ІНСТРУКЦІЯ длямедичного застосування препарату
ЦИПРОБАЙ®(СІРROBAY®)
Загальна характеристика:
міжнародна та хімічна назви: сiprofloxacin;1-циклопропіл-6-фтор-1,4-дигідро-4-оксо-(1-піперазиніл)-3-хінолінкарбоновакислота;
основні фізико-хімічні властивості: таблетки по 250 мг: білі або білі зжовтуватим відтінком круглі двоопуклі таблетки, вкриті плівковою оболонкою, зрискою. На поверхні таблетки, що містить риску, по один бік від риски витиснуто“CIP”, по інший бік – “250”; на поверхні таблетки, яка не містить риску,витиснуто байєровський хрест;
таблетки по 500 мг: білі або білі з жовтуватимвідтінком довгасті двоопуклі таблетки, вкриті плівковою оболонкою, з рискою. Наповерхні таблетки, що містить риску, по один бік від риски витиснуто “CIP”, поінший бік – “500”; на поверхні таблетки, яка не містить риску витиснуто“BAYER”;
склад: таблетки по 250 мг: 1 таблетка містить 291 мгципрофлоксацину гідрохлориду, що відповідає 250 мг ципрофлоксацину;
таблетки по 500 мг: 1 таблетка містить 582 мг ципрофлоксацинугідрохлориду, що відповідає 500 мг ципрофлоксацину;
допоміжні речовини: целюлоза мікрокристалічна,крохмаль кукурудзяний, кросповідон, кремнію діоксид високодисперсний, магніюстеарат, гіпромелоза, макрогол 4000, титану діоксид.
Форма випуску. Таблетки, вкриті плівковою оболонкою.
Фармакотерапевтична група. Антибактеріальні засоби групифторхінолонів. Код АТС J01M A02.
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Ципрофлоксацин пригнічує ферментДНК-гіразу, який відіграє важливу роль у процесі сегментної деспіралізації таспіралізації хромосоми під час фази розмноження бактерій і запобігаєхромосомній транскрипції інформації, необхідній для здійснення нормальногометаболізму бактеріальної клітини, що призводить до пригнічення здатності збудникарозмножуватися. Препарат здійснює швидкий та виражений бактерицидний вплив намікроорганізми, що знаходяться як у фазі розмноження, так і у фазі спокою.Виявляє високу ефективність стосовно практично всіх грамнегативних ігрампозитивних збудників. До ципрофлоксацину чутливі Escherichia coli,Shigella spp, Salmonella spp., Citrobacter spp., Klebsiella spp., Enterobacterspp., Serratia spp., Hafnia spp., Edwardsiella spp., Proteus (якіндолпозитивні, так й індолнегативні штами), Morganella spp., Providencia spp.,Yersinia, Vibrio spp., Aeromonas spp., Plesiomonas, Pasteurella, Haemophilus,Campylobacter spp., Pseudomonas spp (у тому числі – Pseudomonas aeruginosa),Legionella, Neisseria spp., Moraxella spp., Branhamella spp., Acinetobacterspp., Brucella spp., Staphylococcus spp., Listeria spp., Corynebacterium,Chlamydia, а також плазмідні форми бактерій. Різну чутливість виявляютьGardnerella spp., Flavobacterium spp., Alcaligenes spp., Streptococcusagalactiae, Streptococcus faecalis, Streptococcus pyogenes, Streptococcuspneumoniae, Streptococcus viridans, Mycoplasma hominis, Mycobacteriumtuberculosis, Mycobacterium fortuitum. Анаеробні коки (Рeptococcus,Peptostreptococcus) помірно чутливі до Ципробаю®, а Bacteroides –стійкий. Ципробай® ефективний стосовно бактерій, які виробляютьбета-лактамази. Препарат виявляє активність також стосовно мікроорганізмів,резистентних практично до всіх антибіотиків, сульфаніламідних і нітрофурановихпрепаратів. У ряді випадків Ципробай® активний стосовно штамів мікроорганізмів,резистентних до інших препаратів групи фторхінолонів. Проте слід мати на увазі,що між різними фторхінолонами існує перехресна резистентність. Як правило,резистентні до препарату Streptococcus faecium, Ureaplasma urealyticum,Nocardia asteroides, Treponema pallidum. Резистентність до ципрофлоксацинурозвивається повільно і поступово ("багатоступінчастий” тип).
