(1Н-1,2,4-триазол-1-іл)-2-пропанол;
основні фізико-хімічні властивості:прозорабезбарвна рідина;
склад: 1 мл розчину містить 2 мг флуконазолу;
допоміжні речовини: натрію хлорид,вода для ін’єкцій.
Форма випуску. Розчин для інфузій.
Фармакотерапевтична група. Протигрибкові засоби длясистемного застосування.
Код АТС J02A C01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинамiка. Флуконазол виявляєвиражену протигрибкову дію, специфічно діє на грибкові ферменти, які залежатьвід цитохрому Р 450, інгібує синтез стиролів у клітинах грибків. Високоактивнийвідносно до Candida spp., Microsporum spp., Trichophyton spp., Cryptococcusneoformans, Blastomyces dermatitidis, Coccidioides immitis, Histoplasmacapsulatum.
Фармакокiнетика. Пік концентраціїфлуконазолу в сироватці крові досягається відразу після внутрішньовенноїін’єкції. Період напiввиведення препарату - близько 30 годин. Концентрація уплазмі перебуває у прямій пропорційній залежності від дози. 90% рівеньрівноважної концентрації досягається на 4-5-й день лікування препаратом привведенні його 1 раз на добу. Зв’язування з білками плазми - 11-12%. Флуконазолдобре проникає в усі біологічні рідини, в органи і тканини організму.Концентрації препарату в слині і мокротинні аналогічні його рівням у плазмі.
У хворих на грибковий менінгітвміст флуконазолу в спинномозковій рідині досягає 80% від його рівня у плазмі.В роговому шарі, епідермісі, дермі, потовій рідині досягаються високіконцентрації, що перевищують сироваткові. Флуконазол накопичується і довгозберігається в роговому шарі. Флуконазол виводиться переважно нирками;приблизно 80% введеної дози виводиться із сечею в незміненому вигляді. Кліренсфлуконазолу пропорційний кліренсу креатиніну.
0,
Показання для застосування.
- Криптококоз, в тому числікриптококовий менінгіт;
- системний кандидоз, у тому числікандидемія, дисемінований кандидоз та інші форми інвазивних кандидознихінфекцій (інфекції очеревини, ендокарда, очей, дихальних і сечових шляхів);
- кандидози слизових оболонок(порожнини рота, глотки, стравоходу, неінвазивні бронхолегеневі кандидози,кандидурія, атрофічний кандидоз порожнини рота, пов’язаний з використаннямзубних протезів);
- генітальний кандидоз: вагінальнийкандидоз, гострий і хронічний рецидивуючий баланіт;
- мікози шкіри, в тому числі мікозистоп, тіла, пахової ділянки; висівкоподібний лишай, оніхомікоз;
- глибокі ендемічні мікози;
- профілактика грибкових інфекцій ухворих на СНІД, із злоякісними новоутвореннями при лікуванні цитостатиками чипроведенні променевої терапії або в іншому стані, пов’язаному з пригніченимімунітетом.
Спосіб застосування та дози. Флуконазол застосовуютьвнутрішньовенно краплинно, зі швидкістю не більше 10 мл/хв, один раз на добу.
При вагінальному кандидозі,кандидозному баланіті препарат призначають по 100-200 мг на добу протягом 7днів. За інших форм кандидозу слизових оболонок рекомендується 50-100 мг одинраз на добу протягом 14-30 днів.
При системному кандидозі такриптококових інфекціях, у тому числі при менінгіті, в перший день вводять 400мг, а далі - 200-400 мг один раз на добу, враховуючи тяжкість захворювання.Термін лікування залежить від клінічної ефективності і, як правило, при криптококовомуменінгіті становить 6-8 тижнів.
При мікозах шкіри рекомендуєтьсядоза 150-200 мг один раз на тиждень або 50 мг один раз на добу; термінлікування, як правило, - 2-4 тижні. Проте при мікозах стоп лікування може бутипродовжено до 6 тижнів. При оніхомікозі рекомендована доза становить 150-200 мгодин раз на тиждень, лікування необхідно проводити до повної заміни ураженогонігтя здоровим.
