ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
ФЛУКОНАЗОЛ
(FLUCONAZOL)
Загальна характеристика:
міжнародна і хімічна назви: Fluconazole;2-(2,4-дифторфеніл)-1,3-біс(1Н-1,2,4-триазол-1-іл)-2-пропанол;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки, вкриті оболонкою, білого або білого з кремовим відтінкомкольору, з двоопуклою поверхнею. На поперечному розрізі видно два шари;
склад: 1 таблетка містить флуконазолу 50мг, 100 мг або 150 мг;
допоміжні речовини: лактоза, крохмалькартопляний, повідон 25, аеросил, магнію стеарат або кислота стеаринова, гіпромелоза,титану діоксид, тальк, поліетиленгліколь, твін 80.
Форма випуску. Таблетки, вкриті оболонкою.
Фармакотерапевтична група. Протигрибкові засоби для системного застосування.Похідні триазолу. Код АТС J02А С01.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Протигрибковий засіб класу триазольних сполук,специфічний інгібітор синтезу грибкових стеролів. Виявляє специфічну дію нагрибкові ферменти, що залежать від цитохрому Р 450. Активний щодо різних штамівCandida spp. (включаючи вісцеральний кандидоз), Criptococcusneoformans (включаючи внутрішньочерепні інфекції), Microsporum spp.та Trichophytum spp. Активний і щодо збудників ендемічних мікозів: Blastomycesdermatidis, Coccidioides immitis (включаючи внутрішньочерепні інфекції), Hystoplasmacapsulatum. Терапія флуконазолом не впливає на гормональний статус, у томучислі на вміст статевих гормонів у крові.
Фармакокинетика. Післяприйому внутрішньо добре всмоктується у травному тракті: концентрація в плазмікрові перевищує 90 % від рівня концентрації, який досягається привнутрішньовенному введенні. Прийом їжі на всмоктування флуконазолу не впливає.Максимальна концентрація в плазмі крові досягається через 0,5-1,5 год післяприйому внутрішньо. Період напіввиведення із плазми крові становить 30 год, щодозволяє застосовувати препарат 1 раз на добу та забезпечує терапевтичний ефектпри вагінальному кандидозі після одноразового прийому препарату. З білкамиплазми крові зв’язується 11-12 % флуконазолу.
При щоденному одноразовому прийомі флуконазолу на 4-5 добу стабільнаконцентрація в плазмі крові досягається у 90 % пацієнтів. При введенні у 1-йдень лікування ударної (двократної добової) дози вищезазначений ефектдосягається на 2-й день лікування.
Флуконазол добре проникає у всі рідини організму, в тому числі успинномозкову рідину, де його концентрація досягає 80 % від рівня в плазмі, атакож у роговий шар нігтів.
Виводиться з організму із сечею, причому 80 % - у незміненому вигляді.Кліренс флуконазолу прямо пропорційний кліренсу креатиніну.
Показання для застосування. Криптококоз: криптококовий менінгіт, криптококовіінфекції легень та шкіри, профілактика рецидивів криптококозу у хворих на СНІД;генералізований кандидамікоз: кандидемія, дисемінований кандидамікоз та ін.форми інвазивної кандидозної інфекції (очеревини, ендокарда, очей, дихальних тасечових шляхів), кандидоз слизових оболонок: порожнини рота (у тому числіатрофічний кандидоз, пов''язаний з носінням зубних протезів), глотки,стравоходу; бронхолегеневі інфекції, кандидурія; вагінальний кандидоз (гострийчи рецидивуючий), кандидозний баланіт; профілактика грибкових інфекцій у хворихзі злоякісними пухлинами, при проведенні цитотоксичної хіміо- або променевоїтерапії; мікози шкіри: ступнів, тіла, пахової ділянки, висівкоподібний лишай, оніхомікоз,шкірні кандидозні інфекції, глибокі ендемічні мікози, включаючи кокцидіомікоз,паракокцидіомікоз, споротрихоз та гістоплазмоз у хворих з нормальнимімунітетом.
Спосібзастосування та дози. Застосовують внутрішньо, незалежно від прийому їжі,щоденно, один раз на добу. Тривалість лікування залежить від виду талокалізації збудника та клінічного ефекту.
Дорослим при криптококовихінфекціях у 1-й день призначають 400 мг, потім по 200-400 мг 1 раз на добу.Тривалість лікування – не менше 6-8 тижнів. Для профілактики рецидивівкриптококового менінгіту у хворих на СНІД застосування препарату у дозі 200 мгна добу можна продовжувати тривалий час.