Фармакокінетика. Після перорального застосуванняципрофлоксацин швидко та добре всмоктується, переважно із дванадцятипалої кишкита верхнього відділу тонкої кишки.
Максимальні концентрації в плазмі крові досягаютьсячерез 60 -120 хв. Біодоступність препарату становить близько 70 - 80%. Об’ємрозподілу в стані стійкої рівноваги досягає 2-3 л/кг. Оскільки зв’язуванняципрофлоксацину з білками незначне (20 - 30%), а речовина знаходиться в плазмікрові переважно в неіонізованій формі, майже вся кількість введеного препаратуможе вільно дифундувати в екстравазальний простір. У зв’язку з цим концентраціїципрофлоксацину в деяких рідинах і тканинах організму спроможні значноперевищувати рівень препарату в сироватці крові (зокрема, відзначається високаконцентрація ципрофлоксацину в жовчі). Виділяється ципрофлоксацин в основномунирками (близько 45% – у незміненому вигляді, близько 11% – у виглядіметаболітів). Через кишечник виділяється інша частина дози (близько 20% – унезміненому вигляді, приблизно 5-6% – у вигляді метаболітів). Нирковий кліренсстановить 3-5 мл/хв/кг, загальний кліренс – 8-10 мл/хв/кг. Періоднапіввиведення дорівнює 3 - 5 год. У зв’язку з тим, що препарат виводитьсярізними шляхами, збільшення періоду напіввиведення спостерігається лише призначному порушенні функції нирок (можливо збільшення цього показника до 12год).
Показання для застосування. Лікування неускладнених та ускладненихінфекцій, що спричинені збудниками, чутливими до ципрофлоксацину:
інфекції середнього вуха та придаткових пазух носа;
інфекції очей;
інфекції дихальних шляхів;
інфекції органів черевної порожнини, бактеріальніінфекції шлунково-кишкового тракту, жовчного міхура та жовчовивідних шляхів, атакож перитоніт;
інфекції нирок і сечовивідних шляхів;
інфекції органів малого таза (гонорея, аднексит іпростатит включно);
інфекції шкіри та м’яких тканин;
інфекції кісток і суглобів;
сепсис.
Профілактика та лікування інфекцій у хворих зослабленим імунітетом (у тому числі – на фоні лікування імунодепресантами тапри нейтропенії). Вибіркова деконтамінація кишечнику під час лікуванняімунодепресантами.
Спосіб застосування та дози. Режим дозування встановлюють індивідуально,залежно від локалізації та тяжкості перебігу інфекції, а також від виду ічутливості збудника. При неускладнених інфекціях сечовивідних шляхів, а такожпри гонореї Ципробай® призначають внутрішньо по 125 мг двічі надобу. При ускладнених інфекціях сечовивідних шляхів, а також при інфекціяхдихальних шляхів доза становить 250 - 500 мг двічі на добу. При інших інфекціяхпрепарат призначають по 500 мг двічі на добу. При інфекціях тяжкого перебігу,при рецидивуючих інфекціях у хворих на муковісцидоз, при інфекціях органівчеревної порожнини, кісток і суглобів, спричинених Pseudomonas абостафілококами, при перитоніті та септицемії, а також при гострих пневмоніях,спричинених Streptococcus pneumoniae, дозу слід збільшити до 750 мг двічі надобу. Максимальна добова доза становить 1 500 мг. Таблетки слід ковтати нерозжовуючи і запивати невеликою кількістю рідини. Препарат можна прийматинезалежно від часу прийому їжі, проте прийом натщесерце прискорює засвоєнняципрофлоксацину.
Якщо стан пацієнта не дозволяє приймати таблетки,рекомендується проводити парентеральну терапію інфузійним розчиномципрофлоксацину, а після покращання стану перейти до лікування таблетованоюформою препарату.
Режим дозуванняпри порушенні функції нирок або печінки у дорослих
Порушення функції нирок
При кліренсі креатиніну від 31 до 60 мл/хв/1,73 м2або його концентрації в плазмі крові від 1,4 до 1,9 мг/100 мл максимальна добовадоза ципрофлоксацину для перорального застосування повинна становити 1 000 мгна добу.
При кліренсі креатиніну 30 мл/хв/1,73 м2 абоменше, або його концентрація в плазмі крові від 2 мг/100 мл або більшемаксимальна добова доза ципрофлоксацину для перорального застосування повиннастановити 500 мг на добу.