Для профілактики грибковихінфекцій хворому із злоякісними новоутвореннями вводиться 100 мг Флуконазолучерез день, доки він перебуває у групі підвищеного ризику після опромінення абохіміотерапії.
Хворим похилого віку, завідсутності порушень функції нирок, слід дотримуватися звичайного режимудозування препарату.
При порушенні функції нирок дозаФлуконазолу, у випадку одноразового його прийому, не змінюється. При повторномупризначенні препарату таким хворим слід спочатку ввести ударну дозу - від 50 до400 мг. Якщо кліренс креатиніну (КК) становить більше 50 мл/хв, застосовується100% рекомендованої дози препарату. При КК від 11 до 50 мл/хв застосовуєтьсядоза, що дорівнює 50% від рекомендованої.
Хворим, які регулярно перебуваютьна гемодіалізі, одна доза препарату застосовується після кожного сеансугемодіалізу.
Дітям від одного року принормальній функції нирок Флуконазол вводять 1 раз на добу із розрахунку 1-3мг/кг/добу (при кандидозі слизових оболонок) і 3-12 мг/кг/добу (при системнихкандидозах або криптококозах), залежно від тяжкості захворювання. Для дітей зпорушенням функції нирок добову дозу препарату необхідно зменшити (в тій жепропорційній залежності, що і дорослим). Новонародженим Флуконазол вводитьсяповільно, зі швидкістю не більше 5 мл/хв. У перші 2 тижні життя препаратпризначають у тій же дозі (в мг/кг), що і дітям більш старшого віку, але зінтервалом 72 години. Дітям у віці 2-4 тижнів ту ж дозу вводять з інтервалом 48годин.
Побічна дія. 3 боку шлунково-кишкового тракту: нудота, блювання,діарея, метеоризм, порушення функції печінки, підвищення активності АлАТ, АсАТ,підвищення рівня білірубіну в сироватці крові.
3 боку центральної нервової системи: головний бiль,запаморочення, судоми, втомлюванiсть.
З боку системи крові: лейкопенія, агранулоцитоз,тромбоцитопенія.
Алегргiчнi реакцiї: шкiрнi висипи, свербiж,ангіоневротичний набряк.
З боку шкіри та її придатків: алопеція,ексфоліативні шкірні реакції.
Протипоказання. Підвищена чутливість дофлуконазолу або подібних за структурою триазольних сполук, одночасне лікуванняцизапридом або терфенадином.
Передозування. Передозування препаратувиявляється переважно нудотою, блюванням, судомами, запамороченням. Припередозуванні введення препарату слід негайно припинити. Для ліквідації йогопроявів може бути достатнім симптоматичне лікування (із застосуваннямдопоміжних заходів і промивання шлунка - за необхідності). Флуконазолвиводиться переважно із сечею, тому форсований діурез може пришвидшити йоговиведення із організму. Після 3-годинного сеансу гемодіалізу концентраціяфлуконазолу в плазмі крові зменшується приблизно на 50%.
Особливості застосування. При виявленні підвищення вкрові рівня печінкових ферментів рекомендується оцінити доцільність подальшогозастосування препарату залежно від співвідношення очікуваного лікувальногоефекту і ризику продовження лікування. При появі висипань на шкірі застосуванняпрепарату слід припинити.
Через відсутність достатніх клінічних даних про застосування препаратув періоди вагітності і лактації його призначення можливо, якщо передбачуванийризик для плода не перевищує ризик непризначення препарату для матері.
Взаємодія з іншими лікарськимизасобами.Флуконазол підсилює дію антикоагулянтів, пероральних гіпоглікемічних засобів,гідрохлортіазиду, дифеніну. При комбінації з рифампіцином період напіввиведенняфлуконазолу скорочується, тому необхідно деяке збільшення його дози. Призастосуванні з цизапридом збільшується ризик серцево-судинних порушень. Приодночасному застосуванні з аміноглікозидами Флуконазол посилює їхнефротоксичність. Одночасне введення Флуконазолу з такими препаратами, якфенітоїн, рифабутін, зидовудин і такролімус, підвищує концентрацію останніх усироватці крові.
Умови та термін зберігання. Зберiгати в недоступному для дiтей,захищеному вiд свiтла мiсцi при температурi не вище 30°С. Термiн придатностi -2 роки.