Прикандидемії, дисемінованому кандидозі, інвазивних кандидозних інфекціях у 1-йдень доза становить 400 мг, а потім по 200 мг на добу. При орофарингеальномукандидозі – по 50-100 мг 1 раз на добу протягом 7-14 днів, у хворих зі зниженимімунітетом лікування більш тривале. При атрофічному кандидозі порожнини рота,викликаному носінням зубних протезів – по 50 мг 1 раз на добу протягом 7-14днів. При інших кандидозних інфекціях слизових оболонок - 50-100 мг на добу,тривалість лікування 14-30 днів. Для профілактики рецидивів орофарингеальногокандидозу у хворих на СНІД після завершення повного курсу лікування - по 150 мг1 раз на тиждень.
Привагінальному кандидозі – одноразово у дозі 150 мг. Для зниження частотирецидивів препарат призначають у дозі 150 мг 1 раз на місяць.
Приінфекціях шкіри, включаючи мікоз стопи, пахових складок – 150 мг 1 раз натиждень або 50 мг 1 раз на добу, тривалість лікування – 2-4 тижні (при мікозахстопи - до 6 тижнів).
Приглибоких ендемічних мікозах призначають по 200-400 мг на добу, довгостроково,до 2 років. Тривалість терапії визначають індивідуально.
Дітям у віці від 1 року до 16 років препарат призначають лише у випадкахкрайньої необхідності: при поверхневих кандидозах – 1-2 мг на кг маси тіла надобу, при системних кандидозах і криптококозах – 3-6 мг на кг маси тіла на добу.
Побічна дія. Можливі: головний біль, нудота, діарея, метеоризм,біль в ділянці живота. Зрідка (частіше у пацієнтів зі злоякісниминовоутвореннями або СНІДом) відмічаються порушення функції печінки і нирок,судоми, алопеція, синдром Стівенса-Джонсона, токсичний епідермальний некроліз,зміни показників крові, лейкопенія, тромбоцитопенія, шкірний висип.
Протипоказання. Підвищена чутливість до флуконазолу або азольнихсполук, близьких до нього за хімічною структурою; одночасне застосуваннятерфенадину у хворих, що одержують терапію флуконазолом у дозі 400 мг на добуабо вище; вагітність, лактація, дитячий вік до 1 року.
Передозування. Виявляється галюцинаціями та параноїдальноюповедінкою.
Лікування – симптоматичне (у тому числі підтримуюча терапія та промиванняшлунка). Флуконазол виводиться в основному із сечею, тому форсований діурезможе прискорити виведення препарату. Сеанс гемодіалізу тривалістю 3 год знижуєрівень флуконазолу в плазмі крові на 50%.
Особливості застосування. Під час лікування необхідно контролювати складпериферичної крові, функцію нирок і печінки. З появою клінічних ознак ураженняпечінки флуконазол варто відмінити.
Слід уникати застосування флуконазолу у вагітних та в період лактації,за винятком випадків тяжких і потенційно загрозливих для життя грибковихінфекцій, коли передбачувана користь для жінки перевищує потенційний ризик дляплода.
Малоймовірно, що ФЛУКОНАЗОЛ може вплинути на здатність керуватитранспортними засобами чи працювати з потенційно небезпечними механізмами.
Взаємодіяз іншими лікарськими засобами. Підвищує ефект антикоагулянтів кумаринового ряду (збільшуєпротромбіновий час), підвищує концентрацію в крові зидовудину, циклоспорину,фенітоїну клінічно значною мірою (при одночасному застосуванні необхідно проводитимоніторинг рівня фенітоїну і корекцію його дози). Збільшує періоднапіввиведення теофіліну, пероральних гіпоглікемізуючих препаратів групипохідних сульфонілсечовини (слід враховувати можливість розвитку гіпоглікемії).Гідрохлортіазид підвищує концентрацію флуконазолу в плазмі крові (на 40%),рифампіцин скорочує період його напіввиведення (на 20%). При застосуванні зтерфенадином необхідно контролювати ЕКГ (можливість розвитку аритмій).
Умови та термін зберігання. У сухому, захищеному від світла місці притемпературі не вище 30оС. Зберігати в недоступному для дітей місці!
Термін придатності - 3 роки.