Порушення фунції нирок + гемодіаліз
При кліренсі креатиніну 30 мл/хв/1,73 м2 абоменше, або його концентрація в плазмі крові від 2 мг/100 мл або більшемаксимальна добова доза ципрофлоксацину для перорального застосування повиннастановити 500 мг на добу; в дні проведення гемодіалізу ципрофлоксацин приймаютьпісля проведення процедури.
Порушення функції нирок + перитонеальний діаліз уамбулаторних пацієнтів
1 таблетка по 500 мг ципрофлоксацину (1 x 500 мг)або 2 таблетки по 250 мг (2 x 250 мг).
Порушення функції печінки
У корекції дози немає необхідності.
Немає досвіду застосування препарату у дітей зпорушенням функції нирок або печінки.
Тривалість лікування залежить від тяжкостізахворювання, клінічного перебігу та результатів бактеріологічних досліджень.Рекомендується продовжувати лікування протягом принаймні трьох діб післянормалізації температури або зникнення клінічних симптомів. Тривалістьлікування при гострій неускладненій гонореї та циститі становить одну добу. Приінфекціях нирок, сечовивідних шляхів та органів черевної порожнини тривалістьлікування досягає 7 діб. При остеомієліті курс терапії може бути продовжений додвох місяців. При інших інфекціях тривалість курсу лікування зазвичай становить7 - 14 діб. У хворих з ослабленим імунітетом лікування проводять прогягомусього періоду нейтропенії. При інфекціях, спричинених стрептококами тахламідіями, лікування повинно тривати не менше 10 діб.
Побічна дія.
Частота => 1% < 10%
Органи шлунково-кишкового тракту: нудота, діарея.
Шкіра:висип.
Частота => 0,1% < 1%
Організм у цілому: біль у животі, кандидоз, астенія.
Органи шлунково-кишкового тракту: збільшення рівняпечінкових трансаміназ: АЛТ, АСТ, лужної фосфатази, блювання, диспепсія, аномальнізначення тестів на функцію печінки, анорексія (відсутність апетиту), метеоризм,білірубінемія.
Система кровотворення: еозинофілія, лейкопенія.
Сечовидільна система: збільшення рівня креатиніну,збільшення рівня азоту сечовини.
Кістково-м’язова система: артралгія (біль усуглобах).
Нервова система: запаморочення, головний біль,розлади сну, ажитація, сплутаність свідомості.
Шкіра: свербіж, макуло-папульозний висип,кропив’янка.
Органи чуття: порушення смаку.
Частота => 0,01% < 0,1%
Організм у цілому: біль, біль у кінцівках, біль успині, біль у грудях.
Серцево-судинна система: тахікардія, мігрень,синкопе (непритомність), вазодилятація (приплив крові), гіпотензія.
Органи шлунково-кишкового тракту: кандидоз(оральний), жовтуха, холестатична жовтуха, псевдомембранозний коліт.
Система крові і лімфатична система: анемія,лейкопенія (гранулоцитопенія), лейкоцитоз, змінені значення рівня протромбіну,тромбоцитопенія, тромбоцитемія (тромбоцитоз).
Гіперчутливість: алергічна реакція, лікарськапропасниця, анафілактична реакція.
Порушення метаболізму: набряк (периферичний,васкулярний, лицьовий), гіперглікемія.
Кістково-м’язова система: міалгія (м’язовий біль),набряк суглобів.
Нервова система: мігрень, галюцинації, пітливість, парестезія(периферична паралгезія), неспокій (страх, тривога), порушення сну (кошмарнісновидіння), судоми, гіперстезія, депресія, тремор.
Дихальна система: диспное, набряк гортані.
Шкіра: реакція фоточутливості.
Органи чуття: шум у вухах, тимчасова глухота(особливо при високій частоті звуку), порушення зору (візуальні аномалії),диплопія, хроматопсія, втрата смакових відчуттів (порушення смаку).
Сечостатева система: гостра ниркова недостатність,порушення функції нирок, вагінальний кандидоз, гематурія, кристалурія,інтерстиціальний нефрит.
Частота < 0,01%
Серцево-судинна система: васкуліт.
Органи шлунково-кишкового тракту: кандидоз, некрозпечінки (дуже рідко - прогресуючий до печінкової недостатності, що загрожуєжиттю), псевдомембранозний коліт з можливим летальним кінцем, панкреатит,гепатит.
Система крові і лімфатична система: гемолітичнаанемія, петехія, агранулоцитоз, панцитопенія (із загрозою для життя),пригнічення функції кісткового мозку (із загрозою для життя).
Гіперчутливість: шок (анафілактичний, із загрозоюдля життя), шкірний висип, реакція, подібна до сироваткової хвороби.
Порушення метаболізму: збільшена активність амілази,збільшена активність ліпази.
Кістково-м’язова система: міастенія, тендиніт(переважно тендиніт ахілових сухожиль), частковий або повний розрив сухожиль(переважно ахілових сухожиль).
Нервова система: сильні судоми великих м’язів,нестійка хода, психоз, інтракраніальна (внутрішньочерепна) гіпертензія,атаксія, гіперстезія, сіпання.
Шкіра: петехія, мультиформна еритема, вузловаеритема, синдром Стівенса-Джонсона, епідермальний некроз (синдром Лаєлла),стійкий висип.
Органи чуття: паросмія (порушення нюху), втрата нюху(зазвичай оборотна при відміні препарату).
Протипоказання. Ципробай® протипоказаний при вагітності тав період годування груддю, у дитячому та підлітковому віці до 18 років, а такожпри підвищеній чутливості до ципрофлоксацину або до інших хіміотерапевтичнихзасобів групи хінолонів.
Передозування. Внаслідок передозування при пероральномузастосуванні в ряді випадків відмічалась оборотна токсична дія на паренхімунирок. Тому у випадку передозування крім проведення звичайних заходів(промивання шлунка, застосування блювотних засобів, введення великої кількостірідини, створення кислої реації сечі) рекомендується також стежити за функцієюнирок та приймати антациди, що містять магній та кальцій, які знижуютьабсорбцію ципрофлоксацину. За допомогою гемодіалізу або перитонеального діалізувиводиться тільки невелика кількість ципрофлоксацину (< 10%).
Особливості застосування. Хворим на епілепсію, з нападами судом ванамнезі, із судинними захворюваннями та органічними ураженнями мозку у зв’язкуз небезпекою розвитку побічних реакцій з боку центральної нервової системиЦипробай®слід призначати лише за життєвими показаннями. Привиникненні під час або після лікування Ципробаєм® тяжких і тривалихпроносів слід виключити діагноз псевдомембранозного коліту, який потребуєнегайної відміни препарату і призначення відповідної терапії. При лікуванніЦипробаєм® пацієнтам слід обмежити діяльність, пов’язану знеобхідністю швидкої концентрації уваги та здатності швидко реагувати. На фонілікування Ципробаєм® можливі зміни деяких лабораторних показників:поява осаду в сечі; тимчасове підвищення концентрацій сечовини, креатиніну,білірубіну, печінкових трансаміназ у сироватці крові; в окремих випадках –гіперглікемія,
кристалурія або гематурія; зміна показниківпротромбіну. У хворих з порушеннями функції печінки та/або нирок рекомендуєтьсяконтроль концентрації ципрофлоксацину в плазмі крові.
Спеціальніперестороги та спеціальні попередження при застосуванні.
Шлунково-кишковий тракт
Виникнення протягом і після лікування тяжкої істійкої діареї може бути проявом серйозного шлунково-кишкового захворювання(наприклад псевдомембранозний коліт з можливим летальним кінцем), яке вимагаєнегайного лікування. У таких випадках прийом ципрофлоксацину необхідноприпинити і розпочати застосування відповідної терапії. Препарати, що інгібуютьперистальтику, протипоказані.
Може спостерігатися минуще збільшення активностітрансаміназ, лужної фосфатази або холестатична жовтуха, особливо у пацієнтів зпопереднім ушкодженням печінки.
Нервова система
Епілептики і пацієнти, що мають в анамнезі порушенняфункції центральної нервової системи (наприклад зниження судомного порога,судоми, зниження кровообігу в судинах мозку, органічні ушкодження мозку таінсульт), можуть приймати ципрофлоксацин лише у випадку перевищення користі відприйому препарату над можливим ризиком. У деяких випадках побічні реакції збоку центральної нервової системи спостерігаються вже після першого прийомуципрофлоксацину. У поодиноких випадках можуть прогресувати депресія або психоз.У таких випадках прийом ципрофлоксацину необхідно припинити.
Підвищена чутливість допрепарату
У деяких випадках гіперчутливість та алергічніреакції спостерігаються вже після першого прийому ципрофлоксацину. У дужерідких випадках можуть прогресувати анафілактичні/анафілактоїдні реакції аж дошоку, що загрожує життю пацієнта. У деяких випадках вони спостерігаються вжепісля першого прийому ципрофлоксацину. У цих випадках прийом ципрофлоксацинунеобхідно призупинити і негайно провести медикаментозне лікування.
Кістково-м’язова система
При будь-яких ознаках тендиніту (наприклад болючаприпухлість) необхідно негайно припинити лікування препаратом Ципробай®,уникати фізичного навантаження.
Розрив сухожилля (переважно ахілових сухожиль)фігурує переважно у повідомленнях про застосування препарату в осіб похилого вікуабо ж у зв’язку з попереднім лікуванням глюкокортикоїдами.
Шкіра
Було показано, що ципрофлоксацинспричинює появу реакцій фоточутливості. Пацієнти, що приймають ципрофлоксацин,повинні уникати безпосередньої експозиції з інтенсивними джерелами сонячного таультрафіолетового світла. При виникненні реакцій фоточутливості (наприкладподібних до сонячних опіків) терапію ципрофлоксацином необхідно припинити.
Вагітність і лактація. Ципрофлоксацин неможна призначати вагітним і жінкам, які годують груддю, враховуючи відсутністьдосвіду його застосування цією категорією пацієнтів.
Спираючись на данні випробувань на тваринах, неможна повністю виключати ймовірність пошкодження суставних хрящів уновонароджених, тоді як можливість тератогенних ефектів (мальформацій) непідтверджена.
Вплив наздатність керувати автомобілем і працювати з технікою. Навіть коли препаратприймають точно за вказівками лікаря, він може впливати на швидкість реакції,що перешкоджає керуванню автомобілем або роботі з механізмами. Це особливохарактерно при комбінованому прийомі препарату та вживанні алкоголю.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами. Одночасне застосування Ципробаю®з препаратами заліза, сукралфатом та антацидними засобами, які містять магній, алюміній,кальцій, і препаратами з великою буферною ємкістю (наприклад антирертровірусні)знижує інтенсивність всмоктування ципрофлоксацину. У зв’язку з цим Ципробай®слід призначати за 1-2 години до або через 4 години після прийому зазначенихпрепаратів. Вказане обмеження не стосується класу блокаторів H2-рецепторів.
Слід уникати одночасного прийому таблеток і молочнихпродуктів або збагачених кальцієм (наприклад молоко, йогурт, соки з підвищенимвмістом кальцію). Звичайні продукти, до складу яких входить кальцій, невпливають на всмоктування ципрофлоксацину.
Спільне застосування Ципробаю® татеофіліну може призвести до небажаного підвищення концентрації останнього вплазмі крові та розвитку побічних ефектів. З огляду на це, слід контролюватиконцентрацію теофіліну в плазмі крові та адекватно знижувати його дозу. Приодночасному застосуванні Ципробаю® та циклоспорину в окремихвипадках спостерігалося підвищення концентрації сироваткового креатиніну, томуу таких пацієнтів є необхідним частий контроль цього показника (двічі натиждень). При одночасному застосуванні Ципробаю® та варфаринуможливо підсилення дії останнього. Внаслідок взаємодії ципрофлоксацину таглібенкламіду можливо підсилення дії останнього, що виявляється гіпоглікемією.Сумісне введення Ципробаю® та пробенециду супроводжуєтьсяпідвищенням концентрації ципрофлоксацину в плазмі крові. Метоклопрамідприскорює абсорбцію Ципробаю®, внаслідок чого скорочується періоддосягнення максимальної концентрації ципрофлоксацину в плазмі крові (набіодоступність останнього це не впливає).
Ципробай® може з успіхом застосовуватисяв комбінаціях з азлоциліном і цефтазидимом при інфекціях, спричиненихPseudomonas; з мезлоциліном, азлоциліном та іншими ефективними бета-лактамнимиантибіотиками – при стрептококових інфекціях; з ізоксазолпеніцилінами,ванкоміцином – при стафілококових інфекціях; з метронідазолом, кліндаміцином –при анаеробних інфекціях.
Умови та термін зберігання. Зберігати в недоступному для дітей місці!Зберігати при температурі не вище 25°С в сухому, захищеному від світла місці!Термін придатності - 5 років.